Trwa ładowanie...
Artykuł Sponsorowany
30-07-2020 08:55

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego chroni kredytobiorcę przed wystąpieniem zaległości w spłacie w następstwie takich zdarzeń jak utrata pracy czy choroba uniemożliwiająca dalsze zarobkowanie. Jednak ubezpieczenie kredytu hipotecznego to także zabezpieczenie dla banku. Nieraz bezwzględnie wymaga on od klienta, aby je posiadał. Czy wymóg ten wynika z zapisów polskiego prawa?

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe?
d45rq5a
Artykuł sponsorowany

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – jak nie dać się naciągnąć?

Warto na wstępie zaznaczyć, że teoretycznie ubezpieczyć można każdy kredyt. Jednak tylko w nielicznych sytuacjach przynosi to określone korzyści, natomiast w większości przypadków będzie stanowić jedynie dodatkowy koszt dla kredytobiorcy. Większość firm pożyczkowych nie wymaga od swoich klientów żadnego ubezpieczenia. O pożyczkach krótkoterminowych bez zabezpieczenia w postaci polisy, więcej można przeczytać na https://www.netcredit.pl/. Natomiast osoba starająca się o kredyt hipoteczny będzie musiała wziąć pod uwagę koszty związane z ubezpieczeniem. Należy jednak pamiętać, że polisy towarzystw ubezpieczeniowych posiadają różne warianty, często ich cena może się znacznie różnić. Klient decydując się na ubezpieczenie – zaproponowane przez bank lub wykupione indywidualnie – zawsze powinien dokładnie przeanalizować zakres polisy, a także negocjować jej zapisy, jeśli są one dla niego niekorzystne.

Czy ubezpieczenie kredytu hipotecznego jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego może zabezpieczyć kredytobiorcę między innymi przed nawarstwieniem się zaległości w spłacie w związku z utratą stałej pracy albo w przypadku wystąpienia trwałego kalectwa, uniemożliwiającego dalsze zarobkowanie. Taka polisa ubezpieczeniowa jest oczywiście produktem, który posiada wiele zalet, przede wszystkim daje poczucie finansowego i psychicznego bezpieczeństwa w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że żadna ustawa czy inny akt prawny nie nakłada na kredytobiorcę obowiązku wykupienia ubezpieczenia. Jest to wymóg stawiany przez bank i niestety w Polsce nie znajdziemy instytucji bankowej, która zechciałby udzielić potencjalnemu klientowi kredytu hipotecznego bez ubezpieczenia.

Klient natomiast ma prawo negocjować warunki ubezpieczenia. Polisa kredytowa to bardzo pojemne pojęcie może obejmować ryzyko utraty pracy, ale także ubezpieczenie nieruchomości od pożaru. Im większa liczba ryzyk, tym składka będzie większa, dlatego zawsze warto negocjować usunięcie z polisy tych zagrożeń, które klient uważa za mało prawdopodobne.

Artykuł sponsorowany

d45rq5a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45rq5a