Dalmacja samochodem

Wiadomo nie od dziś, że region Dalmacji należy do najczęściej wybieranych, wakacyjnych destynacji zwłaszcza przez Polaków. Dane statystyczne z ostatniego roku dowodzą, że nasz naród uplasował się na czwartym miejscu, jako turyści najczęściej odwiedzający Chorwację - tak podaje Ministerstwo Turystyki Chorwacji. Wybrzeże dalmatyńskie to 1000 wysp, a 50 z nich jest zamieszkanych. Tereny te przyciągają licznych odwiedzających urokliwymi plażami, czystymi i ciepłymi wodami w morzu oraz zabytkami. W tamtym roku (2022) w tym regionie Chorwacji zostało zrealizowanych aż 4,2 miliona noclegów - to o 107 procent więcej niż dwa lata temu. Przybliżymy Wam zatem, co przyciąga każdego roku w to miejsce, tak ogromne liczby turystów z różnych zakątków świata i przedstawimy przykładowy plan wycieczki objazdowej samochodem po Dalmacji.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

21.06.2023 12:22

Dlaczego warto wybrać się w region Dalmacji samochodem?

Do odwiedzenia tego terenu Chorwacji od dawien dawna przekonuje nas wiele czynników. Na pierwszym miejscu z pewnością znajdzie się aspekt wizualny. Malownicze plaże, roślinność oraz zachwycające architektonicznie budowle przyciągają dużą liczbę turystów. Nie ma się czemu dziwić- sam Dubrownik to już istna uczta dla oka, a także pole do popisu dla osób, które interesują się fotografią. Dalmacja to także świetne miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody. Natura, która została "zamknięta" w obszarach Parków Narodowych zapiera dech w piersiach! To setki gatunków roślin, ptactwa oraz zwierząt. Ten konkretny obszar tego kraju to świetny wybór dla rodzin, czy znajomych o różnorodnych wymaganiach- nie brak tu plaż, na których można doświadczyć gorącego piasku, orzeźwiającego (ale wciąż ciepłego) morza, a z drugiej strony dla osób preferujących aktywny wypoczynek też mamy świetną wiadomość! Nurkowanie z podziwianiem zachwycającego, barwnego podwodnego świata, wędrówka szlakami wraz z podziwianiem natury, wspinaczka lub jazda na rowerze po jednym ze szlaków przebiegających pomiędzy tamtejszą bujną przyrodą.

Dojazd na Chorwację

Trasa przez Słowację i Węgry

Trasa przez Słowację i Węgry najczęściej wybierana jest przez mieszkańców Polski południowej. Przejście graniczne, przez które będziemy przemierzać na południu Polski jest Barwinek. W Słowacji przejeżdżamy przez Preszów i Koszyce kierując się w stronę przejścia granicznego Milhost (słowacko- węgierskiego). Kolejnym krajem, który przekraczamy są Węgry- tutaj jedziemy autostradą, więc trasa minie szybko i sprawnie. Ważną informacją odnośnie tego fragmentu trasy jest konieczność posiadania winiet, które najlepiej kupić w formie online na jednej ze stron WWW. To duża oszczędność czasu oraz nerwów i stresu z tego względu, że nie musicie zatrzymywać się i szukać punktów sprzedażowych oraz niepotrzebnie stresować. Istotne jest także zwrócenie uwagi na to, jakiej kategorii winietę należy kupić (w zależności od samochodu, którym się wybieracie). Na Słowacji to kategoria pojazdów do 3,5 tony, jeżeli wybieracie się pojazdem zarejestrowanym do 8 osób o masie do 3,5 tony. Na Węgrzech zaś, dla samochodu zarejestrowanego do maksymalnie 7 osób, nie służącego do przewożenia towarów odpowiednia kategoria to D1. Na Chorwację nie potrzebujecie winiet- tam opłaty za drogi uiszczane są tak jak w Polsce, adekwatnie do długości przejechanej drogi- przy bramkach. 

Trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię

Drugą, szybszą trasą jest ta przez Czechy, Austrię i Słowenię. W tym przypadku najpierw kierujecie się do granicy polsko- czeskiej. W Czechach będziecie przejeżdżać przez Ostrawę i Brno jadąc w stronę granicy Austrii. Po przekroczeniu jej granicy jedziemy wciąż drogą płatną, na którą potrzebne są winiety, tak jak i w pozostałych krajach, przez które przejeżdżacie. Dla ułatwienia podajemy jedną ze stron, na której w prosty sposób zamówicie winiety: winiety Czechy. W Słowenii, w której będziecie pokonywać niewielki obszar drogi, dla samochodu osobowego z dolną krawędzią przedniej szyby na wysokości mniejszej niż 1,3 m i ważących maksymalnie 3,5 tony potrzebna będzie winieta kategorii 2A. 

Plan wycieczki objazdowej po Dalmacji

Dzień 1 - wyjazd

Dzień pierwszy, to w zasadzie dzień, który pochłonie nam w większości trasa, którą już wyżej opisaliśmy. Wyruszając z południa Polski jej odległość będzie wynosiła ponad 900 km, czyli około 10 godzin- sama trasa przebiega sprawnie, ruch na granicach również, gdyż Chorwacja weszła do strefy Schengen, więc pamiętne wyczekiwanie na granicach odeszło w zapomnienie. Do Was należy decyzja, czy z Polski wyjedziecie o świcie, czy w porach nocnych. To zależy od tego, o jakiej porze kierowca czuje się pewniej- niektórzy nie są zwolennikami prowadzenia samochodu nocą, a trzeba przyznać, że to jest już dalsza trasa- warto więc ten aspekt przemyśleć. Zaplanujcie przerwę na rozprostowanie nóg, czy ciepły posiłek. My polecamy zatrzymać się w okolicach Budapesztu. To świetna okazja, żeby odwiedzić tę stolicę, jeżeli ktoś z Was nie miał okazji jej zobaczyć (zwłaszcza nocą). To także optymalna część trasy (mniej więcej połowa) na zrobienie przystanku. Jeżeli dojedziecie na miejsce późnym wieczorem, to noc spędzicie we wcześniej zabukowanym hotelu/ apartamencie- tak naprawdę od Was zależy w jakim konkretnie miejscu to będzie. 

Dzień 2

Drugi dzień planujemy rozpocząć zwiedzaniem Zadaru, uznawanego wśród lokalnych za stolicę Północnej Dalmacji. W tym mieście istnieje mnóstwo zabytków wartych zobaczenia, a do nich zaliczają się: Brama Lądowa (Starówka), Katedra św. Anastazji, Kościół św. Donata, Forum Rzymskie. Wyjątkową atrakcją, którą wprost musicie ujrzeć i usłyszeć będąc w tym mieście są Organy Morskie. Składają się one z kamiennych schodów długości 10 metrów. Natężenie dźwięku, który wydobędzie się z organów zależy od tego, "jak postanowi zagrać morze", a dokładniej o tego jak w danym dniu fale będą nasilone. Tę atrakcję turyści mogą podziwiać od 2005 roku. Drugim miejscem wartym uwagi jest Pochwała Słońca. Jego fenomen polega na tym, że 300 szklanych płyt zostało ułożonych w okrągłą instalację o średnicy 22 metrów. W ciągu dnia, te płyty pobierają energię słoneczną, która nagrzewa umieszczone w nich akumulatory. Wieczorem, tuż po zmroku ta instalacja rozbłyska na mnóstwo barw i tym samym "zwabia" turystów do podziwiania tego widoku. Z tym miejscem wiąże się kilka legend, czyniąc go niezwykle ciekawym i wartym odwiedzenia. Wieczorną atrakcją połączoną z obiadokolacją jest spacer po Promenadzie Riva. To miejsce oferuje wiele restauracji, w których można się zatrzymać i spróbować lokalnych przysmaków. W Zadarze są cztery płatne strefy parkowania, a ich koszt zależy od tego, w jakiej porze roku odwiedzimy to miasto. Nieco dalej od centrum możecie zaparkować bezpłatnie na jednej z uliczek, jednak wtedy musicie liczyć się z tym, że odbędziecie dłuższy spacer do centrum.

