None
Jest tyle różnych rzeczy, które można by robić w wolnym czasie: kino, teatr, dobra książka, spotkania z przyjaciółmi, uganianie się za dziewczynami, etc. Dlaczego więc marnować siły na aktywność fizyczną? Otóż, wbrew pozorom, warto - z dziesięciu powodów!
Facetów można podzielić na dwie kategorie - aktywnych i zasiedziałych. Ci pierwsi zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa ruch. Ci drudzy lekceważą wpływ ćwiczeń na zdrowie fizyczne i psychiczne, każdorazowo znajdując wymówkę, by tylko nie wyciągać butów treningowych z szafy. Co więcej, w większości przypadków, panowie z tej drugiej kategorii, zdają sobie sprawę, że źle robią, lecz mimo to nie są w stanie wykrzesać z siebie sił do działania.
Żeby wzbudzić w nich ducha walki, portal "AskMen" przygotował listę dziesięciu pozytywów, jakie wypływają z ćwiczeń. Zaskoczy was, jak duży wpływ na męskie życie ma tężyzna fizyczna. Zapraszamy do galerii.
10. Uznanie w oczach kobiet
Dla większości mężczyzn ideał kobiety to pani o wymiarach 90-60-90. Szczupła, wysportowana i zdrowa. Lecz w tym miejscu musimy przestrzec wszystkich panów: Jakkolwiek niesłychane mogłoby się to wydawać, wysokie wymagania działają w obie strony - dziewczyny również szukają osobników z zadbanym ciałem. Mając do wyboru: facet z kaloryferem na brzuchu czy stereotypowy księgowy/informatyk, w 99% wybór padnie na tego pierwszego.
W czym tkwi sekret? Właściwie nie ma w tym żadnej większej filozofii, seksowne jest to co smukłe, wysportowane i jędrne. Panowie, którzy są bardziej umięśnieni, w toku całego swojego życia obcują z większą ilością partnerek, niż ich lekko sflaczali koledzy. Ale nie chodzi tylko o aspekt urody. Owszem, z pewnością kobiety bardziej cenią widok płaskiego brzucha niż opony z tłuszczu na pasie, lecz dodatkowo, mężczyzna atletycznie zbudowany wysyła partnerce inny sygnał. Jaki?
Otóż, uczęszczanie na siłownię, czy przedsięwzięcie jakiejkolwiek innej formy aktywności fizycznej świadczy również o silnym charakterze. Tylko prawdziwy facet jest w stanie narzucić sobie określony reżim postępowania, a następnie się go trzymać.
9. Wzrost samooceny
Trzy serie z hantelkami, dalej kilka brzuszków, a potem wyciskanie na ławeczce i ani się człowiek obejrzy, a do organizmu wypuszczane są salwy endorfin. Wydzielane podczas ćwiczeń hormony szczęścia wpływają na świetne samopoczucie i podbijają pewność siebie - zwłaszcza, gdy za wysiłkiem idzie nagroda, w postaci pęczniejącej muskulatury.
Ćwiczenia fizyczne windują męską samoocenę oraz pewność siebie. To z kolei przekłada się również na popularność wśród pań, a więc łączy się niejako z poprzednim punktem naszej listy. Mężczyzna, który czuje się dobrze w swojej skórze, cechuje się większą skutecznością w kwestii podbojów miłosnych. W końcu, aby przekonać kogoś, że jest się właściwą osobą, trzeba najpierw samemu w to uwierzyć.
8. Walka z demencją
Wydzielanie hormonów szczęścia to nie jedyny pozytywny efekt oddziaływania ćwiczeń na mózg człowieka. Okazuje się, że regularne treningi spowalniają proces obniżania się sprawności umysłu. Wysiłek fizyczny ma owocować m.in. powstawaniem nowych neuronów w mózgu - a jak wiadomo, neuronów im więcej, tym lepiej.
"AskMen" przytacza ogłoszone w 2005 roku w Finlandii wyniki trwającego 21 lat badania przeprowadzonego na 1500 ochotnikach. Specjaliści analizujący wpływ czasu na ludzki organizm odkryli, że wśród obiektów badania, ci, którzy prowadzili aktywny tryb życia znacznie rzadziej borykali się z demencją starczą.
Dodatkowo, wysportowani mężczyźni opóźniają czas na kilka innych sposobów: zachowują młodszy wygląd, lepszą postawę ciała, przez co tracą mniej centymetrów wzrostu na starość, są też w stanie oddychać pełną piersią, jako że ich układ oddechowy działa jak u panów w sile wieku!
