Czym różnią się ultrabook, Chromebook i laptopy 2w1? Przewodnik po wypadkowych laptopów
Laptop – pod tą nazwą kryją się komputery przenośne, które mają takie same lub zbliżone właściwości jak sprzęt stacjonarny, ale różnią się tym, że dzięki poręcznej konstrukcji można ich używać również poza domem i biurem. Co jakiś czas pojawiają się osoby i firmy, które starają się wymyślić koło na nowo. Nie inaczej jest w przypadku komputerów przenośnych. Obecnie na rynku mamy takie podgrupy jak ultrabooki, Chromebooki i laptopy 2w1. Czym się charakteryzują?
20.01.2023 12:56
Próby wprowadzenia na rynek rozwiązań, które w domyśle mają na celu poprawić te już istniejące, kończą się w różny sposób. Niektóre pomysły umierają, zanim jeszcze na dobre zagoszczą na sklepowych półkach, a inne zyskują sympatię kupujących i szerokie grono użytkowników. Obecnie zaglądając do sklepów internetowych, w kategorii laptopów można znaleźć kilka grup urządzeń. Są nimi ultrabooki, Chromebooki i laptopy 2w1. Czym różnią się te urządzenia? Jakie są ich cechy charakterystyczne?
Chromebook – siła tkwi w prostocie
Na pierwszy ogień idzie Chromebook, którego nazwa pochodzi od systemu ChromeOS będącego produktem Google. Jest to więc alternatywa dla komputerów z Windowsem i macOS. System nie jest tu jedyną cechą charakterystyczną. Chromebooki są lekkie, mają niewielkie rozmiary i słabsze podzespoły, co czyni je tańszymi od konkurencji. Komputery te wyróżnia również fakt, że stosuje się tu nośniki pamięci o niewielkiej pojemności i zazwyczaj jest to maksimum 64 GB pamięci Flash. Można kupić modele z dużymi dyskami SSD, ale to kłóci się z ideą taniego komputera przenośnego. Niewielka ilość miejsca na dane wynika z tego, że Google chce zachęcić swoich użytkowników do przechowywania ich w chmurze. Pamięć fizyczną można zwiększyć poprzez podłączenie np. dysku zewnętrznego.
Ultrabook – zawsze pod ręką
Urządzenia kryjące się pod nazwą ultrabook, to lekkie i smukłe komputery, które są wydajne i mają pojemne baterie. Ta kategoria produktów została stworzona i wypromowana przez producenta procesorów Intel, dlatego nie znajdziecie tu czipów od AMD. Maksymalna przekątna ekranu w ultrabookach to 15'6", a waga nie przekracza 2 kg. Choć nie są to komputery stworzone z myślą o graczach, to można spotkać karty graficzne Nvidia zaprojektowane właśnie dla ultrabooków. Dane są przechowywane na dyskach SSD. Są też w miarę przystępne cenowo, ponieważ można je kupić już za mniej niż 2 tys. zł.
Laptop 2w1 – prawie jak tablet
Trzecia grupa urządzeń, które na stałe osiadły w świecie komputerów przenośnych to laptopy konwertowalne, zwane też laptopami 2w1. Łączą one cechy komputera i tabletu, a więc dzięki ekranowi dotykowemu można zostawić klawiaturę w torbie lub pokrowcu, jeśli nie jest w danym momencie potrzebna. Są też laptopy z ekranem obrotowym i tu w razie potrzeby klawiaturę składa się tak, by znalazła się za wyświetlaczem. Większość modeli występuje z ekranami o przekątnej 13" i 14", co stanowi optymalne rozwiązanie. Wszystkie działają w oparciu o system Windows. Podobnie jak w przypadku ultrabooków, laptopy konwertowalne bywają wyposażane w mocniejsze karty graficzne dla wymagających użytkowników. Dane są przechowywane na dyskach SSD.