Dokuczają ci wzdęcia? Czas na zmianę diety!
Wzdęcia to wstydliwa i dokuczliwa przypadłość, której nie należy lekceważyć, ponieważ może być objawem wielu chorób. Najczęściej ich przyczyna tkwi jednak w błędach żywieniowych.
30.09.2016 | aktual.: 30.09.2016 16:05
*Dieta ma znaczenie *
U zdrowego człowieka w jelitach znajduje się ok. 200 ml gazów, w ciągu doby natomiast organizm wydala ok. 600 ml gazów jelitowych – w ich skład wchodzą m.in. dwutlenek węgla, metan oraz wodór. Do przewodu pokarmowego dostają się one wraz z połykanym powietrzem, a także wskutek dyfuzji z krwi oraz reakcji chemicznych zachodzących w jelitach. Gdy gospodarka nimi zostaje zaburzona, pojawiają się wzdęcia.
Udowodniono, iż niebagatelną rolę w omawianym kontekście odgrywa dieta. Większość mężczyzn kieruje w się w tym zakresie własnymi upodobaniami – niekoniecznie zwracając uwagę na to, co jest zdrowe. Bardzo często można się zetknąć ze stwierdzeniem, iż mężczyźni powinni spożywać więcej produktów bogatych w białko niż kobiety. Białko to ważny element w diecie każdego człowieka, a zapotrzebowanie na nie jest uzależnione od wielu czynników, m.in. od prowadzonego stylu życia. Nie wolno jednak przesadzić z jego ilością, ponieważ ubocznym efektem może okazać się powstawanie nadmiernej ilości dwutlenku węgla w przewodzie pokarmowym. To samo tyczy się tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Rezultatem takiej diety jest nadwyżka wodorowęglanów w żółci i w soku trzustkowym, której kwas solny i kwasy tłuszczowe nie potrafią zrównoważyć.
Natłok obowiązków, stres i brak czasu dla siebie sprawiają, iż spora część mężczyzn nie przykłada należytej wagi nie tylko do jakości spożywanych produktów. Jedzenie w pośpiechu, połykanie dużych kawałków pokarmu, brak regularności w spożywaniu posiłków – wszystko to powoduje zaburzenia pracy jelit i prowadzi do wzdęć obniżających komfort życia. W redukcji wzdęć pomocne okazują się preparaty takie np. Espumisan, którego czynną substancją jest symetykon odpowiedzialny za redukcję napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu znajdujących się w masie pokarmowej oraz w śluzie przewodu pokarmowego.
Dostosuj jadłospis do swoich potrzeb
Istotnym krokiem do poprawy sytuacji jest zmiana nawyków żywieniowych, co wymaga indywidualnego podejścia do tematu. Przykładowo mężczyźni pracujący w biurach powinni największy nacisk położyć na obniżenie kaloryczności dań i do spożywania pełnowartościowego śniadania. W ich diecie obowiązkowo musi się znaleźć m.in. więcej węglowodanów złożonych, błonnika oraz witamin z grupy B. Z kolei aktywni fizycznie panowie powinni postawić na produkty niskotłuszczowe oraz te będące bogatym źródłem antyoksydantów, witamin z grupy B, magnezu, cynku i białka.