Długopis - genialny wynalazek węgierskiego artysty

Długopis lub wieczne pióro może być eleganckim gadżetem, który świadczy o prestiżu i pozycji posiadacza. Nie mniej ważne jest jego opakowanie.

Długopis - genialny wynalazek węgierskiego artysty
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Patryk Skrzat

30.01.2018 | aktual.: 07.02.2018 10:14

W dobie wszechobecnych długopisów będących reklamowymi gadżetami tradycja korzystania z pióra wiecznego lub eleganckiego wytrzymałego długopisu odchodzi w zapomnienie. A szkoda, bo ten drobny element dodaje klasy.

Wieczne pióra towarzyszą ludziom dłużej, niż mogłoby się wydawać. W 1922 roku Howard Carter odnalazł w grobowcu Tutenchamona pierwsze narzędzie pisarskie, które przypominało obecne pióra wieczne. Była to zaostrzona z jednej strony trzcinowa rurka umieszczona w miedzianej oprawce z atramentem. Od czasów Tutenchamona niewiele się w konstrukcji piór zmieniło. Choć oczywiście inne są materiały, z których się je wykonuje, podstawę stanowi spływający na kartkę papieru atrament.

Zdecydowanie później do użytku trafił genialny w swojej prostocie długopis. Za tym wynalazkiem stoi węgierski artysta i dziennikarz László Bíró. Na pomysł stworzenia długopisu wpadł w 1938 r. Po wybuchu wojny uciekł on z ojczyzny i dotarł do Argentyny, gdzie ze swoim bratem George'em (chemikiem) udoskonalali wynalazek.

Na masową skalę produkcję długopisów rozpoczęto w 1944 r. na potrzeby pilotów alianckich podczas drugiej wojny światowej. Długopisy świetnie sprawdzały się w ich pracy, bo można było nimi pisać bez względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego.

Sam długopis jest konstrukcją banalnie prostą. Składa się z obudowy oraz rurki wypełnionej gęstym tuszem i zakończonej obsadką. W obsadce umieszczona jest kulka o średnicy około 1 mm. Podczas pisania kulka obraca się, rozprowadzając równomiernie tusz po kartce papieru.

W czym przechowywać długopis?

Jednorazowe długopisy reklamowe mają żywot na tyle krótki, że nie potrzebują specjalnego etiu do przechowywania. Jeśli jednak zainwestujemy w porządny sprzęt lub też otrzymamy go w prezencie, warto zadbać, aby przechowywać go w elegancki sposób.

W sieci bez problemu znajdziemy etui, które zrobi nie mniejsze wrażenie niż sam długopis. Przykładowo firma Wittchen oferuje etui na długopisy z kolekcji Signature. Starannie i estetycznie, ręcznie wykonane ze skóry cielęcej etui pomieści 3 długopisy i umożliwia regulację wielkości miejsca.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)