7. Utrata wagi
To w zasadzie "oczywista oczywistość". Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te z grupy cardio (bieganie, rowerek), wysmuklają ciało. Naturalnie, aby ta forma aktywności przynosiła optymalne rezultaty, należy zadbać również o zbilansowaną dietę.
6. Uśmierzają lęki i stres
Pisaliśmy już wyżej o endorfinach i rosnącej pewności siebie, czas przejść do kolejnych dobrodziejstw, jakimi ćwiczenia raczą umysł.
Otóż, dobrym pomysłem jest zastępowanie niezdrowych i uciążliwych nałogów (alkohol, narkotyki) właśnie ćwiczeniami. Zamiast uciekać się do używek, które wyniszczają organizm, prościej wskoczyć na bieżnie i beztrosko pokonywać kolejne kilometry w drodze donikąd.
Ten sposób działa nawet lepiej niż alkohol, który od dawna stosowany jest przez ludzi, chociażby po to, by o czymś zapomnieć. Wysiłek pozwala zająć czymś umysł. Człowiek czuje się lżej, jest szczęśliwszy, natomiast zwiększona ciepłota ciała działa dodatkowo kojąco.
Choć warto zauważyć, że od siłowni również można się uzależnić - na zachodzie coraz więcej biznesmenów i menadżerów po pracy bez pamięci zatraca się na bieżni, w odurzeniu endorfinowym. Niemniej jednak, z pewnością jest to zdrowsze niż inne opcje uwalniania stresu...
5. Ustrzegają przed nadciśnieniem
Nadciśnienie jest jak snajper, który czeka na dogodną okazję by zabić. Osiadły tryb życia, niezdrowe jedzenie, brak ruchu, długie godziny w biurze - tak wygląda życie przeciętnego mężczyzny w XXI wieku. Każdy z tych czynników zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia problemów z nadciśnieniem. To, z kolei, może prowadzić do chorób serca lub wylewu.
Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nie zapaść na tą chorobę.
4. Ustrzegają przed cukrzycą
Cukrzyca to jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Na początku nowego milenium, dotkniętych cukrzycą było niemal 3% światowej populacji.
Sytuacja mogłaby wyglądać zgoła inaczej, gdyby więcej osób poświęcało kilka godzin w tygodniu na trening. Hodowanie tkanki tłuszczowej i objadanie się słodyczami na kanapie, maksymalizują Twoje szanse na cukrzycę. Dlatego, jeśli nie zależy Ci na tym, żeby podobać się dziewczynom, weź się za ćwiczenia chociażby dla własnego zdrowia.
3. Dobrze wpływają na prostatę
Co ciekawe, udowodniono, że wzmożona aktywność fizyczna osłabia częstotliwość i siłę występowania objawów łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Więcej, w zdrowym ciele, nie tylko zdrowy duch, ale i mniej komplikacji po ewentualnym operacyjnym leczeniu prostaty.
2. Minimalizują szanse wystąpienia raka...
Pozostając przy kwestiach zdrowotnych, warto dodać, że niektóre badania sugerują, iż ćwiczenia - w umiarkowanym wymiarze - działają profilaktycznie, chroniąc przed wystąpieniem raka jelita grubego. Niektóre wyniki implikują nawet, że podjęcie wysiłku fizycznego na kilka miesięcy przed operacyjnym usunięciem nowotworu z jelita, minimalizują szansę nawrotu choroby.
1. Działają lepiej niż Viagra
Siłownia ma silne przełożenie na jakość pożycia seksualnego. Siła i wytrzymałość, jaką nabywa się na automatach do ćwiczeń, mogą być wykorzystane do odkrywania nowych, bardziej karkołomnych pozycji seksualnych.
Ale kluczową zaletą aktywności fizycznej jest eliminacja problemów z erekcją. Ćwiczenia poprawiają pracę układu krążenia, dzięki czemu całe ciało jest lepiej ukrwione - dotyczy to także penisa.
Dodatkowo, sport uśmierza stres, wyzwala endorfiny, sprzyja poprawie samooceny oraz pewności siebie, a w konsekwencji eliminuje przyczyny impotencji, które rodzą się w głowie, a więc mają podłoże psychiczne.
Jak widać, sport to nie tylko zdrowie - psychiczne oraz fizyczne, ale i najlepszy środek na potencję, najbezpieczniejszy z nałogów oraz znakomita odskocznia od codzienności. Nie zapominajcie jednak, że aby uzyskać to wszystko, trzeba najpierw wstać od komputera...