Trwa ładowanie...
28-10-2010 12:21

Do jakiego wieku można się zabezpieczać?

Do jakiego wieku można się zabezpieczać?Źródło: Thinkstock
d2r4wz2

* Wydawałoby się, że z wiekiem ludzie stają się mądrzejsi. Jednak zasada ta nie obowiązuje w sprawach bezpiecznego seksu.*

Amerykanie cieszą się seksem do późnego wieku. Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o zabezpieczenie, są bardziej odpowiedzialni, kiedy są nastolatkami, donosi największe badanie ostatniej dekady dotyczące seksualnych zachowań w Stanach Zjednoczonych.

Większość nastolatków nie uprawia seksu, jednak kiedy do takiej sytuacji dochodzi, użycie prezerwatywy jest zachowaniem "normatywnym". Chłopcy donoszą, że używali prezerwatywy w 79 procent przypadkach, kiedy uprawiali seks, podczas gdy dziewczyny w 58 procent.

d2r4wz2

Jednak liczba osób korzystających z prezerwatyw zmniejsza się z wiekiem. Badanie odkryło, że zaledwie jeden na pięciu mężczyzn i jedna na cztery kobiety około 50 roku życia korzysta z prezerwatyw.

Wyniki badań zostały zebrane przez naukowców z University of Indiana, którzy udokumentowali seksualne doświadczenia i używanie prezerwatyw 5 865 Amerykanów, w wieku od 14 do 94 roku życia. Mniejsza liczba osób używających prezerwatyw wśród starszej populacji nie wynika z braku seksualnej aktywności, gdyż wykazują oni aktywność nawet w podeszłym wieku (80+).

- Jednak wolni od trosk o antykoncepcję ze względu na wiek, wciąż pozostają nieświadomi o potrzebie dalszej ochrony siebie i swoich partnerów przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - donoszą autorzy badania.

Badanie podąża m.in. za przełomowym badaniem opublikowanym 60 lat temu przez dr Alfreda Kinsey'a, również z University of Indiana.

d2r4wz2

- Badanie jest jednym z najbardziej ekspansywnych, narodowych badań nad seksualnymi zachowaniami i używaniem prezerwatyw, jakie kiedykolwiek przeprowadzono. We współczesnej Ameryce są one niezbędne dla lekarzy i pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu, zajmując się sprawami takimi jak HIV, choroby przenoszone drogą płciową, a także niechciane ciąże - powiedział Michael Reece, dyrektor Center for Sexual Health Promotion i jeden z autorów badań.

Badanie zostało opublikowane w "Journal of Sexual Health". Polskie statystyki wskazują z kolei, że młodym ludziom wciąż brakuje takiej odpowiedzialności. Ostatni raport przeprowadzony przez GfK wykazał, że wzrasta liczba młodych osób w wieku 15-24 lata, którzy podczas współżycia z nowym partnerem nie używają zabezpieczenia. Wyniki badania "Antykoncepcja: kto ponosi odpowiedzialność?" przeprowadzonego w 2010 roku pokazują, że prawie połowa (45 proc.) aktywnych seksualnie młodych ludzi nie zabezpiecza się podczas stosunku z nowym partnerem. Ten wynik wzrósł aż o 25 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zdaje się, że nie tylko dojrzalsza część Amerykanów, wraz z wiekiem, stroni od lateksowych zabezpieczeń. Okazuje się, że kochankowie po 35 roku życia korzystają z prezerwatyw rzadziej niż nastolatki.

Tak wynika z kolei z raportu na temat życia seksualnego Brytyjczyków. Na pytania odnośnie swych zachowań seksualnych w ciągu ostatnich 12 miesięcy odpowiedziało w niej ok. 11 tys. dorosłych mieszkańców wysp.

d2r4wz2

Wśród tamtejszej młodzieży w wieku maturalnym ok. dwie trzecie używało prezerwatywy podczas seksu z nowym partnerem. Zdecydowanie gorzej wygląda to jednak w przypadku par pomiędzy 35 a 44 rokiem życia. Tylko jedna trzecia badanych z tej grupy zabezpieczała się w podobny sposób.

Za grupę najwyższego ryzyka uważa się zwykle nasto- i dwudziestoparolatków, ponieważ w tej grupie wiekowej tworzy się najwięcej par. Jednak z powodu wzrastającej liczby rozwodów w Wielkiej Brytanii także ludzie dobrze po trzydziestce coraz częściej szukają nowych partnerów.

Tymczasem choroby przenoszone drogą płciową nie znają ograniczeń wiekowych - są groźne zarówno dla młodych, jak i dojrzałych kochanków. I rzeczywiście, w tej drugiej grupie szybko przybywa osób zarażonych, pokazują brytyjskie statystyki.

_ (PAP), BBC, menonwaves_

d2r4wz2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2r4wz2