Trwa ładowanie...
29-12-2010 13:04

Dlaczego kobiety ubierają się na różowo? Pomimo śmiechu otoczenia...

Dlaczego kobiety ubierają się na różowo? Pomimo śmiechu otoczenia...Źródło: Thinkstock
duktmrs
duktmrs

Męskim okiem

Mężczyźni i kobiety różnią się pod względem preferencji kolorów. Pierwsze naukowe dowody na ten temat opublikowano na łamach pisma "Current Biology".

Naukowcy zaobserwowali, że większość ludzi preferuje kolor niebieski. Ale kobiety rzeczywiście bardziej od mężczyzn wolą różowy lub przynajmniej niebieski zmieszany z różem. - Pomimo że spodziewaliśmy się odkrycia różnic pomiędzy płciami, byliśmy zaskoczeni że są one tak wyraźne, biorąc pod uwagę jak prosty był nasz test - mówi autorka badań Anya Hurlbert z Newcastle University w Wielkiej Brytanii.

[

]( #opinions )

duktmrs

Naukowcy przeprowadzili test podczas którego młodzi dorośli mężczyźni i kobiety wybierali tak szybko jak to możliwe jeden preferowany kolor z zaprezentowanych serii par kolorowych prostokątów. Ulubionym kolorem większości ludzi okazał się być niebieski - informują autorzy pracy. Zaobserwowano ponadto, że ze spektrum barw od czerwieni do zieleni kobiety preferują odcienie czerwone. To powoduje że ich wybór przesuwa się nieznacznie od niebieskiego w stronę czerwonego, co skutkuje wyborem kolorów takich jak różowy, liliowy i fioletowy jako ulubionych.

Różnice preferencji pomiędzy płciami były tak oczywiste, że naukowcy byli w stanie na podstawie wybranych kolorów określić płeć badanego. Postanowili sprawdzić, czy różnice preferencji kolorystycznych obu płci są uwarunkowane biologicznie czy kulturowo. Po przeprowadzeniu tego samego testu wśród małej grupy Chińczyków, badacze doszli do wniosku że uwarunkowania kulturowe nie grają tu istotnej roli.

Hulbert uważa, że jest to zależność biologiczna i proponuje przypomnieć sobie czasy naszych przodków i ich polowań oraz zbieractwa.

Zdaniem autorów to właśnie wtedy dla kobiet ważne było dostrzeganie dojrzałych, czerwonych owoców. - Ewolucja mogła ukształtować kobiety tak, aby wybierały kolory zbliżone do czerwonego - czerwone owoce, zaczerwienione zdrowe twarze - spekuluje Hulbert. - W kulturze raczej wykorzystuje się ten naturalny fakt.

duktmrs

[

]( #opinions )

Żeby potwierdzić uwarunkowania biologiczne różnicy w wyborze kolorów przez obie płci, naukowcy planują zbadać niemowlęta i małe dzieci przy użyciu zmodyfikowanej wersji testu. Jeżeli chodzi o sympatię do niebieskiego, Hulbert podejrzewa, że również może być ewolucyjnie uwarunkowana. Niebieskie niebo zwiastuje przecież ładną pogodę.

Tymczasem delikatny róż szminki na ustach świadczy o udanym i bujnym życiu seksualnym. Kobieta o różowych ustach jest zwyczajnie szczęśliwa. "Nagie" usta nietknięte żadną szminką należą do kobiet, którym brakuje pewności siebie i czują się nieatrakcyjne.

duktmrs

Natomiast czerwony od dawna powszechnie uważano za najbardziej seksowny wśród kolorów. Kobiety ubrane w czerwoną kreację czują się bardziej pożądane i skore do flirtów. Ale zdaniem przeciętnego mężczyzny kolor ten jest... przereklamowany.

Przytoczone badania tłumaczą w jakimś stopniu zamiłowanie niektórych pań do różowej odzieży. Poniekąd wyjaśniają dlaczego kobietom wydaje się, że różowa bielizna jest dla nas mężczyzn rzekomo podniecająca. Nas zastanawia jednak, czy w naukowcy podejmą się kiedyś wyjaśnienia zagadki białych kozaczków oraz skarpetek zakładanych do sandałów.

[

]( #opinions )

Jedno jest pewne - będzie tylko gorzej. A to za sprawą Pantone Color Institute, który jako koloru nadchodzącego roku wybrał odcień różowego nazwany przez Pantone Color Institute "Honeysuckle" (kapryfolium). O gustach i guścikach ponoć się nie dyskutuje, ale zdaje się, że zostaliśmy zmuszeni, aby w 2011 roku, patrzeć na świat przez różowe okulary.

(PAP), meonwaves

duktmrs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duktmrs