Męskie sprawyCzy pojawią się testy genetyczne wykrywające wrodzoną skłonność od alkoholu?

Czy pojawią się testy genetyczne wykrywające wrodzoną skłonność od alkoholu?

Niektórzy ludzie maja genetyczne predyspozycję do nadużywania alkoholu - pod jego wpływem wydzielają więcej substancji związanych z odczuwaniem szczęścia - informuje pismo "PNAS".

Czy pojawią się testy genetyczne wykrywające wrodzoną skłonność od alkoholu?
Źródło zdjęć: © AFP

Jak wykazały badania zespołu prof. Guntera Schumana z King's College w Londynie, zwierzęta pozbawione genu RASGRF-2 odczuwają znacznie mniejszy apetyt na alkohol w porównaniu z tymi, które go mają.

Z kolei badania mózgu 663 nastoletnich chłopców wykazały, że konkretna wersja genu wiąże się wyższym wydzielaniem dopaminy pod wpływem podwyższających jej poziom bodźców. Gdy chłopcy wykonywali zadanie, po którego rozwiązaniu spodziewali się nagrody, w ich mózgach rosła aktywność prążkowia brzusznego - "ośrodka nagrody", zaangażowanego w wydzielanie dopaminy.

Gdy później naukowcy skontaktowali się z tymi samymi chłopcami (będącymi już w wieku 16 lat) i zapytali o ich nawyki związane z piciem alkoholu, okazało się, że przy takiej zwiększającej wydzielanie dopaminy mutacji genu częściej spożywali oni alkohol.

Autorzy badań zastrzegają, że gen wpływający na przyjemne efekty spożycia alkoholu jest jednym z wielu mających związek z problemami z piciem, a duży wpływ mają także czynniki środowiskowe. Jeśli jednak picie sprawia komuś wyjątkową przyjemność, osoba ta będzie się starała mieć do tego możliwie wiele okazji. Aby to doświadczalnie udowodnić, potrzebne będą badania obejmujące także osoby dorosłe.

Uważa się, że spożywanie alkoholu w młodym wieku jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju uzależnienia od alkoholu i współistnieje często z uzależnieniem od narkotyków. Dzieci pijące alkohol przed 15. rokiem życia są czterokrotnie bardziej predysponowane do uzależnienia jako osoby dorosłe. Ponadto wczesne spożywanie alkoholu częściej prowadzi do problemów szkolnych, uzależnienia od tytoniu, stosowania narkotyków, przemocy, popełniania przestępstw i ryzykownych zachowań seksualnych.

Agata Kalafarska, rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, przedstawiła niedawno niepokojące dane. "Przeciętny nastolatek", który z powodu zatrucia alkoholem trafił w latach 2000-2010 do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach jest uczniem gimnazjum i... notorycznie upija się w weekendy.

Badaniom poddano ok. 200 nastolatków. Najczęściej sięgali po alkohol w okresie letnim oraz na początku weekendu - późnym popołudniem i wieczorem. Znajdowani byli głównie w parkach, w lesie, w domach rówieśników, w dyskotekach, w tym także szkolnych. Narastający problem dotyczący spożywania alkoholu przez młodzież szkolną dostrzegany jest także w innych krajach europejskich.

Możliwe, że dzięki odkryciu "genu pijaństwa" pojawią się testy genetyczne wykrywające wrodzoną skłonność od alkoholu oraz leki blokujące zbytnią przyjemność z picia, stosowane w leczeniu uzależnionych.

PAP/facet.wp.pl

Źródło artykułu:WP Facet

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)