Męskie sprawyDomowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

28.05.2015 | aktual.: 27.12.2016 15:22

Gabinet dentystyczny to miejsce szczególnie chętnie omijane przez wielu mężczyzn

Gabinet dentystyczny to miejsce szczególnie chętnie omijane przez wielu mężczyzn.

Konsekwencją unikania regularnych przeglądów jest bardzo często próchnica i towarzyszący jej ból zębów, który potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. Na szczęście istnieje sporo sposobów na jego złagodzenie, choć pamiętajmy, że żaden nie zastąpi wizyty u stomatologa...

Zimny okład

To sposób stosowany przez ludzkość od niepamiętnych czasów. Współcześni naukowcy potwierdzają, że zimny okład przyłożony do bolącego miejsca może rzeczywiście przynieść ulgę w cierpieniu, przynajmniej chwilową. Niska temperatura spowalnia bowiem metabolizm okolicznych tkanek, zmniejsza wrażliwość nerwowych zakończeń bólowych oraz hamuje przewodnictwo w neuronach, czyli najprościej ujmując pomaga uporać się z uciążliwą dolegliwością.

1 / 7

Sok z morwy

Obraz
© 123RF

Ból zęba może uśmierzyć płukanie ust sokiem z przypominających trochę jeżyny owoców (w zależności od odmiany mogą być białe, różowe, czerwone lub czarne), które pojawiają się pod koniec lipca.

Są bardzo słodkie, ponieważ zawierają nawet 20 proc. łatwo przyswajalnych cukrów, głównie glukozę, maltozę, sacharozę i fruktozę oraz kwasy organiczne - cytrynowy i jabłkowy.

Morwa nie tylko działa przeciwbólowo, ale jest również skarbnicą flawonoidów, związków charakteryzujących się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym, usuwających z organizmu wolne rodniki uszkadzające tkanki i przyspieszające proces starzenia się organizmu.

2 / 7

Goździki

Obraz
© 123RF

Wysuszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego - niewielkiego, wiecznie zielonego drzewa rosnącego w regionach tropikalnych mają silny zapach i niepowtarzalny, korzenny smak. Są niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw, a także... skutecznym środkiem przeciwbólowym.

W uśmierzeniu dolegliwości pomaga przyłożenie do zęba rozgniecionego goździka, którego składniki paraliżują nerwy. Jednak znacznie skuteczniejszym rozwiązaniem jest dostępny w aptekach olej goździkowy - nasączamy nim wacik i przykładamy do bolącego miejsca.

3 / 7

Jodyna

Obraz
© 123RF

Ciemnobrązowy preparat dobrze znamy z czasów dzieciństwa, gdy mamy czy babcie smarowały nim nasze zranione kolana i łokcie. Rozcieńczony w etanolu roztwór jodu, z dodatkiem środka stabilizującego (zwykle jodku potasu) to również skuteczny środek uśmierzający ból zęba.

Jak stosować jodynę? Wacik nasączony niewielką ilością roztworu przykładamy do chorego miejsca i czekamy, aż uciążliwa dolegliwość ustąpi. Pamiętajmy jednak, żeby preparatu nie nadużywać, ponieważ może powodować podrażnienia skóry i błon śluzowych. Nie powinni go także stosować mężczyźni zmagający się z chorobami układu krążenia.

4 / 7

Czosnek i cebula

Obraz
© 123RF

Bez tych aromatycznych dodatków trudno sobie wyobrazić polską kuchnię. Czosnek oraz cebula wzbogacają smak wielu rodzimych potraw, ale wykazują również silne właściwości antyzapalne i przeciwbakteryjne.

Warto je wykorzystać, gdy męczy nas ból zęba. Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne posiekanie takiej samej porcji czosnku i cebuli, zmieszanie, dodanie soli i przyłożenie masy do bolącego miejsca. Użyjmy do tego wacika, a nie na przykład brudnego palca.

5 / 7

Imbir i pieprz cayenne

Obraz
© 123RF

Obie przyprawy mają nie tylko mocny aromat, ale również wykazują cenne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Imbir, m.in. dzięki dużemu stężeniu olejków eterycznych, działa porównywalnie do ibuprofenu. Pieprz cayenne to skarbnica kapsaicyny, która nie tylko łagodzi dolegliwości, ale sprzyja też wydzielaniu hormonów szczęście, czyli endorfin.

Jeśli męczy nas ból zęba, należy zmieszać równe dawki imbiru i pieprzu z wodą, a uzyskaną papkę nałożyć na wacik i przyłożyć do miejsca dotkniętego problemem.

6 / 7

Woda utleniona

Obraz
© 123RF

Od zwykłej wody różni się posiadaniem dodatkowego atomu tlenu, który chętnie odrywa się od reszty cząsteczki. Dzięki temu nadtlenek wodoru wykazuje silne właściwości odkażające, co mogą docenić mężczyźni zmagający się z bólem zęba lub stanami zapalnymi jamy ustnej.

Należy ją płukać roztworem przygotowanym z łyżeczki wody utlenionej rozcieńczonej w szklance zwykłej wody. Taka mieszanka ma także właściwości wybielające zęby oraz neutralizujące nieprzyjemny zapach z ust.

Niektórzy polecają bardziej bezkompromisowy zabieg, polegający na zaaplikowaniu do ust nierozcieńczonej wody utlenionej (około jednej łyżki) i pozostawienia jej przez około 10 minut. Po tym czasie płyn należy wypluć i przepłukać jamę ustną kranówką.

7 / 7

Kora dębu

Obraz
© 123RF

W medycynie naturalnej od wieków ceni się korę pozyskiwaną z dość młodych dębów w wieku 5-10 lat. Surowiec suszy się później w temperaturze około 35 stopni. Jest skarbnicą garbników, wykazujących silne działanie bakteriobójcze i łagodzących stany zapalne.

W przypadku bólu zęba warto płukać jamę ustną naparem przygotowanym z łyżki kory zalanej szklanką wody i ogrzewanej na małym ogniu pod przykryciem przez pół godziny (nie dopuszczamy do wrzenia). Stosujemy jeszcze ciepłą miksturę.

RAF

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)