Czym jest wertykulacja i dlaczego warto stosować ją w pielęgnacji trawnika
Dzięki wertykulacji możemy odświeżyć sfilcowaną trawę i sprawić, że znów będzie cieszyć oko. Wyjaśniamy, kiedy jest na to najlepszy czas i jak postępować, by trawnik był zdrowy i piękny przez cały sezon.
27.04.2023 16:07
Czym jest wertykulacja?
Wertykulacja to – dosłownie – napowietrzanie trawnika. Słowo pochodzi od angielskiego zwrotu "vertical cut" i oznacza cięcie pionowe lub nakłuwanie gleby i darni za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu ziemia staje się spulchniona i pozbawiona mchu i chwastów. W przeciwnym razie utworzą one na trawniku warstwę filcu (zbitej, zeschniętej trawy), która go stłumi, hamując wzrost.
Wertykulatory mają obracające się podwójne noże, które wbijają się na kilka do kilkunastu milimetrów w glebę i usuwają mech, sfilcowaną trawę oraz chwasty. Dzięki temu do podłoża dociera więcej powietrza, a korzenie są lepiej zasilane w wodę i substancje odżywcze. Bardziej zaniedbane trawniki mogą potrzebować nacięcia nawet do głębokości 4 cm.
Najlepszy czas na wertykulację
Świeżo ułożony trawnik zwykle potrzebuje trzech lat, aby wystarczająco urosnąć i nabrać odporności na uszkodzenia mechaniczne. Zbyt wczesna wertykulacja może uszkodzić młode korzenie traw. Jeśli powierzchnia trawnika szybko stała się wyjątkowo gęsta, można go spulchnić już w 2. roku od położenia.
Najlepszym czasem na taką pracę jest wiosna. Zaczynamy od przygotowania gleby, a kończymy pierwszym nawożeniem, aby przygotować zieleń na nowy sezon.
Gdy tylko temperatura stale przekracza dziesięć stopni Celsjusza, a trawa już bujnie rośnie i została skoszona 3–4 razy, możemy myśleć o wertykulacji. Ponieważ gleba bardzo szybko regeneruje się późną wiosną, miesiące kwiecień i maj są idealne, żeby zadbać o piękny trawnik.
Warto pamiętać, że są sytuacje, gdy lepiej wstrzymać się z wertykulacją. W gorących miesiącach może ona powodować nadmierne wysychanie trawnika. Pamiętajmy przy tym, że fale upałów mogą występować zarówno wiosną, jak i jesienią. Należy także unikać wertykulacji, gdy pada deszcz lub ziemia jest mokra. Ściółka jest wtedy trudniejsza do rozczesania i gleba nie zostaje poprawnie oczyszczona.
Trawnik, który jest zdrowy i równy, nie musi być regularnie wertukulowany. Natomiast omszałe i sfilcowane miejsca wymagają tego zabiegu raz lub nawet dwa razy do roku (w zależności od potrzeby).
Jaki wertykulator wybrać?
O małe trawniki można zadbać przy pomocy prostego, ręcznego wertykulatora. W przypadku większych powierzchni zaleca się urządzenia silnikowe. Za pomocą wertykulatora elektrycznego, spalinowego lub akumulatorowego można skutecznie usunąć z nich filc i jednocześnie napowietrzyć glebę.
Modele elektryczne są idealne do terenów zieleni w pobliżu domów z łatwo dostępnym przyłączem elektrycznym. Alternatywnie dostępny jest wydajny wertykulator STIHL z silnikiem spalinowym. Zarówno elektryczny STIHL RLE 540, jak i spalinowy STIHL RL 540 są wyposażone w siedem stałych podwójnych noży.
Do mniejszych trawników doskonale sprawdzi się wertykulator akumulatorowy STIHL RLA 240. Nie generuje hałasu, jaki powstaje w urządzeniu spalinowym, a jednocześnie daje większą swobodę pracy ze względu na brak przewodu sieciowego, który bywa kłopotliwy w urządzeniach elektrycznych.
Wertykulator to przede wszystkim oszczędność czasu i energii: niezależnie od wielkości i stanu trawnika można szybko i wygodnie wykonać pracę, która przy użyciu ręcznych narzędzi jest praktycznie niemożliwa. Dzięki precyzyjnie regulowanym ostrzom trawnik będzie równomiernie i delikatnie spulchniany na całej powierzchni na jednolitą głębokość.
WERTYKULACJA KROK PO KROKU
Urządzenia wertykulujące wyposażone są w ostre noże. Narzędzia STIHL pozwalają na regulację głębokości wnikania noży w podłoże, dzięki czemu możemy kontrolować intensywność ich działania na powierzchnię. Przed rozpoczęciem właściwej pracy należy upewnić się, że wertykulator jest ustawiony poprawnie, aby darń nie została zbyt głęboko nacięta.
Prawidłowa głębokość robocza wertykulatora w dużej mierze zależy od wieku trawnika i ilości sfilcowanej trawy. Noże nie powinny drapać ziemi, a jedynie delikatnie dotykać darni. Dlatego należy ustawić ostrza tak, aby wnikały w nią na głębokość maksymalnie dwóch do trzech milimetrów. Warto sprawdzić głębokość na krótkim odcinku trawnika i wyregulować urządzenie, jeśli to konieczne. Jeśli wyrywana jest duża ilość zdrowej trawy, trzeba urządzenie podnieść, analogicznie – jeśli mech i stare wyschnięte źdźbła nie są zbierane, należy je obniżyć.
Przepis na udaną wertykulację:
1. Przed wertykulacją skoś trawę do wysokości około 2 do 3 centymetrów.
2. Ustaw wertykulator na odpowiednią głębokość.
3. Nie wertykuluj ziemi zbyt głęboko za pierwszym razem.
4. Przejedź po całej długości trawnika.
5. Następnie przejedź trawnik w poprzek.
6. Poruszaj się szybko i równomiernie po trawniku bez zatrzymywania się, aby darń nie została uszkodzona.
7. Uważaj, aby nie najechać na większe kamienie.
8. Jeśli urządzenie nie ma kosza na trawę, usuń sfilcowaną trawę za pomocą grabi.
Po wertykulacji warto zastosować dobry nawóz i dosiać trawę. Nawet jeśli krótko po spulchnieniu Twój trawnik nie wygląda najlepiej, niedługo odwdzięczy Ci się soczystą zielenią.