Trwa ładowanie...
09-09-2015 12:00

Dlaczego mężczyźni myślą o seksie, gdy kobiety o przyjaźni?

Dlaczego mężczyźni myślą o seksie, gdy kobiety o przyjaźni?Źródło: Shutterstock
d1g48yp

Mężczyzna interpretuje kontakt wzrokowy i uśmiech kobiety jako chęć pójścia z nim do łóżka, ona z kolei jego zaloty traktuje jako gest życzliwości. To scenariusz rozgrywający się od lat - przedstawiciele obu płci na całym świecie mylą wzajemne sygnały przyjaźni z zainteresowaniem na tle seksualnym.

Mons Bendixen z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU) wraz z zespołem badaczy z Trondheim zbadali 308 studentów o orientacji heteroseksualnej (181 kobiet i 127 mężczyzn) w wieku od 18 do 30 lat. Prosili uczestników o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące własnych doświadczeń z błędnym postrzeganiem seksualnym, np.:

  • "Czy byłeś kiedyś przyjazny osobie o przeciwnej płci i czy twoje działania były interpretowane jako zainteresowanie seksualne?"
  • "Czy kiedykolwiek czułeś do kogoś pociąg seksualny i wykazywałeś zainteresowanie, a ta osoba błędnie interpretowała Twoje sygnały jako gest życzliwości?"

Na podstawie zebranych odpowiedzi badacze uzyskali następujący wzorzec wyników: kobiety doświadczały błędnego zrozumienia ich gestów przyjaźni jako zainteresowania seksualnego średnio około 3,5 razy w ciągu ostatniego roku, podczas gdy mężczyźni podobne zdarzenia zgłaszali znacznie rzadziej. Natomiast w interpretacji sygnałów rzeczywistego pożądania kobiet, mężczyźni byli niemal bezbłędni.

Tym samym zespołowi Bendixena udało się zreplikować wyniki badaczy z USA (z 2003 roku). To ważna powtórka, bo tym razem ten sam błąd udało się zarejestrować na mieszkańcach kraju o największej równości między płciami na świecie (Norwegia znajduje się na szczycie Gender Equality Index). Ten sam błąd równie często jak Amerykanie popełniają Norwedzy i Norweżki, którzy w sferze obyczajowej cechują się dużo bardziej liberalnymi poglądami.

d1g48yp

Reasumując, niezależnie od wysiłków kobiet, aby bardzo jasno oddzielić sygnały świadczące o nawiązaniu przyjaźni od tych, które świadczą o zainteresowaniu seksualnym (poglądowa ilustracja poniżej), mężczyźni chcą myśleć, że jest to sygnał zainteresowania o charakterze seksualnym.
Z perspektywy psychologii ewolucyjnej wyniki te nie są zaskoczeniem. Dlaczego mężczyźni błędnie odbierają sygnały społeczne kobiet? Po pierwsze, mężczyźni chcą uprawiać seks z wieloma kobietami, aby zwiększyć szanse przekazania swoich genów. Po drugie, kobieta ryzykuje ciążą, porodem, wychowaniem dziecka oraz traci możliwości reprodukcji z innymi, zatem szczególnie poszukiwane są sygnały świadczące o przesadnym zainteresowaniu i gotowości do opieki nad ewentualnym potomstwem. W rezultacie w interesie kobiety jest sądzić, że mężczyzna jest nią bardziej seksualnie zainteresowany niż ona nim.

"Fakt, że wyjaśnienie w kategoriach ewolucyjnych jest wspierane nawet gdy dane zebraliśmy w społeczeństwie o silnej równości płciowej, osłabia alternatywne twierdzenia, że role społeczne mężczyzn i kobiet w różnych kulturach determinują podejmowane decyzje" - dodaje Bendixen.

Co ciekawe, w większości badań psychologicznych nie ma praktycznie żadnych różnic między płciami w zakresie zdolności, intelektu czy preferencji - mężczyźni i kobiety są do siebie bardzo podobni. Jeśli jednak analizujemy procesy reprodukcyjne i wyzwania związane ze znalezieniem partnera seksualnego, różnice między nimi stają się wyraźne. I tak, podczas gdy mężczyzna chce wykorzystać każdą sytuację, by rozprzestrzenić swoje geny (stąd może nadinterpretować sygnały zainteresowania seksualnego wysyłane przez kobietę), tak kobieta poszukuje partnera na "dobrego rodzica" dla swoich dzieci i dlatego sygnały zainteresowania ze strony mężczyzny często odbiera jako zwykłą sympatię. Norwescy naukowcy w dalszych krokach chcą sprawdzić, czy te międzypłciowe "nieporozumienia" mogą prowadzić do molestowania seksualnego.

[

]( http://badania.net/dlaczego-mezczyzni-mysla-o-seksie-gdy-kobiety-o-przyjazni/ )

Joanna Jarmołowicz

d1g48yp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g48yp