WP
Ciekawostki

Dlaczego kobieta musi się porządnie wyspać?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dlaczego kobieta musi się porządnie wyspać?
(Thinkstockphotos)
WP

Męskim okiem

Harmonia małżeńska może ucierpieć, jeśli żona nie mogła zasnąć, zarwała noc i następnego dnia jest niewyspana. W związku, w którym żona ma za sobą nieprzespaną noc jest więcej nieporozumień - wynika z badań psychologów.

W odróżnieniu od kobiet - mężczyźni, którzy spędzili noc z otwartymi oczyma nie są nazajutrz bardziej kłótliwi, nastawieni antagonistycznie do partnerki, ani też nie obnoszą się ze swoim stanem - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Pittsburghu.

WP

W badaniach wzięło udział 35 par małżeńskich, w większości zdrowych 30-latków. Z pomocą urządzenia mierzącego aktywność organizmu (tzw. actigraph) przez 10 nocy z rzędu mierzono, ile czasu upłynęło od momentu udania się na spoczynek do zaśnięcia, a także, jak długo pary spały.

Następnego dnia pary wpisywały w osobnych dzienniczkach, jak wiele było między nimi pozytywnych interakcji małżeńskich, gdy czuły się dowartościowane i wspierane przez współmałżonka, a ile negatywnych, gdy były krytykowane lub ignorowane. Analiza wyników wykazała, iż im dłużej kobiecie zajmowało zaśnięcie, tym większe prawdopodobieństwo, że następnego dnia zarówno ona, jak i jej mąż, odnotują chłód i niesnaski w ich stosunkach.

[

Podziel się
WP

]( #opinions )

Jednak w przypadku mężczyzn to, czy spali oni źle czy dobrze, krótko czy długo, nie miało wpływu na to, jak nazajutrz ich żony oceniały swoje małżeńskie interakcje z nimi.

A dlaczego dochodzi do spięć? Prawdopodobną przyczyną jest samoświadomość nieatrakcyjności, którą odczuwa niewyspana kobieta. Jeżeli bowiem chcemy wyglądać atrakcyjnie i zdrowo, powinniśmy się wysypiać - donoszą naukowcy.

John Axelsson z Karolinska Institutet w Szwecji postanowił sprawdzić, jakie są relacje między wyspaniem się a atrakcyjnością, oraz stanem zdrowia człowieka współczesnego - stale zabieganego, cierpiącego na bezsenność lub inne zaburzenia senne.

WP

Do projektu zaproszono 23 osoby w wieku od 18 do 31 lat. Każdą z nich sfotografowano o godzinie 14 oraz 15 w dwóch sytuacjach życiowych: pierwsza fotografia pokazywała stan po doskonale przespanej nocy. Kolejna zaś została zrobiona w dniu, gdy sen był przerywany i uczestnik czuł się niewyspany. Do badania nie dopuszczono palaczy, a alkohol został zabroniony na dwa dni przed realizacją projektu.

Zdjęcia robiono w świetnie naświetlonym studiu fotograficznym. Uczestnicy nie mieli żadnego makijażu, a włosy miały być luźno rozpuszczone. Wszyscy też przeszli podobne procedury dotyczące czystości i ogolenia. Poproszono ich o naturalną, zrelaksowaną minę na obydwu zdjęciach.

[

Podziel się
WP

]( #opinions )

Następnie zdjęcia te przedstawiono 65 obserwatorom, którzy nie wiedzieli, jak wyglądała noc fotografowanych, by ocenili ich atrakcyjność, stan zdrowia i zmęczenia. Oceniający uznali, że osoby, które zostały sfotografowane po źle przespanej nocy wyglądają na bardziej zmęczonych, mniej atrakcyjnych i niezdrowych ludzi.

(PAP), menonwaves

Polub WP Facet
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP