Trwa ładowanie...
29-07-2011 16:33

Dałbyś się wykastrować za nowy samochód?

Dałbyś się wykastrować za nowy samochód?Źródło: AFP
d2q1pq9
d2q1pq9

Dałbyś się wykastrować za nowy samochód? Pytanie wydaje się czysto retoryczne. A jednak tak nie jest - w indyjskim Radżastanie za dobrowolną sterylizację rzeczywiście można otrzymać atrakcyjną nagrodę.

Na taki pomysł radzenia sobie z problemem przeludnienia wpadł tamtejszy Wydział Zdrowia. Bowiem według oficjalnych wyliczeń za około 20 lat Indie w kwestii ilości mieszkańców prześcignąć mają nawet Chiny. Średni współczynnik dzietności Indii, czyli ilość dzieci urodzonych przez jedną kobietę wynosi 2,58 - naprawdę dużo w porównaniu np. z krajami europejskimi. Tylko w ciągu dziesięciu ostatnich lat populacja w niektórych dystryktach Indii powiększyła się nawet o kilkanaście procent. Rozwiązać problem ma właśnie sterylizacja, której według władz medycznych dystryktu poddawać powinno się nawet 21 tys. obywateli rocznie.

Jednak jak przekonać mężczyzn i kobiety do tak drastycznego i nieodwracalnego zabiegu? Jeden z medycznych rachmistrzów wpadł na pomysł... loterii fantowej. Zasady tej "zabawy" są takie, że każdy kto podda się sterylizacji między 1 lipca a 30 września ma szansę wygrać jedną z atrakcyjnych nagród. Jest to m.in.: siedem Benderów i pięć dwudziestojednocalowych telewizorów. Nagrodą główną jest zaś nowiutki samochód Tata Nano.

Według Sitarama Sharma, naczelnego lekarza Radżastanu, atrakcyjne nagrody mogą przekonać do zabiegu nawet 6 tys. osób obojga płci.

d2q1pq9

[

]( #opinions )

Szczerze mówiąc sami nie wiemy jak odnieść się do pomysłu indyjskich lekarzy. Owszem - mamy szacunek do medycyny wschodniej, szanujemy jej odmienność, ale pomysł z loterią kastracyjną jest tak abstrakcyjny, że przebija nawet największe absurdy polskiego NFZ-u. Można by go nazwać "robieniem sobie jaj", gdyby nie to, że polega dokładnie na czymś odwrotnym.

Dodatkowego posmaku ironii całej sprawie dodaje fakt, że główną nagrodą w loterii jest auto o nazwie Tata Nano. Czyżby chodziło o to, że zdobywca samochodu po zabiegu będzie miał zaledwie jedną szansę na miliard, żeby zostać tatą?

(menonwaves)

d2q1pq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q1pq9