© materiały partnera

Dzień 3

Dzień trzeci zaczynamy już po śniadaniu, udając się do Parku Narodowego Krka. To miejsce, w którym możecie podziwiać kilkaset gatunków roślin i zwierząt, a także liczne jeziora i wodospady. Od dwóch lat na terenie Parku jest zakaz kąpieli, a przeciętny czas zwiedzania to około 3 godziny. Warto w to miejsce udać się z rana, gdyż w późniejszych godzinach temperatury są coraz wyższe, a to może utrudniać zwiedzanie. Dodatkowo liczba turystów będzie się zwiększać, więc dla tych osób, które nie są zwolennikami zatłoczonych miejsc, ten aspekt może przeszkodzić w podziwianiu natury. Bilet normalny w Parku to koszt 40 euro, natomiast ulgowy 28 euro. Dzieci do lat siedmiu za wstęp nie płacą. Parking znajduje się zaraz obok kas biletowych Parku Narodowego, jest dodatkowo płatny 2 EUR.

© materiały partnera

15 minut samochodem od Parku Krka oddalona jest miejscowość Szybenik. Warto do niej zawitać, gdyż swoim wyglądem przypomina nieco włoską miejscowość. Jej urokliwe uliczki sprawiają, że turyści wracają tu wielokrotnie. Szybenik opisywany jest jako jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Dalmacji. To miejscowość, w której kręcono sceny do znanej "Gry o tron". Najbardziej znany i najczęściej odwiedzany zabytek w mieście to Katedra św. Jakuba, zlokalizowana na Placu Miejskim. Budowano ją 104 lata, ten fakt zachwyca turystów! Miejscem wartym zobaczenia jest barwny ogród przy klasztorze św. Wawrzyńca, a kolejnym zabytkiem, który polecamy odwiedzić jest Twierdza św. Michała- to niesamowita budowla. Wieczorną porą proponujemy Nadmorską Promenadę na spędzenie przyjemnych chwil, napawając się widokiem na morze. Spacerkiem w stronę plaży dojdziecie do punktu widokowego, z którego ujrzycie panoramę całego miasta. 

Dzień 4

W dniu czwartym, odbędziemy wycieczkę na wyspę Hvar. Żeby się na nią dostać należy dojechać samochodem do Splitu, a następnie skorzystać z promu, który przeprawi Was docelowo na wyspę. Cena promu, który przetransportuje samochód osobowy w sezonie wysokim, czyli letnim to koszt około 20 euro. Dostanie się na wyspy z samochodem nie stanowi żadnego problemu, z tego względu że promy transportują nas i nasze pojazdy często i regularnie, a szczególnie w sezonie wysokim.

Na wyspie Hvar czeka na Was duża liczba obiektów wartych odwiedzenia, a same widoki, które ufundowała nam natura są bardzo urokliwe. Z zabytkowych budowli zachęcamy do zobaczenia Twierdzy Hvar, Pałacu Biskupiego oraz Klasztoru Franciszkanów. Wyspa Hvar jest również bogata w plaże- na jednej z nich możecie się zrelaksować w razie zmęczenia po zwiedzaniu, a także spożyć posiłek w jednej z restauracji będącej w pobliżu plaży. 

© materiały partnera

Dzień 5

Wycieczka na Dalmację nie mogłaby się zakończyć bez odwiedzenia Dubrownika. Punktem obowiązkowym jest wybranie się na Stare Miasto, które jest wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To malownicze, wąskie uliczki i ciekawe architektoniczne zabudowania. Kolejną z atrakcji są Mury Miasta. Po wyjściu na nie, widoki na Adriatyk i panoramę całego miasta gwarantowane! W Dubrowniku znajdziecie też plażę, Banje- znajduje się tuż obok Starego Miasta, więc jeżeli na koniec pobytu chcielibyście odbyć "pożegnanie z morzem"- jest do tego dobra okazja.

Pod wieczór opuszczamy teren Chorwacji i udajemy się w drogę powrotną- jadąc przez Węgry oraz Słowację- tak, jak jechaliście w pierwszą stronę.

© materiały partnera

Ważne informacje 

  • Przed wyjazdem pamiętajcie o sprawdzeniu stanu technicznego samochodu
  • Upewnijcie się, że Wasz samochód jest dobrze wyposażony: linka holownicza, apteczka, trójkąt, kamizelka odblaskowa
  • Nie zapomnijcie o zakupie winiet w odpowiedniej kategorii
  • Od tego roku obowiązującą walutą w Chorwacji jest euro!
  • Pamiętajcie o zabraniu ważnych dokumentów potwierdzających tożsamość
  • Nakrycie głowy i krem z filtrem UV to rzeczy, o których należy pamiętać- mogą uchronić Was przed poparzeniami słonecznymi :)
Wybrane dla Ciebie