Trwa ładowanie...

Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?

Share
Dlaczego kobiety żyją dłużej od mężczyzn?
Źródło: Jupiterimages
d1xctzy

Na Starym Kontynencie, panie cieszą się życiem przez około cztery lata dłużej niż panowie. W czym upatrywać przyczyn tej dysproporcji?

W spożyciu nikotyny. Jak wiadomo, papierosy to bezszelestni mordercy, którzy latami sączą truciznę do ustrojów nałogowych palaczy. Co ciekawe, z najnowszego raportu WHO wynika, że ten ostatni legalny narkotyk uśmierca przede wszystkim panów, stając się tym samym głównym winowajcą pokaźnej różnicy w średniej długości życia obu płci...

Na przestrzeni minionych dekad, dziurę w średniej długości życia panów i pań próbowano objaśniać różnymi sposobami. Jedna z pierwszych teorii głosiła, że mężczyźni są zwyczajnie bardziej przepracowani, bowiem muszą zapewniać byt całej rodzinie, podczas gdy kobiety frywolnie krzątają się po domu. Kiedy walka emancypantek zaowocowała równouprawnieniem, ku wyraźnemu zaskoczeniu specjalistów, mimo iż panie coraz częściej podążały ścieżką kariery zawodowej, to wciąż mężczyźni byli tymi, którzy umierali jako pierwsi. Konieczne okazało się szukanie nowego wytłumaczenia.

Stanęło na biologii - wysnuto przypuszczenie, że mężczyźni są po prostu słabsi. Natura nie stworzyła ich do długiego życia, przez co męskie organizmy "zużywały się" szybciej. Co oczywiście okazało się kolejną bzdurą.

d1xctzy

Wreszcie, u progu XXI wieku ktoś powiedział, że być może za krótkowieczność mężczyzn winić należy samych mężczyzn, którzy nie dbają o siebie, jak powinni. Nie przykładają odpowiedniej wagi do profilaktyki zdrowotnej, a gdy już dotknie ich jakaś choroba, nie szukają pomocy lekarskiej, wierząc, że schorzenie minie samo. W efekcie, wszystkie te błędne decyzje wywierają piętno na zdrowiu panów, przez co żyją oni krócej. Trzeba przyznać, że ta ostatnia teoria - jako jedyna - miała sens, acz według WHO nie jest ona pełna.

"BBC News" podaje najnowsze ustalenia Światowej Organizacji Zdrowia, z których wynika, że w 60% za różnicę w długości żywotów płci w Europie odpowiada tytoń. 60% to wielkość uśredniona, jako że w niektórych krajach, jak np. Danii, Portugalii, czy Francji wartość wskaźnika nie przekracza 30-40%, ale są też państwa pokroju Malty, gdzie można mówić aż o 70%. W raporcie nadmieniono o częstszym spożywaniu nikotyny wśród panów, co przekłada się na wzmożoną zachorowalność, co z kolei w połączeniu z oporem do wizyt u lekarzy owocuje szybszymi zgonami.

Powyższe ustalenia korespondują z innymi, przedłożonymi na łamach "Science Daily" przez Bruce'a Lestikowa z University of California. Lestikow twierdzi, że analiza epidemiologiczna danych obrazujących stan zdrowia mieszkańców Massachusetts z lat 1979-2003 wykazała, iż 70% przypadków raka wśród męskiej populacji Massachusetts jest powiązana z nałogiem nikotynowym.

Co ciekawe, badania zaskakują informacją mówiącą, że papierosy wywołują nie tylko raka płuc, ale również mają związek z nowotworami innego typu. Każdorazowo, na przełomie analizowanych dwóch dekad, notowano silną korelację pozytywną pomiędzy liczbą przypadków raka płuc oraz innych nowotworów. Wynika z tego, że papierosy sieją spustoszenie w całym organizmie. Szczególnie u mężczyzn w wieku od 30 do 74 lat.

W świetle tych informacji, zasadnym byłoby rozważenie rzucenia tego niebezpiecznego, cechującego się wysoką śmiertelnością, nałogu. Albo chociaż nie przekładanie planów na później...

MW/PFi

d1xctzy

Podziel się opinią

Share
d1xctzy
d1xctzy