Trwa ładowanie...

Diagnoza Społeczna 2015: Polacy szczęśliwi i coraz częściej konserwatywni

Share
Diagnoza Społeczna 2015: Polacy szczęśliwi i coraz częściej konserwatywni
Źródło: Fotolia
djbgsou

Polacy pozytywnie oceniają swoje życie - ponad 80 proc. uznaje miniony rok za udany, i tak też ocenia swoje życie - wynika z tegorocznej Diagnozy Społecznej. Pokazała ona, że postawy części obywateli stały się bardziej konserwatywne.

Kompleksowe badanie warunków i jakości życia Polaków "Diagnoza Społeczna" - którego raport końcowy zaprezentowano we wtorek - jest od 2000 r. prowadzone co dwa lata przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Badanie przeprowadzano wiosną, wzięło w nim udział blisko 12 tys. gospodarstw domowych i ok. 20 tys. indywidualnych respondentów. Badanie za każdym razem dotyczy tych samych gospodarstw, by zobrazować rzeczywistą zmianę w postawach tych samych osób.

Diagnoza pokazała, że 84 proc. Polaków uznaje, że miniony rok w ich życiu był udany, zaś odsetek pozytywnie oceniających całe swoje dotychczasowe życie sięgnął 81,2 proc. Odsetek osób, które miniony rok uznało za udany, jest najwyższy od początku prowadzenia badań. W 2000 r. zadowolonych z poprzedniego roku było 69,2 proc. ankietowanych, w 2009 r. - 80,4, w 2011 r. - 80,9 proc., a w 2013 r. - 79,9 proc.

Podobnie najwyższy w historii Diagnozy Społecznej jest odsetek respondentów pozytywnie oceniających całe swoje dotychczasowe życie (81,2 proc.). Dwa lata temu było to 78,9 proc., cztery lata temu - 78,2 proc., zaś w 2000 r. - 68,6 proc.

djbgsou

"Po 2013 r. nie oczekiwałem wzrostu poczucia szczęścia, wydawało się że osiągnęliśmy sufit" - wskazał we wtorek prof. Czapiński. W jego ocenie Diagnoza Społeczna przyniosła już wiosną odpowiedź na pytanie, kto zwycięży w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak przekonywał, od dłuższego czasu dostrzegalna jest zmiana mentalności Polaków.

"Postawy obywateli od 2011 r. skłaniały się w prawicową i skrajnie prawicową stronę. Dynamicznie rósł odsetek tych, którzy nie chcą obcych; obawiają się obcych; nie akceptują jakichkolwiek praw mniejszości np. mniejszości seksualnych do urządzania sobie życia według własnego scenariusza" - powiedział prof. Czapiński.

Jego zdaniem, PiS trafnie odczytało zapotrzebowanie społeczne i skierowało przekaz do rosnącej grupy konserwatywnie nastawionego społeczeństwa. "Skuteczny okazał się przekaz, który można streścić ‘Polska dla Polaków, Polska silne państwo’. O to głównie chodziło tym, którzy zagłosowali na PiS" - podkreślił profesor.

Według niego trudno wskazać, jakie są powody zmiany poglądów Polaków. "Po 2011 r. nie wzrosły wpływy jakiejś mniejszości; nie wzrosła presja innych państw na polskie rządy; nic nie wskazywało na wzrost poczucia zagrożenia w związku z zamachem z 11 września, czy katastrofą pod Smoleńskiem" - zauważył.

djbgsou

Prof. Czapiński zaznaczył, że skręt w prawo był widoczny przed "kryzysem uchodźczym". Można więc sądzić, że odchylenie konserwatywne dzisiaj jest jeszcze większe. W miesiącach marzec-maj, kiedy prowadzono badanie osób o poglądach konserwatywnych - jak podał profesor - było 40 proc. wśród Polaków powyżej 16 lat. "Sądzę, że dzisiaj jest to grubo powyżej połowy. To jest bardzo dobry prognostyk dla Prawa i Sprawiedliwości, bo kryzys migracyjny się nie skończy prędko, a będzie skłaniał coraz więcej osób do zmiany orientacji neutralnej lub liberalnej na zamykającą, trochę ksenofobiczną, w każdym razie konserwatywną" - ocenił.

Zdaniem Czapińskiego, Polacy nie dostrzegają związku między swoim szczęściem a polityką. "Od lat spada przekonanie Polaków o tym, że to czy rok był udany czy nie udany zależało od władzy. W tej chwili tak sądzi jedynie 5,4 proc. Polaków. Większość sobie przypisuje autorstwo sukcesu lub porażki" - powiedział.

"Polacy tak perfekcyjnie wyćwiczyli się w swojej zaradności, że niezależnie od tego, co państwo robi, jakie decyzje podejmuje, jakie ustawy przegłosowuje, to oni wychodzą na swoje" - dodał ekspert.

Prof. Czapiński, przedstawiając raport końcowy z Diagnozy Społecznej 2015, ocenił, że niewykluczone, iż jest to ostatnie takie przedsięwzięcie, bo przypuszcza, że MPiPS może nie przekazać środków na kolejną edycję.

djbgsou

**[

ZOBACZ TEŻ: KASZEL - OBJAW TOWARZYSZĄCY NIEMAL KAŻDEJ INFEKCJI! ]( https://parenting.pl/portal/kaszel-objaw-towarzyszacy-niemal-kazdej-infekcji ){:external}**

djbgsou

Podziel się opinią

Share
djbgsou
djbgsou