Trwa ładowanie...
Męskie sprawy

Dlaczego mężczyźni wolą ostre potrawy?

Share
Dlaczego mężczyźni wolą ostre potrawy?
Źródło: Shutterstock.com
d24pgus

Pikantne przyprawy i diablo ostre smaki? Większość mężczyzn (w przeciwieństwie do kobiet) krzyknie ochoczo "tak". Nie od dziś wiadomo, że panowie preferują ostre doznania kulinarne. Nie zależy to jednak od innych niż u kobiet kubków smakowych, ale poziomu testosteronu i skłonności do męskiej rywalizacji.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylvanii postanowili zbadać podłoże naszych preferencji smakowych. Chcieli znaleźć odpowiedź, dlaczego jedni uwielbiają bardzo ostre przyprawy i wręcz nie mogą powstrzymać się od testowania swojej wytrzymałości na kapsaicynę, a inni wolą łagodne smaki.

W tym celu blisko trzystu badanych obu płci musiało odpowiedzieć na pytania dotyczące ich preferencji smakowych i upodobań kulinarnych oraz przeszło szczegółowe testy psychologiczne. Następnie czekała ich część praktyczna, podczas której próbowali smaków o różnym stopniu pikantności i zawartości kapsaicyny - substancji, która odpowiada za palący smak papryczek chili.

d24pgus

Rezultaty badań okazały się nieczułe na teorię parytetów i potwierdziły stereotyp, że to mężczyźni są większymi entuzjastami pikantnych smaków. Jak zauważają naukowcy, granica między ostro- i łagodnolubnymi przebiegła dokładnie wzdłuż płci badanych. Pewnym zaskoczeniem była natomiast sama motywacja pikantnych preferencji panów.

Po analizie testów psychologicznych naukowcy stwierdzili, że tendencja do jedzenia ostrych potraw niekoniecznie wiąże się z faktycznym zamiłowaniem do pikantnych smaków, częściej chodzi natomiast o męską rywalizację. Mężczyźni są skłonni deklarować zamiłowanie do pikantności i konsumować je, nawet jeśli w rzeczywistości ostry smak nie bardzo im podchodzi. Co dostają w zamian?

- Bardzo możliwe, że w przypadku mężczyzn nagrodą jest kulturowo uwarunkowane utożsamianie konsumpcji pikantnych potraw z siłą i byciem macho - komentują rezultaty badań autorzy. Pełne podziwu spojrzenia zgromadzonych, zaimponowanie towarzystwu, a co za tym idzie wyższy status w danej grupie są w przypadku mężczyzn wystarczającą rekompensatą za popalone kubki smakowe.

Co ciekawe, zamiłowanie do pikantnych potraw jest natomiast szczere w przypadku kobiet. Jeśli panie deklarują takie preferencje, to ostre potrawy faktycznie im smakują.

d24pgus

Podziel się opinią

Share
d24pgus
d24pgus