Trwa ładowanie...

Długopis z kosmosu. Pisze w każdych warunkach

Szukasz prostego i eleganckiego pomysłu na prezent? Postaw na długopis, który był nawet w kosmosie. Gadżet, który pierwotnie miał być jedynie wyposażeniem astronautów, szybko zyskał nowe zastosowania. Ma kilka ciekawych bajerów w zanadrzu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Długopis z kosmosu. Pisze w każdych warunkachŹródło: Shutterstock
d1568ed
d1568ed

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Długopisy o specjalnej, wzmacnianej konstrukcji znane są z tego, że nadają się do pisania w każdych warunkach. Niepozorne urządzenie z oryginalnym wkładem nadaje się do pisania w ekstremalnych upałach, siarczystych mrozach, pod wodą, a nawet "do góry nogami". Cały sekret tkwi w nietypowym wkładzie.

Jak działają długopisy taktyczne?

Większość długopisów prędzej czy później przestaje pisać, gdy ustawi się je w pozycji końcówką do góry. Tusz spływa na dno wkładu, a kulka sunąca po papierze wysycha, dlatego możliwe będzie napisanie zaledwie kilku słów. Dobrej jakości długopis przeznaczony do pisania w każdych warunkach rozwiązuje ten problem w prosty sposób.

Wolframowa kulka jest sztywno umieszczona w ramie, dzięki czemu nie odskakuje podczas pisania – w procesie produkcji końcówki długopisu zakrzywia się zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną obręcz mocującą kulkę. To sprawia, że niezależnie od temperatury wkład będzie w stanie pisać bez przeszkód, a pod wpływem nacisku kulka nie unosi się. To sprawia, że bez przeszkód możesz pisać po różnego rodzaju powierzchniach – drewnie, cegle czy nawet kamieniu, a linia zawsze będzie miała taką samą grubość.

Unieruchomienie kulki wewnątrz końcówki niesie ze sobą jeszcze jedną zaletę – umożliwia wtłoczenie do wkładu tuszu pod ciśnieniem. Przy produkcji wkładów używa się do tego celu azotu, który w przeciwieństwie do powietrza nie wpływa na jakość atramentu i nie wysusza go. Tusz z kolei zmienia stan skupienia na bardziej lub mniej gęsty pod wpływem temperatury, dzięki czemu możesz pisać w każdych warunkach.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Długopis z kosmosu

Zaaplikowanie wkładu pod ciśnieniem to nie wszystko, do każdej tuby wkłada się również plastikową kulkę, której zadaniem jest stałe dociskanie tuszu w kierunku końcówki długopisu. Dzięki temu długopis działa niezależnie od grawitacji. Można pisać nim bez problemu zarówno trzymając końcówkę w górze, jak i na przykład… przebywając w kosmosie.

Długopisy do pisania w każdych warunkach pierwotnie powstały jako wyposażenie astronautów udających się w kosmos ponad 50 lat temu. Użycie tradycyjnych długopisów nie wchodziło wtedy w grę ze względu na ich uzależnienie od grawitacji, a grafit obecny w ołówkach mógł być niebezpieczny dla sprzętu lub załogi. Specjalna konstrukcja wykorzystująca tusz pod ciśnieniem rozwiązała ten problem, a długopisy do zadań specjalnych cieszą się popularnością po dziś dzień.

d1568ed

Dzięki obudowie wykonanej z wytrzymałych materiałów, takich jak nierdzewna stal czy aluminium, sprzęt jest nie tylko niebywale wytrzymały, ale również przyciąga oko swoimi walorami estetycznymi. Mimo wykorzystania twardego i gładkiego metalu, długopis nie ślizga się w dłoniach. Zawdzięcza to drobnym żłobieniom na wysokości chwytu oraz odpowiedniemu wyważeniu. Dzięki temu nie będziesz mieć problemów z pisaniem nawet wtedy, gdy twoje palce będą wilgotne.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1568ed
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1568ed