Trwa ładowanie...

Dlaczego kobiety wybierają... kobiety?

Share
Dlaczego kobiety wybierają... kobiety?
Źródło: Jupiterimages
d30tvql

* Najnowsze badania sugerują, że kobiety mogą zmieniać tożsamość seksualną wiele razy w ciągu swojego życia. Te, które zawsze wiązały się z mężczyznami, mają rodziny i dzieci, niespodziewanie zakochują się w innej kobiecie, co zmusza je do gruntownego przewartościowania dotychczasowych preferencji. Dlaczego kobiety wybierają kobiety? Czy jest to kwestia wyboru, czy może czegoś innego? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.*

Cynthia Nixon, aktorka grająca w serialu _ „Seks w wielkim mieście”_ Mirandę, dopiero po 40 roku życia związała się z kobietą, Angelina Jolie miała przelotny romans z modelką Jenny Shimizu, którą, jak twierdzi, poślubiłaby od razu, gdyby nie miała męża.

d30tvql

Czy to znaczy, że są one lesbijkami lub biseksualne, tylko być może nie zdawały sobie z tego sprawy lub bały się ujawnić? Być może oznacza to coś zupełnie innego, a mianowicie, że orientacja seksualna jest kwestią wyboru i że możemy dowolnie ją zmieniać, w zależności od upodobania? Czy też po prostu są to nietypowe przypadki, których w żaden sposób nie można uznać za jakąś tendencję ogólną?

Te i wiele innych pytań łączyło się z początku z kontrowersyjną kwestią natury orientacji seksualnej: czy jest stała, determinowana przed urodzeniem dziecka, czy też jest kwestią wychowania i doświadczeń życiowych. Dzisiaj wiemy już, że orientacja jest czymś, z czym się rodzimy – preferencje dotyczące partnerów seksualnych ustalane są na poziomie genetycznym, wychowanie może te tendencje jedynie wzmocnić bądź stłumić.

Coraz więcej badań sugeruje jednak, że kobiecą seksualność najlepiej definiuje pojęcie „płynności”, którą można rozumieć jako zmianę tożsamości seksualnej pod wpływem określonego bodźca zewnętrznego. Wspomniana już Cynthia Nixon, komentując swój wybór powiedziała: „Nie wydaje mi się, aby zmieniła się moja orientacja seksualna, nie wydaje mi się, aby w ogóle coś się zmieniło...Przez całe życie wiązałam się z mężczyznami, nigdy nie kochałam kobiet. Jednak kiedy to się stało, nie było to dla mnie dziwne. Jestem kobietą, która zakochała się w innej kobiecie – to wszystko”.

d30tvql

Lisa Michelle Diamond, profesor University of Utah i autorka książki Sexual Fluidity: Understanding Women’s Love and Desire uważa, że kobiety są bardziej elastyczne w kwestiach doboru partnerów życiowych niż mężczyźni.

Mimo że rodzą się z określoną orientacją seksualną, która pozostaje niezmienna, mogą zakochać się i rozwinąć pożądanie do danej osoby pomimo wrodzonego wzoru zachowań seksualnych. Dlatego kobieta, która przez całe swoje życie wchodziła w relacje z mężczyznami, niespodziewanie zakochuje się do szaleństwa w kobiecie.

Niektórzy badacze twierdzą, że jest to całkowicie naturalne dla kobiet zjawisko, ponieważ w doborze partnerów życiowych biorą one pod uwagę nie tylko preferencje seksualne, ale również okoliczności zewnętrzne, praktyczne konsekwencje takiej decyzji oraz szanse i możliwości, jakie taka relacja przed nimi stawia. Decyzja ta jest podyktowana u kobiety podobnymi przesłankami jak zmiana pracy lub mieszkania.

Jakie znaczenie ma to odkrycie i czy pojęcie „płynności seksualnej” może mieć szersze implikacje? To, że kobiety są bardziej „płynne”, jeśli chodzi o doświadczenia erotyczne oznacza jedynie, że mężczyźni z różnych względów są kulturowo bardziej zamknięci na zmiany oraz że kierują się oni innymi czynnikami w doborze partnerów życiowych.

Niektórzy radykalni badacze sądzą jednak, że z czasem wszelkie różnice płciowe zostaną zatarte, ponieważ, jak pisała Judith Butler, są one wytwarzane jedynie przez kontekst polityczny. Kto wie, może jak powiedziała inna bohaterka Seksu w wielkim mieście, w przyszłości wszyscy będziemy panseksualni?

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d30tvql

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30tvql
d30tvql