Czy Napoleon naprawdę był aż tak niski?
W zestawie francuskich stereotypów chyba najsilniejszy dotyczy osoby wielkiego Francuza - Napoleona Bonaparte - i jego rzekomo niskiego wzrostu. A jak z tym było naprawdę? Na pytanie to odpowiedzi szuka niezastąpiony Radosław Kotarski, twórca programu "Polimaty", który z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru rozwiązuje kolejną historyczną zagadkę.
Żyjący w latach 1769-1821 francuski wojskowy, który mianował siebie na cesarza Francji i króla Włoch, nazywany był przez żołnierzy "małym kapralem". Za jego panowania Francja powiększyła swoje terytorium do 750 tys. km kw., przyłączając do siebie Belgię, Holandię, prowincje niemieckie nad Morzem Północnym, część Bałkanów i znaczną część Włoch, zależne od nich było także królestwo Hiszpanii, Związek Reński i Księstwo Warszawskie. Ponadto Napoleona uznaje się za "intelektualistę w mundurze", miał bardzo dobre wykształcenie, pasjonował się matematyką, prowadził bogate życie kulturalne.
13.11.2015 | aktual.: 13.11.2015 14:46
(Najdalszy zasięg napoleońskich zdobyczy terytorialnych. Fot. wikipedia)
Po klęsce jego wojsk w kampanii moskiewskiej i w Wielkiej Bitwie Narodów pod Lipskiem rozpoczęła się rosyjska okupacja Paryża, a cesarz zmuszony był abdykować. Został zesłany na położoną na Morzu Śródziemnym wyspę Elbę, skąd uciekł i powrócił do Francji. W trakcie słynnych „100 dni Napoleona” poprowadził jeszcze wojsko do ostatniej bitwy - pod Waterloo, która zakończyła się jego sromotną porażką. Zmarł na zesłaniu na wyspie św. Heleny 5 maja 1821. Miał wówczas 51 lat.