Dobra stal to podstawa. Noże dla survivalowców w atrakcyjnej cenie
Aby znaleźć nóż, który przetrwa z tobą lata, warto zastanowić się nad tym, jakie wymagania musi spełniać. Jedne noże są z reguły bardziej wytrzymałe, zaletą innych jest sprężystość, a jeszcze inne będą łatwe w ostrzeniu.
13.08.2019 10:05
To, jak dobrze nóż będzie się sprawował, zależy od stali użytej do jego produkcji. Dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego został odlany. Część noży doskonale nadaje się dla początkujących, podczas gdy inne mogą sprawiać pewne problemy z ostrzeniem lub użytkowaniem.
Wytrzymałość przede wszystkim
Głównym czynnikiem, który powinien przemawiać za zakupem noża wykonanego z określonego materiału, jest wytrzymałość krawędzi tnącej. Jeśli będzie odpowiednio wysoka, ostrzenie noża będzie konieczne jedynie kilka razy w roku, nawet przy intensywnym korzystaniu. Niestety, z drugiej strony wysoka wytrzymałość na ścieranie i pęknięcia sprawia, że krawędź tnąca będzie trudna do ostrzenia. Aby mieć pewność, że nóż będzie odpowiednio wytrzymały, warto zwrócić uwagę na twardość samej stali, która wyrażana jest w skali twardości Rockwella (w tym przypadku hrc). Doskonałe ostrze będzie wykonane ze stali o twardości powyżej 60 hrc.
Uniwersalne ostrze
Duża twardość materiału to nie wszystko, trzeba również zadbać o to, by ostrze było odporne na "urazy", zarówno takie jak mikroskopijne pęknięcia szlifu, jak i złamanie czubka. To niezwykle istotna właściwość dla bushcraftowców i survivalowców, którzy z pomocą noża muszą przygotować drewno na ognisko, a także na przykład prowizoryczne schronienie przed deszczem czy proste narzędzia. Twardy materiał taki jak drewno wymaga więc odpowiedniego podejścia i bardziej wytrzymałego materiału.
Dodatkowo warto pamiętać, że nóż roboczy musi znosić duże naprężenia. Dlatego stal powinna zachować odrobinę elastyczności, która pozwoli na sprawne operowanie ostrzem.
Stal zwykła czy nierdzewna
Przy zakupie liczy się również to, jak będziesz obchodzić się z nożem po skończonej pracy oraz to, w jakim środowisku przyjdzie ci się nim posługiwać. Możesz zdecydować się na nóż wykonany ze zwykłej stali bądź stali nierdzewnej. Ten pierwszy będzie wymagał większej konserwacji po każdym dniu pracy. Chodzi tu nie tylko o oczyszczenie noża z resztek ziemi czy żywicy, ale również rozprowadzenie smaru do ostrzy po wszystkich wrażliwych częściach noża. Stal nierdzewna jest pod tym względem mniej wymagająca, jednak jej właściwości sprawiają, że ostrze szybciej się tępi.
Wyróżniamy następujące typy stali ze względu na skład stopu:
Stale węglowe składają się w większości z węgla i żelaza. Ich największą zaletą są dobre właściwości tnące i łatwość konserwacji. Poleca się je przede wszystkim początkującym survivalowcom i kolekcjonerom ze względu na bezproblemowe ostrzenie, a przy tym stosunkowo długie utrzymywanie ostrości. Wadą tego stopu jest nieco większa podatność na rdzewienie, dlatego trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu.
Stal wysokostopowa to stal, w której oprócz węgla i żelaza znaleźć można również inne substancje, np. chrom czy kobalt, które wpływają na wartości wytrzymałościowe i strukturę ostrza. Noże tego typu charakteryzują się dużą twardością i sporą odpornością na ścieranie. To z kolei oznacza, że niedoświadczeni użytkownicy mogą mieć problem z ich ostrzeniem. Wybierając ten nóż, warto zawczasu się przygotować, inwestując również w dobrej jakości diamentową osełkę, która sprawi, że ostrzenie będzie o wiele przyjemniejsze.
Stal niskostopowa również ma w składzie pierwiastki stopowe, ale w przeciwieństwie do tych wysokostopowych ich ilość nie przekracza 1 proc. Ich najważniejszą zaletą jest nierdzewność i uniwersalność. W zależności od potrzeb możesz znaleźć noże robocze bądź myśliwskie wysokiej jakości.