Trwa ładowanie...
29-07-2010 11:49

Dlaczego mężczyźni mają lepiej od kobiet?

Dlaczego mężczyźni mają lepiej od kobiet?Źródło: Jupiterimages
d14r38m
d14r38m

Choć mężczyźni żyją statystycznie krócej niż kobiety, to dłużej od nich są aktywni seksualnie. Panowie w wieku 55 lat mają przed sobą przeciętnie aż 15 lat aktywności seksualnej, zaś ich rówieśniczki przyjemności cielesnych doświadczać będą przeciętnie jeszcze lat 11...

Zależnie od stanu zdrowia, przedstawiciele obu płci mogą sobie doliczyć do tych prognoz odpowiednio 5-7 oraz 3-6 lat - szacują naukowcy z University of Chicago.

Informacje te pochodzą z analiz dwóch bardzo rozległych badań prowadzonych w USA. Jedno z nich, ukończone w 1996 r., objęło około trzech tys. osób w wieku od 25 do 74 lat. Drugie, zakończone cztery lata temu, dotyczyło kolejnych trzech tys. Amerykanów w wieku od 57 do 85 lat. Badanych pytano m.in. o związki i częstotliwość uprawiania seksu. Oceniali też jakość swojego życia seksualnego i ogólny stan zdrowia. Tego rodzaju badania, często poparte wieloletnimi obserwacjami, są dla naukowców prawdziwą kopalnią wiedzy na temat społeczeństwa. Do wyników sięga się wiele razy na potrzeby różnych zestawień i analiz.

Tak też postąpiła ekspert w dziedzinie położnictwa i ginekologii z University of Chicago, Stacy Tessler Lindau. Wyniki obu amerykańskich badań analizowała pod kątem ostatnich lat życia... erotycznego. Ustaliła, że z partnerką żyje wciąż aż 72 proc. mężczyzn w wieku od 75 do 85. Ponieważ panowie żyją krócej, partnera posiada mniej niż 40 proc. kobiet z tej samej co oni grupy wiekowej.

W gronie osób w wieku od 57 do 85 lat, które nie mają już partnera, seksem interesuje się 57 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet. - Mężczyźni są bardziej niż kobiety zainteresowani seksem, częściej go uprawiają, a nawet lepiej oceniają jego jakość. Ta luka związana z płcią powiększa się wraz z wiekiem - oznajmiła Lindau. Różnica jest najjaskrawsza w grupie 75 - 85-latków, w której aktywność seksualną utrzymuje niemal 40 proc. mężczyzn i tylko 17 proc. kobiet.

d14r38m

Jeśli chodzi o jakość życia erotycznego seniorek, to jako "dobre" oceniła je zaledwie połowa aktywnych seksualnie kobiet w wieku 75-85 lat. Jedynie 11 proc. pań z tej grupy przyznało, że regularnie myśli o seksie albo się nim interesuje - ustaliła autorka badania.

Lindau wprowadza też nowe pojęcie "oczekiwanej, dalszej długości trwania aktywnego życia seksualnego". Oznacza ono statystyczną liczbę lat aktywności seksualnej, pozostałych danej osobie. W przypadku mężczyzn jest ona mniej więcej dziesięć lat krótsza niż w ogóle spodziewana długość życia. Znaczy to, że przeciętny 30-latek będzie uprawiał seks jeszcze prawie 35 lat, mogąc jednocześnie liczyć na 45 lat życia. Ostatnia dekada będzie statystycznie "bez seksowna". U kobiet różnica między statystyczną długością życia a długością życia seksualnego wynosi 20 lat. Przeciętna 30-latka ma więc przed sobą 50 lat życia, z czego przez około 30 będzie aktywna w łóżku.

_ (PAP), British Medical Journal, (menonwaves)_

d14r38m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14r38m