Trwa ładowanie...

Czym różnią się buty hikkingowe od trekkingowych?

Dobrze dobrane buty to podstawa, gdy wybierasz się w góry. W sklepach sportowych do wyboru mamy kilka typów obuwia dla piechurów i wspinaczy – czym różnią się od siebie? Zakup odpowiedniego modelu zależy głównie od tego, na jakich trasach będzie użytkowany.

Artykuł sponsorowany
Czym różnią się buty hikkingowe od trekkingowych?Czym różnią się buty hikkingowe od trekkingowych?Źródło: Unsplash.com
d6qyivr
d6qyivr

Buty hikingowe – stworzone dla wędrowców

Buty górskie to wbrew pozorom pojęcie bardzo szerokie. Dla laika wszystkie modele to buty trekkingowe. W sklepie okazuje się, że wybór nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Obuwie tego typu dobieramy do konkretnej górskiej aktywności i warunków, jakie panują na trasach. Nie ma tu znaczenia częstotliwość użytkowania. Można jeździć w góry w każdy weekend lub tylko raz do roku – dla komfortu i bezpieczeństwa należy mieć na nogach odpowiednie buty.

Hiking to aktywność, która polega głównie na przemierzaniu pieszo długich tras. Buty hikingowe kojarzone są z obuwiem górskim i nie jest to błąd. Ale warto zwrócić uwagę, że nie chodzi tu wyłącznie o górskie wędrówki. Sedno hikingu tkwi w tym, aby trasa była jak najdłuższa i naturalnie pokonujemy ją pieszo. Zatem potrzebujemy butów, które nas w tej wędrówce nie zawiodą.

Buty hikingowe mają bardzo charakterystyczną podeszwę – ma ona dawać solidne podparcie dla stopy, ale jest bardziej miękka niż w typowych butach górskich. Chodzi o to, aby stopa układała się naturalnie i otrzymała wydajną amortyzację podczas wielogodzinnego spaceru. Buty hikingowe sprawdzą się na leśnych ścieżkach i bezdrożach – będą odpowiednie np. w Bieszczady. Wiele osób uważa, że wygoda i funkcjonalność butów funkcyjnych wyklucza modny design. Nic bardziej mylnego. Dobrym przykładem połączenia komfortu i ciekawej stylistyki są buty hikingowe Merrell. Buty hikkingowe mają krótką cholewkę, więc można je nosić również na co dzień.

Buty trekkingowe – odpowiednie na trudniejsze trasy

To najczęściej wybierane buty górskie na solidnej podeszwie. Jest twardsza od tej, którą stosuje się w butach hikingowych. Buty trekkingowe przeznaczone są do pokonywania trudniejszych tras oraz do tego, aby zapiąć na nich raki koszykowe. Wysoka przyczepność i odpowiednia amortyzacja to główne cechy butów trekkingowych. Ważne jest również to, że utrzymują kostkę w stabilnej pozycji – ich cholewka jest wyższa niż w butach hikingowych. To sprawia, że w butach trekkingowych można chodzić w góry prawie przez cały rok. Ważną cechą butów górskich jest ich nieprzemakalność. Stopa w bucie ma być zawsze sucha, więc konieczne jest też wydajne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz.

d6qyivr

W jakich butach iść w góry?

Na trudniejsze trasy polecamy buty trekkingowe – dla osób wybierających się na Rysy, to będzie najlepszy wybór. Buty hikingowe będą najodpowiedniejszym wyborem dla osób, które preferują łatwiejsze trasy i chodzą nie tylko po górach. Zaletą tego obuwia jest to, że sprawdzą się w lesie i nad jeziorem. To buty stworzone z myślą o osobach, które preferują długie, piesze wędrówki. Zapewniają stabilność stopy i ogromny komfort nawet po przejściu wielu kilometrów.

Artykuł sponsorowany
d6qyivr
d6qyivr