Trwa ładowanie...
20-04-2015 10:08

Do mety Red Bull Ragnarok dotarło tylko 4 z 300 kiterów

Do mety Red Bull Ragnarok dotarło tylko 4 z 300 kiterówŹródło: materiał prasowy
d2frvph
d2frvph

300 kiterów z 28 krajów zebrało się na skutym lodem górskim płaskowyżu Hardangervidda w Norwegii, aby wziąć udział w największych i najtrudniejszych zawodach snowkitingowych świata, Red Bull Ragnarok.

HAUGASTØL (Norwegia), piątek, 10 kwietnia – Stale słabnący wiatr znacznie utrudnił zadanie, przed którym stanęli w tym dniu kiterzy. Choć 100-kilometrowa trasa została skrócona o jedno okrążenie, tylko 4 z 300 zawodników zdołało ukończyć cały wyścig. Wśród nich znaleźli się trzej najlepsi narciarze oraz jeden snowboardzista.

Pierwsze okrążenie było ciężkie, ale zaczęło mi iść lepiej, gdy tylko zmieniłem latawiec na większy. Sprawdziła się moja taktyka i widoczność była dobra. Jednak tegoroczne zawody Ragnarok były wyjątkowo trudne. Mam już konkretne zakwasy w nogach – powiedział Norweg Sigve Botnen, jedyny snowboardzista, któremu udało się dotrzeć do mety.

Od czasu organizacji pierwszych zawodów Red Bull Ragnarok w 2010 roku ich popularność nieustannie rośnie. Dwie trzecie startujących zawodników to międzynarodowi kiterzy, pochodzący między innymi z Grecji, RPA, Chorwacji czy Brazylii, którzy specjalnie na tę okazję zamienili boardshorty na odzież przeciwwiatrową. Dla niektórych z nich była to pierwsza przygoda z latawcem na śniegu. Podczas gdy jedni poświęcili dużo czasu i siły na treningi, inni, jak na przykład trójka reprezentantów Republiki Dominikańskiej, stwierdzili, że są na to gotowi od urodzenia.

d2frvph

To było trudniejsze niż poród – powiedziała Brytyjka Steph Bridge, matka trójki dzieci, która zwyciężyła w kategorii narciarek.

Wśród zagranicznych uczestników znaleźli się jedni z najsłynniejszych riderów świata, między innymi Holendrzy Ruben Lenten i Dimi de Jong oraz Belg Christophe Tack.

Dla Rubena Lentena zawody okazały się nadzwyczajnym doświadczeniem, ponieważ postanowił poczekać do 4 nad ranem, by podziwiać piękną zorzę polarną. Był to najbardziej spektakularny finał wspaniałego dnia na terenie Hardangervidda – powiedział Lenten.

Wyniki Red Bull Ragnarok

Narciarze: 1. Felix Kersten (GER), 2. Klemet Store (NOR), 3. Michael Kaspar (SUI) Narciarki: 1. Steph Bridge (GBR), 2. Camilla Ringvold (NOR), 3. Eugenia Gueorguieva (USA) Snowboardziści: 1. Sigve Botnen (NOR) 2. Reinhold Gehrer (AUT) 3. Peter Martel (CAN) Snowboardzistki: 1. Linda Viktoria Olofsson (NOR), 2. Ingrid Danielsson (SWE), 3. Marit Nore (NOR).

d2frvph

O Red Bull Ragnarok

Nazwa „Ragnarok" wywodzi się z mitologii nordyckiej i nawiązuje do ostatecznego starcia między dobrymi i złymi bóstwami, które przetrwali wyłącznie bohaterowie na polu bitwy. Tak jak w micie, w Red Bull Ragnarok sukcesodniesie zaledwie kilku bohaterów wyposażonych w latawce. Wytrzymałość ma decydujące znaczenie i tylko najsilniejsi zawodnicy ukończą cały wyścig.

Red Bull Ragnarok odbywa się na terenie rozległego płaskowyżu Hardangervidda, gdzie panują wprost idealne warunki do uprawiania snowkitingu. Format zawodów przewiduje masowy start i wymaga od każdego zawodnika zaliczenia pięciu pełnych okrążeń na wybranej trasie (jedno okrążenie = 15-20 km), przy wykorzystaniu jedynie latawca i nart lub snowboardu.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/34934/foto.jpeg #source=(fot. materiał prasowy)

#size=650x433#))

d2frvph
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2frvph