Trwa ładowanie...
16-02-2012 16:03

Dlaczego musisz grać z synem w piłkę?

Dlaczego musisz grać z synem w piłkę?Źródło: Fotochannels.com
d2n53sx
d2n53sx

Piłka nożna należy do najbardziej uniwersalnych i bezpiecznych form aktywności fizycznej dla najmłodszych. Trenowanie tego sportu może korzystnie wpłynąć na rozwój fizyczny dziecka, ale też nauczyć je dyscypliny umysłowej – oceniają eksperci.

„Gra w piłkę nożną rozwija u dziecka koncentrację, uczy analitycznego myślenia i planowania. Wspomaga rozwój systematyczności w dążeniu do celu i kształtuje siłę woli. Sport ten otwiera także dziecko na kontakt z innymi ludźmi, rozwijając emocjonalnie i społecznie” – ocenia psycholog dziecięcy Anna Kałuba-Korczak.

Specjalistka wspiera merytorycznie nowy program społeczny dedykowany rozwojowi szkółek piłkarskich w Polsce dla dzieci w wieku 7-13 lat. Jest on realizowany przez firmę Nivea przy wsparciu Akademii Ajaxu Amsterdam. Metodologia wypracowana przez trenerów tej akademii zakłada szkolenie nie tylko techniki, ale przede wszystkim charakteru młodych ludzi. Zajęcia prowadzone są według zasady TIPS - od pierwszych liter angielskich słów: technique - technika, inteligence - inetligencja, personality - osobowość i speed - szybkość.

Swój udział w programie mogą zgłaszać wszystkie szkoły podstawowe i dziecięce kluby sportowe z całego kraju. W tym celu należy zarejestrować się na stronie internetowej - www.szkolkiNIVEA.pl. Zgłoszone placówki biorą udział w ogólnopolskim głosowaniu, o wyniku którego zdecydują internauci. Lista 100 laureatów zostanie ogłoszona w czerwcu 2012 r. Jednak, im wcześniej zgłosi się placówka, tym większe ma szanse na sukces, bo głosowanie startuje już 1 marca, a trwa do 17 czerwca.

d2n53sx

Zwycięskie placówki otrzymają dostęp do programu treningowego dla dzieci Akademii Ajax Amsterdam oraz najwyższej klasy sprzęt sportowy niezbędny do realizacji treningu. Trenerzy ze zwycięskich szkół i klubów objęci będą szkoleniem prowadzonym przez trenerów Akademii Ajax, a od września 2012 r. rozpoczną realizację programu szkoleń ze swoimi zawodnikami.

Na koniec, najlepsze szkółki piłkarskie wezmą udział w turnieju, w którym nagrodą dla sześciu pierwszych drużyn jest wyjazd na letni obóz szkoleniowy Akademii Ajax do Amsterdamu.

„Dzięki regularnym ćwiczeniom dzieci stają się bardziej zwinne, bardziej aktywne i chętniej eksplorują przestrzeń” – podkreśla fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski, ekspert programu.

Według niego, w arkana piłki nożnej można wdrażać malucha już od chwili, gdy nauczy się chodzić. Jednak, najlepszym momentem na rozpoczęcie profesjonalnego treningu w szkółce piłkarskiej jest wiek między 6. a 12. rokiem życia. „W tym okresie intensywnie dojrzewa aparat kostno-stawowy dziecka. Doskonali się koordynacja, precyzja, organizacja ruchu i poczucie równowagi” – mówi Zawitkowski. To dlatego program rozwoju szkółek piłkarskich skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym.

d2n53sx

Jednak, w marcu na stronie programu pojawi się specjalna sekcja dla rodziców, w której znajdą się gotowe scenariusze treningowe i filmy instruktażowe pokazujące, jak można samodzielnie trenować również młodsze dzieci w ogólnie dostępnych miejscach, takich jak parki i osiedlowe boiska.

Organizatorzy programu liczą też, że pomoże on również w integracji rodzin i lokalnych społeczności. Wspólna gra w piłkę stanowi bowiem znakomitą okazję do uczenia się wzajemnego zaufania i współdziałania, podkreślają w informacji prasowej.

Panowie, najwyższa pora kupić dobre korki zarówno sobie, jak i potomkowi, a sobotnie popołudnia zamiast przed konsolą spędzi na... harataniu w gałę.

(PAP),wp.pl /PFi

d2n53sx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2n53sx