Trwa ładowanie...
22-12-2010 12:35

Dlaczego nie warto się żenić? Naukowcy wiedzą!

Dlaczego nie warto się żenić? Naukowcy wiedzą!Źródło: Thinkstock
d2iogya
d2iogya

Męskim okiem

Panuje powszechne przekonanie, że u mężczyzny poziom testosteronu obniża się wraz z wiekiem. Zasadniczo jest to prawda. Okazuje się jednak, że wiek nie musi być jedynym powodem. Antropolodzy amerykańscy, badając zamieszkujących północną Kenię mężczyzn ludu Ariaal, odkryli, że poziom testosteronu spada u nich po zawarciu małżeństwa.

Badania zostały opublikowano jakiś czas temu na łamach pisma "Current Anthropology". Zamieszkujący północną Kenię przedstawiciele ludu Ariaal prowadzą pasterski tryb życia. Mężczyzna wstępuje w związek małżeński w wieku około 30 lat. Poślubia wówczas jedną lub więcej kobiet. Peter Gray z University of Nevada w Las Vegas w USA prowadził, wraz z zespołem badaczy, pomiary poziomu męskiego hormonu płciowego, testosteronu, u 205 mężczyzn z ludu Ariaal. Badani mieli od 20 do 39 lat.

[

]( #opinions )

d2iogya

Naukowcy odkryli, że ci mężczyźni, którzy posiadali jedną żonę, mieli niższy poziom testosteronu od nieżonatych. Najniższym poziomem testosteronu odznaczali się mężczyźni żyjący w związkach poligamicznych. - Poziom testosteronu jest prawdopodobnie niższy u żonatych mężczyzn, ponieważ po wstąpieniu w związek małżeński mniej inwestują oni w rywalizację o kobiety - mówi Gray. - Specyfika związków małżeńskich u ludu Ariaal polega na tym, że ograniczają się one głównie do współżycia seksualnego. Mężowie nie angażują się w wychowanie dzieci czy sprawy domowe. Zależność pomiędzy byciem mężem a poziomem testosteronu jest przez to silniejsza.

W osobnych badaniach na 203 mężczyznach z ludu Ariaal okazało się, że tylko trzech spośród nich traktuje swoją żonę lub żony jako źródło wsparcia emocjonalnego. Żyjący z dala od współczesnej cywilizacji pasterze Ariaal są bardzo popularni wśród antropologów.

Naukowcy długo szukali ludu, który byłby tak odizolowany od reszty świata. Wspólnota Ariaal liczy około 10 tys. osób i została "odkryta" dla nauki w latach 70. XX wieku przez antropologa Elliota Fratkina. "Pielgrzymki" naukowców nie pozostają bez wpływu na życie pasterzy. Wielu z nich nosi T-shirty z logo renomowanych uniwersytetów z całego świata, które dostali w prezencie od badaczy. Plemię Ariaal, w przeciwieństwie do wielu innych plemion afrykańskich, ma opinię cierpliwego i skorego do współpracy z naukowcami.

[

]( #opinions )

d2iogya

Niektórzy pasterze zaczynają już jednak irytować się stawianymi im ciągle pytaniami - o posiłki, biegunki, erekcję, częstotliwość oddawania moczu. Bada się ich na różne sposoby - pobiera się im krew, ślinę, mierzy, waży. W ciągu ostatnich lat część członków plemienia wybrała osiadły tryb życia, część zaś przeniosła się w sąsiedztwo miasta Marsabit, gdzie działają już telefony komórkowe i jest dostęp do Internetu.

A jakie są z kolei zalety udanego małżeństwa? Badania dowodzą, że długotrwała relacja z partnerką poprawia hormony, co znacznie redukuje stres. Ludzie nie będący w związku małżeńskim, ale będący zaangażowani w uczuciową relację wykazują takie samo obniżenie poziomu stresu, jak ludzie pozostający w zalegalizowanym związku - twierdzi Dario Maestripieri, profesor z University of Chicago, autor badania opublikowanego w czasopiśmie "Stress".

- Te wyniku sugerują, że samotne osoby są bardziej wrażliwe na psychiczny stres niż ludzie będący w związku małżeńskim, odkrycie jest zgodne z narastającą liczbą dowodów ukazujących, że małżeństwo i społeczne wsparcie może stanowić zderzak przeciwko stresowi- dodaje Maestripieri.

d2iogya

[

]( #opinions )

Zespół naukowców z University of Chicago i Northwestern University przebadało 500 studentów studiów magisterskich na University of Chicago Booth School of Business. Około 40 procent mężczyzn i 53 procent kobiet pozostawało w związku lub zawarło już związek małżeński. Studenci zostali poproszeni o zagranie w serię gier komputerowych, które miało przebadać ekonomiczne zachowanie. Pobrano od nich również próbkę śliny przed i po zmierzeniu poziomu hormonów. Aby wywołać stres u uczestników badania, co pomogłoby zmierzyć poziom kortyzolu, poinformowano ich, że badanie jest konieczne i może wpłynąć na ich przyszłą karierę. - Odkryliśmy, że osoby samotne obu płci mają wyższy poziom kortyzolu od osób pozostających w związku małżeńskim - powiedział Maestripieri

_(PAP), menowaves _

d2iogya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2iogya