None
Tatuaż wydaje się ciekawym urozmaiceniem monotonii naszej jednolitej skóry, a jeśli jest zrobiony przez dobrego fachowca może swoim wyglądem zwalać z nóg i stanowić interesującą ozdobę ciała.
Jego wykonanie, choć nie należy do najtańszych, jest stosunkowo szybkie i bardzo często już po kilku godzinach możemy cieszyć się efektem. Czy jednak dopuszczacie do siebie myśl, że tatuowanie może mieć bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, a wręcz być niebezpieczne?
Jeżeli rozważasz sprawienie sobie tatuażu, sprawdź co może Ci grozić. Tatuaż może poważnie Ci zaszkodzić!
KP/PFi
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Reakcja alergiczna
Ponieważ tatuaż wiąże się z wprowadzeniem ciała obcego (pigmentu) w głąb naskórka wydaje się naturalne, że może wystąpić reakcja alergiczna. Kto z nas jednak o tym myśli, udając się do salonu i wybierając szablon?
Przeprowadzenie w salonie próby alergicznej przed wykonaniem rysunku na ciele, także niestety należy do rzadkości, a trzeba pamiętać, że wstrząs anafilaktyczny będący częścią reakcji alergicznej w skrajnych przypadkach może w ciągu kilku minut zabić.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Niepewny pigment
Dane dotyczące pigmentów stosowanych w salonach tatuażu są zatrważające. Niektóre substancje używane do wykonywania tatuaży nie są nawet dopuszczone do użytku zewnętrznego, nie mówiąc o wprowadzaniu ich pod skórę.
Ponadto, o ile rynek kosmetyczny jest dość dobrze monitorowany i kontrolowany pod względem wykorzystywanych w produkcji kosmetyków substancji, to w przypadku tatuaży wszelka kontrola jest na bardzo niskim poziomie.
Trefny pigment może powodować zakażenie, czy nawet raka
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Rak
W związku z brakiem pewności co do zastosowanych w pigmentach substancji, tatuaż może wiązać się z podwyższonym ryzykiem zachorowania na raka - w tym raka skóry w miejscu, gdzie skóra jest wytatuowana.
Tatuaż wymaga również bardziej intensywnej ochrony przed promieniowaniem UV.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Ból przy rezonansie magnetycznym
To nie przypadek, że przed badaniem z użyciem rezonansu magnetycznego jesteśmy proszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy mamy tatuaż.
W przypadku niektórych metali stosowanych do wykonywania tatuaży, skutki mogą być naprawdę bolesne - podczas badania tatuaż może piec i szczypać. Nikt z nas nie może być pewny, że kiedyś nie będzie musiał skorzystać z rezonansu.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Teratogenność
Choć punkt ten dotyczy kobiet, warto byś go znał, zanim zawróci Ci w głowie maniaczka tatuaży, z którą w dodatku będziesz planował dochować się gromadki licznego potomstwa.
Niektóre substancje zawarte w pigmentach do wykonywania tatuaży mają działanie teratogeniczne - czyli powodują poważne wady u płodu.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Mutacje komórek
Wprowadzenie pod skórę kolorowych pigmentów może skutkować ciężkimi do przewidzenia mutacjami w obrębie komórek naskórka.
Mimo że tatuaże wykonuje się już bardzo długo, a w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność, skutki mutacji komórek wywołane tatuażami są trudne do określenia. Tak naprawdę nie wiadomo co sami sobie fundujemy.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Henna również niebezpieczna
Wydawało by się, że czasowe tatuaże wykonywane za pomocą henny są całkowicie bezpieczne. Okazuje się, że nic bardziej mylnego - właśnie henna ma zaskakującą i bardzo negatywną właściwość.
Reakcja alergiczna, która w przypadku tatuaży tradycyjnych występuje niemal natychmiastowo, w przypadku henny może pojawić się ze sporym opóźnieniem - kilku miesięcy, a nawet lat.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Zapalenie układu limfatycznego
W rzadkich przypadkach podczas wykonywania tatuażu cząstki pigmentu mogą dostać się do naczyń limfatycznych i przemieszczając się po tym układzie, doprowadzić do zapalenia, przewlekłej i uciążliwej choroby, która w niektórych przypadkach może stać się przyczyną białaczki. W mniej drastycznych przypadkach osoby, które trapi zapalenie układu limfatycznego są bardziej narażone na infekcje.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
Zanik mięśni
Zdarza się, że wskutek wykonania tatuażu dochodzi do uszkodzenia nerwów w mięśniu, na którym widnieje rysunek. W konsekwencji mięsień ten może być osłabiony, a nawet sparaliżowany! Co gorsza, tego typu powikłanie często daje o sobie znać dopiero kilka miesięcy po wizycie w salonie.
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *
HIV, zapalenie wątroby typu C i B, posocznica
Wszystkie te zagrożenia najczęściej wynikają z braku higieny i niesterylności narzędzi wykorzystywanych do wykonana tatuażu.
By tego uniknąć, wybierajmy tylko renomowane studia tatuażu, zwłaszcza jeśli chcemy mieć tatuaż w szczególnie podatnych na infekcje miejscach: w pobliżu genitaliów, odbytu, nosa, oczu, ust. Miejmy jednak na uwadze, że ryzyko istnieje zawsze.
KP/PFi
*POLECAMY: JAK USUNĄĆ TATUAŻ? *