Trwa ładowanie...
d386mfp

Dlaczego papierosy uspokajają

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dlaczego papierosy uspokajają
(Jupiterimages)
d386mfp

Nawet u osób nie palących nikotyna działa uspokajająco - wykazali naukowcy z Kalifornii. Autorzy pracy opublikowanej właśnie na łamach pisma "Behavioral and Brain Functions" sugerują, że nikotyna zmienia aktywność tych części mózgu, które są zaangażowane w hamowanie negatywnych emocji takich jak złość i agresja.

Jean Gehricke wraz z zespołem z University of California badał wpływ nikotyny uwalnianej z plastrów nikotynowych na tendencję do zemsty po prowokacji zachowań agresywnych.

TAK POWSTAJE CYGARO >>

d386mfp

Uczestnicy grali w grę komputerową, a na monitorze widzieli obraz gry innej osoby, o której myśleli że jest ich przeciwnikiem chociaż w rzeczywistości każdy grał sam. Po każdej rundzie zwycięzcy mieli możliwość ogłuszenia przeciwnika przy pomocy wyjątkowo nieprzyjemnych dźwięków o głośności i czasie trwania wybieranym przez zwycięzcę.

Badacze zaobserwowali, że u znacznej części uczestników nikotyna zmniejsza chęć zemsty nawet jeżeli zachowanie przeciwnika jest prowokujące. Gehricke dodaje, że u osób u których zanotowano redukcję zachowań negatywnych, zaobserwowano również zmiany w metabolizmie mózgu w tych obszarach które są odpowiedzialne za orientację, planowanie i przetwarzanie bodźców emocjonalnych.

Zdaniem autorów pracy ich odkrycie sugeruje, że ludzie wybuchowi są bardziej podatni na działanie nikotyny i w związku z tym łatwiej się uzależniają. Naukowcy dodają, że terapia pomagająca kontrolować swoją złość może pomóc w rzucaniu palenia.

(PAP) kdo/ tot/

LUKSUSOWA STRONA PALENIA... ZAINSPIROWANY?

d386mfp

Podziel się opinią

Share
d386mfp
d386mfp