Trwa ładowanie...
05-03-2015 06:58

Czy wkrótce będziemy mogli wykorzystywać produkowaną sztucznie przez człowieka krew?

Czy wkrótce będziemy mogli wykorzystywać produkowaną sztucznie przez człowieka krew?Źródło: Shutterstock.com
d32ls1l
d32ls1l

Czy to długo oczekiwany medyczny przełom? Eksperymenty, których celem jest pozyskanie sztucznej krwi, która mogłaby być powszechnie stosowana w medycynie, prowadzone są nie od dziś. Zdaniem naukowców, prawdziwa rewolucja jest tutaj tylko kwestią czasu. Autorami najnowszego odkrycia są naukowcy z Uniwersytetu Tufts w Massachusetts.

Amerykańscy specjaliści pochwalili się wielkim sukcesem, jaki udało im się osiągnąć podczas prób laboratoryjnych. Zaowocowały one wyhodowaniem szpiku kostnego na matrycy składającej się z porowatych białek jedwabiu. Szpik ten posłużył potem naukowcom do wytworzenia odpowiadających za procesy krzepnięcia płytek krwi (trombocyty). Według środowisk naukowych, to daje wielką nadzieję, że wkrótce w podobny sposób będzie można produkować pełnowartościową krew. Jeśli tak by się stało, możliwe byłoby tworzenie płynu, który byłby idealnie dopasowany do potrzeb danego pacjenta.

Kiedy rewolucja ta się dokona, korzyści z niej płynące będą trudne do przecenienia. Będzie to oznaczało koniec deficytu krwi niektórych grup, co dziś stanowi wielką barierę w przeprowadzaniu ratujących życie transfuzji oraz skomplikowanych operacji. Oprócz tego pacjenci nie będą narażani na ryzyko zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby. Możliwe byłoby też szybkie dostarczenie pomocy ciężko rannym pacjentom, dzięki stymulowaniu procesu krzepnięcia krwi. Z dobrodziejstw płynących z tego wielkiego przełomu będą mogli też korzystać żołnierze na polu walki, a efekty tego odkrycia będzie można wykorzystać w leczeniu chorób związanych z zaburzeniami w produkcji lub funkcjonowaniu płytek krwi.

Co ważne, dzięki pobieraniu bezpośrednio od pacjenta komórek macierzystych, z których hodowany byłby szpik kostny, jak to miało miejsce podczas ostatniego eksperymentu, krew byłaby też idealnie dopasowywana. Naukowcy z Uniwersytetu Tufts, którzy zrealizowali eksperyment z pomocą kolegów z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech, ujawnili, że udało im się wyprodukować w sumie miliony ludzkich trombocytów.

d32ls1l

- Potrzeba systemów produkcji trombocytów, by leczyć pacjentów z określonymi chorobami, jest znacząca - tłumaczy dr David Kaplan. - Płytki krwi mogą być produkowane na żądanie, co oznaczałoby uniknięcie problemów z przechowywaniem, a także generowanie ich większej ilości w lepszej jakości z pełnym nadzorem pod względem morfologicznym oraz funkcjonalnym.

Przeprowadzone testy ujawniły, że trombocyty wytworzone z pozyskanego w warunkach laboratoryjnych szpiku kości charakteryzowały się takimi samymi właściwościami jak płytki krwi w organizmie człowieka - poinformował dziennik "Daily Mail", powołując się na publikację prestiżowego czasopisma "Blood".

W tej chwili prace nad produkcją syntetycznej krwi trwają w wielu ośrodkach badawczych na całym świecie. W 2010 r. o planach produkcji krwi z embrionalnych komórek macierzystych poinformowali brytyjscy naukowcy. Podobne badania trwają też w Australii, Francji czy Szwecji. Kiedy możemy się spodziewać rezultatów, które przełożą się na wymierne korzyści dla pacjentów? Według ekspertów, od prawdziwej rewolucji dzielą nas już zaledwie lata.

d32ls1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ls1l