Trwa ładowanie...
08-08-2011 12:19

Czy warto nie pić i nie palić?

Czy warto nie pić i nie palić?Źródło: Thinkstockphotos
d26mv7b
d26mv7b

* Zewsząd słyszymy, że higieniczny styl życia czyli odpowiednia dieta, wstrzymywanie się od używek i aktywność fizyczna (oraz profilaktyka chorób) to klucz do długowieczności. Hamburger, golonka, drink i papierosik są natomiast łopatami, za pomocą których kopiemy sobie grób, a unikanie lekarzy i zbawiennego ruchu pięć razy w tygodniu oznaczają rychłą śmierć. Czy aby na pewno? Naukowcy z Instytutu Badań nad Wiekiem Yeshiva University doszli do zgoła odmiennych wniosków!*

Badacze przepytali 477-osobową grupę staruszków w wieku od 95 do 107 lat (średnia 97 lat) na temat stylu życia, jaki wiedli mając lat 70 - jest to wiek uznawany za najbardziej reprezentatywny dla stylu jesieni życia. Pytano o spożywanie alkoholu, palenie papierosów, niezdrowe (tłuste) odżywianie i otyłość oraz aktywność fizyczną.

Następnie naukowcy porównali uzyskane odpowiedzi z wynikami 3 164 osób w wieku 65-74 lat, uzyskanymi w ramach Narodowego Badania Zdrowia i Odżywiania, jakie w latach 1971- 1974 przeprowadził amerykański Narodowy Instytut Zdrowia. Wyniki tego porównania okazały się zaskakujące.

[

]( #opinions )

d26mv7b

Mimo że spożycie alkoholu odnotowano w obu grupach na podobnym poziomie, to w grupie 100-latków było mniej abstynentów niż w grupie statystycznej. Alkohol nie wychodzi jednak na zdrowie kobietom - wśród pań cieszących się długowiecznością napoje wyskokowe były mniej popularne niż wśród kobiet o przeciętnej długości życia. Wniosek - o ile alkohol nie skraca życia mężczyznom, to kobiety powinny pić mniej.

Jeszcze bardziej szokujące okazały się wyniki dotyczące śmiertelnego nałogu nikotynowego - tu jest zupełnie na odwrót. Stuletnie staruszki były palaczkami częściej (ok. 30 % z nich) niż panie o przeciętnej długości życia (26,2 %). Papierosy nie służą jednak mężczyznom - w grupie matuzalemów paliło 60 %, natomiast w grupie porównawczej 75 % (czyżby te 15 % nie dożyło sędziwej starości?).

Jeśli chodzi o pozbawioną zbędnego tłuszczu dietę w obu grupach wyniki były podobne, jednak długowieczni mężczyźni są nieco szczuplejsi (47,8 % z nadwagą) niż grupa porównawcza (55 % osób z nadwagą). Kobiety - odwrotnie. Wśród stulatek więcej jest kobiet otyłych (43,8 %) niż w grupie porównawczej (44,1 %).

[

]( #opinions )

d26mv7b

Aktywność fizyczna wychodzi na zdrowie bardziej kobietom niż mężczyznom - 47 % stulatek twierdzi, że regularnie uprawiało sport (44,1 % w grupie porównawczej). Wśród mężczyzn wyniki to kolejno 43 % i 57,2 %. Czyżby mężczyznom nie opłacało się ćwiczyć? Czyżby w ogóle nie opłacało się prowadzić zdrowy tryb życia?

Naukowcy wskazują, że powodem tak zaskakujących rezultatów są po prostu geny. A konkretnie geny długowieczności, które się ma albo nie ma. Warto jednak nie przesądzać (że się ich nie ma) i im po prostu pomóc. W jaki sposób? Standardowy: zdrowa dieta, mało używek, dużo ruchu...

d26mv7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26mv7b