Trwa ładowanie...
14-10-2013 10:15

Dobra pogoda, podstawą na przelot małym samolotem

Dobra pogoda, podstawą na przelot małym samolotemŹródło: skydream.pl
d2pm9f6
d2pm9f6

[

]( http://skydream.pl/ )

Planując dłuższy przelot krajowy lub międzynarodowy zawsze należy zapoznać się z warunkami atmosferycznymi panującymi na trasie, aby przelot był bezpieczny i komfortowy.

Określenie "prognoza pogody" zazwyczaj definiuje możliwość wystąpienia danych zjawisk atmosferycznych, nie daje natomiast 100% pewności, czy dana anomalia pogodowa wystąpi, czy też nie. Poniżej opisaliśmy kilka ogólnodostępnych portali, w których można znaleźć informacje dotyczące występowania zjawisk meteorologicznych w kraju i Europie.

d2pm9f6

Radareu.cz

Ogólnodostępna aplikacja internetowa i mobilna pokazująca dane z radarów burzowych z całej Europy. Aplikacja pokazuje co 15 min aktualną sytuację burzową wraz z tendencjami przemieszczania się oraz nasilenia opadu z ostatnich 5 pomiarów. Na podstawie informacji zawartych w aplikacji, pilot ma możliwość zaplanowania trasy przelotu omijając fronty burzowe. Serwis dostępny w języku polskim.

Forecast.io

Na portalu forecast.io prezentowany jest aktualny rozkład układów barycznych na całym świecie. Serwis posiada informacje historyczne z ostatnich 5 dniu oraz prognozę na kolejne 5 dni, która graficznie pokazuje przewidywane kierunki przemieszczania się zmian pogodowych. Serwis pozwala na przygotowanie kilkudniowego przelotu, zmniejszając ryzyko wykonania przelotu w złych warunkach. Dodatkowym atrybutem forecast.io jest jego prostota i intuicyjność obsługi. Serwis dostępny w języku angielskim.

Sat24.com

Sat24.com pokazuje mapy satelitarne zachmurzenia w Europie wraz z informacjami burzowymi. Dane odświeżane są co 15 minut, a serwis posiada historię z ostatnich 2 godzin. W serwisie można zaobserwować tendencje przesuwania się zachmurzenia. Ponadto portal oferuje również możliwość sprawdzenia prognoz pogody w Europie na najbliższe 3 dni z informacjami o temperaturach, opadzie i wietrze. Serwis dostępny w języku polskim.

Awiacja.imgw.pl

Rodzimy portal zawierający pogodę lotniczą przygotowaną przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dostępne są na nim informacje aktualne sytuacje pogodowe (METAR) panujące na dużych lotniskach komunikacyjnych oraz prognozy zmian pogodowych na najbliższe godziny (TAF). Ponadto IMGW udostępnia również radary burzowe, mapy wiatrowe oraz pogodę sektorową (GAMET), która na 6 godzin określa pogodę w danym sektorze (podstawa chmur, wiatr, opad deszczu). Serwis dostępny w języku polskim.

d2pm9f6

Meteo.pl

Numeryczna prognoza pogody przygotowana przez Uniwersytet Warszawski. Pogoda prezentowana jest w formie cyfrowej i pokazuje aktualną sytuację meteorologiczną nad danym obszarem wraz z 60 godzinną prognozą. Dane meteorologiczne dostępne są dla każdego polskiego miasta. Serwis Meteo.pl przekazuje informacje dotyczące temperatury powietrza, jego wilgotności, opadu deszczu, ciśnienia atmosferycznego, kierunku i siły wiatru oraz zachmurzenia. Serwis dostępny w języku polskim

Wszystkie opisane powyżej serwisy pogodowe są ogólnodostępne w Internecie, a dostępne informacje pogodowe przekazywane są nieodpłatnie. Oczywiście dane pochodzące z serwisów mogą zostać wykorzystane w innych celach niż lotnicze.

Więcej o samolotach ultralekkich na www.skydream.pl

d2pm9f6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pm9f6