Trwa ładowanie...
16-10-2015 14:14

Dlaczego kobiety przestają o siebie dbać?

Dlaczego kobiety przestają o siebie dbać?Źródło: 123RF.COM
d2yh7wm
d2yh7wm

Wiązałeś się z zadbaną i zgrabną laską, a teraz po przyjściu do domu zastajesz babę z tłustymi włosami, paradującą w workowatym dresie i objadającą się chipsami? Pociesz się, że nie jesteś sam. Wiele kobiet po zdobyciu partnera "osiada na laurach" i przestaje dbać o siebie. Co można z tym zrobić?

Jeszcze niedawno Darek niezbyt poważnie traktował opowieści bardziej doświadczonych mężczyzn, którzy przekonywali go, że po ślubie kobiety przestają o siebie dbać. - Myślałem: mojej kochanej Klaudii na pewno to nie dotyczy. Co się okazało? Od naszego ślubu minął dopiero rok, a ona zwyczajnie się zapuszcza. Włosy czesze w kucyk, nie maluje się, często wita mnie z kremami na twarzy, chodzi w dresie lub podkoszulku, który nazywa "namiotem", bardzo przytyła, nie depiluje się, przestała nosić seksowną bieliznę - wylicza Darek i przyznaje: - Klaudia przestała mnie po prostu pociągać.

Do podobnych wniosków doszedł Mariusz. - Moja żona zaczyna budzić we mnie fizyczną odrazę. Najgorsze są weekendy. Wtedy zamienia się w obleśną, brzydką i odpychającą babę. Chodzi po mieszkaniu nieumalowana, ma przetłuszczone i potargane włosy, głośno beka po posiłkach. Zakłada stare dresy, paskudne przydeptane kapcie i wyleguje się na kanapie przez dwa dni, nic nie robiąc - twierdzi mężczyzna. - Wielokrotnie próbowałem z nią na ten temat rozmawiać. Starałem się być bardzo delikatny i taktowny, ale jedyną odpowiedzią, którą wtedy uzyskiwałem była ta, że ona już nic przecież nie musi, że wreszcie może być sobą - dodaje Mariusz.

Dlaczego przestają o siebie dbać?

Podobnych historii można cytować bez końca, ponieważ bardzo wielu facetów dostrzega niepokojące zmiany w zachowaniu kobiet, które po osiągnięciu stabilizacji życiowej i uczuciowej często wykazują tendencję do gwałtownego osłabienia dbałości o wygląd.

d2yh7wm

Zwrócił na to uwagę m.in. Robert Korzeniowski. W książce "Ona w jego oczach Znani mężczyźni o kobietach" wybitny sportowiec stwierdził: - Wygląd zewnętrzny jest niebywale istotny. Kobieta musi być zadbana. Bycie w związku to codzienny flirt, który polega na tym, by się sobie nieustannie podobać. Wiele kobiet po wyjściu za mąż, a zwłaszcza po ciąży przestaje dbać o siebie. Nie rozumiem dlaczego.

Odpowiedzi na to pytanie szukają także naukowcy. Badacze z amerykańskiego uniwersytetu w Ohio wykazali, że dwa pierwsze lata po ślubie to dla kobiet okres, w którym często przybierają na wadze. Czym to wytłumaczyć?

* Ach to przyzwyczajenie... * Zdaniem specjalistów mężatki mają dużo obowiązków, a w związku z tym - mniej czasu na ćwiczenia i dbanie o siebie.

Jednak powód może być też inny. Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie brytyjskiej firmy Remington wynika, że partnerzy tracą wzmożone zainteresowanie związkiem już po siedmiu miesiącach. Jak przyznało dziewięć na dziesięć badanych kobiet po tym okresie przestaje obsesyjnie o siebie dbać, nie maluje się regularnie i nie wstydzi pokazać partnerowi w powyciąganym dresie czy wałkach na głowie.

d2yh7wm

Zmianę nawyków panie tłumaczą przyzwyczajeniem się do drugiej połówki oraz umiejętnością wybaczania sobie wzajemnych niedociągnięć.

Wyłączony seksapil

Wiele kobiet przestaje dbać o siebie, gdy w związku czuje się pewnie i bezpiecznie. - To zjawisko dość łatwe do wytłumaczenia. Kiedy kobieta poznaje mężczyznę robi co może, żeby go zwabić, uwieść i zdobyć. Ponieważ faceci są wzrokowcami kobiety starają się zadbać przede wszystkim o stronę wizualną, czyli wygląd - tłumaczy psycholog Wojciech Jagiełło.

- Dopiero później nadchodzi etap prezentacji wewnętrznego piękna, od której tak naprawdę zależy czy uda się stworzyć silny i długi związek. Gdy kobieta poczuje się pewnie, nabiera przekonania, że jest kochana i ceniona przede wszystkim za zalety charakteru, a nie wygląd. Wtedy często wyłącza seksapil - dodaje specjalista.

d2yh7wm

Jednak zaniedbywanie wyglądu może przynieść poważne konsekwencje, nawet w najbardziej udanym związku. Dla jego dobrej kondycji niezbędna jest bowiem permanentnie żarząca się iskra pożądania.

Jak zasugerować partnerce, by znów zaczęła o siebie dbać? Jak w wielu innych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest szczera rozmowa, która wymaga jednak od mężczyzny dużo taktu i dyplomacji, ponieważ nieumiejętnie przeprowadzona konwersacja pełna zarzutów czy oskarżeń może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego, a przecież nie chcemy by nasza kobieta popadła w kompleksy.

Warto zastosować sprawdzone sztuczki - kupić partnerce ładny ciuch czy seksowną bieliznę albo razem zapisać się na siłownię.

d2yh7wm

Spróbujmy ponownie wywołać "motylki w brzuchu" naszej kobiety. Czasem wystarczą drobne, miłe i zaskakujące gesty. Zróbmy partnerce rano śniadanie, wyciągnijmy gdzieś bez okazji. Trzeba walczyć z rutyną i schematami, w czym pomoże kurs nurkowania albo spontaniczna wycieczka w piękne miejsce.

Pamiętajmy, że "każdy związek wymaga: sił - abyśmy zmienili to, co zmienić można; cierpliwości - abyśmy potrafili wytrzymać to, czego zmienić nie można i mądrości - abyśmy potrafili odróżnić jedno od drugiego".

Rafał Natorski /PFi, facet.wp.pl

d2yh7wm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2yh7wm