Czy warto się obrzezać?
Słyszałem, że obrzezanie ma wiele zalet: mniej zakażeń, większa higiena i lepszy seks. Czy warto poddać się takiemu zabiegowi i gdzie można to zrobić?
Odpowiedź Obrzezanie - to zabieg polegający na usunięciu zewnętrznej części napletka, a więc fałdu skórnego otaczającego prącie. Jest praktykowany w kulturze judaistycznej, jest także dosyć powszechnie wykonywany u noworodków w Stanach Zjednoczonych. Nie ma żadnego uzasadnienia medycznego - przeciwnie, jest to okaleczenie ciała skutkujące powstaniem na członku niewielkiej blizny.
Prawidłowa budowa narządów płciowych mężczyzny pozwala na zsunięcie napletka z żołędzi członka i utrzymanie higieny. Napletek - gdy jest na żołądź nasunięty - chroni ją przed otarciami bielizny i urazami, mogącymi potencjalnie stać się również wrotami zakażenia. Z kolei większe lub mniejsze możliwości seksualne to kwestia przede wszystkim psychiki i poczucia bliskości z partnerką, a nie receptorów znajdujących się na żołędzi.
Natura wyposażyła mężczyzn w napletki w celu ochrony powierzchni żołędzi przed urazami, obtarciami i skaleczeniami - więc nie warto się pozbywać tej naturalnej ochrony. Interwencja chirurgiczna może być potrzebna wówczas, gdy napletek nie daje się zsunąć z członka, lecz nawet wówczas pomoc chirurga będzie polegała przede wszystkim na rozszerzeniu istniejącego napletka, a nie na jego usuwaniu.
Radosław Jerzy Utnik - psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.