DziewczynyDostałeś zgięte zaproszenie. Uważaj

Dostałeś zgięte zaproszenie. Uważaj

Dostałeś zgięte zaproszenie. Uważaj
Źródło zdjęć: © Thinkstock

16.12.2010 15:02, aktual.: 27.12.2016 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

None

Niedawno "największy polski autorytet" w dziedzinie dobrego stylu - Jolanta Kwaśniewska, przedstawiła książkę: "Lekcja stylu dla mężczyzn", przez znawców z TVN Style szybko uznaną za dekalog dobrze ubranego mężczyzny.

Tym razem uniknęliśmy informacji o tym, jak i czym należy jeść bezę, oraz co należy zrobić, aby z łazienki uczynić spa (niewtajemniczonym powiemy, że wystarczy schować do szafki środki czystości i zapalić świeczkę). Nie obyło się jednak bez innych światłych porad, np. tych określających szczegółowe minima dotyczące męskiej garderoby - wg Kwaśniewskiej w swojej szafie musicie mieć po pięć białych, ciemno- i jasnoniebieskich koszul.

Była Pierwsza Dama zwróciła jednak uwagę na dość ciekawą kwestię dotyczącą "dziwnych" zwrotów zamieszczanych zwykle na oficjalnych zaproszeniach.

Z racji tego, że grudzień to okres firmowych wigilii, oficjalnych spotkań opłatkowych, oraz sylwestrowych imprez i noworocznych balów, postanowiliśmy zainspirowani przez panią Kwaśniewską (tylko jeśli chodzi o pomył, nie o treść) przygotować Wam, krótki przewodnik po tym, co możecie odczytać z otrzymanego zaproszenia.

1 / 7

White Tie

Obraz
© AFP

Taki dopisek oznacza, że wieczór, na który otrzymaliśmy zaproszenie to naprawdę znakomita uroczystość i należy przyodziać frak.

Szczęśliwym posiadaczom tego ponadczasowego męskiego stroju przypominamy, że do fraka nosi się spodnie z podwójnymi lampasami po bokach, bez mankietów, białą kamizelkę, białą usztywnianą koszulę oraz, rzecz jasna, białą muszkę. Odpowiednio dobrane buty to oczywiście niesznurowane lakierki.

W takim stroju możecie bez kompleksów odbierać Nobla lub zjeść kolację z Elżbietą II. To również jedyny strój wieczorowy, do którego można przypinać odznaczenia i medale.

2 / 7

Black Tie

Obraz
© AFP

Taki dopisek można spotkać zdecydowanie częściej niż "White Tie", jest to też strój mniej oficjalny, choć w dalszym ciągu bardzo uroczysty. "Black Tie" to po prostu smoking, czarna lub biała marynarka - nieco dłuższa od tej w standardowym garniturze, z atłasowymi lub jedwabnymi klapami.

Dopełnieniem są spodnie z lampasami, koniecznie biała koszula oraz czarna, gładka muszka i lakierki. Odpowiednim dodatkiem jest biały, jedwabny szal. Smokingu nie zakłada się przed godziną 19-tą, a swoją nazwę zawdzięcza spotkaniom gentlemanów przy brandy i cygarze.

3 / 7

Black Tie Preferred

Obraz
© AFP

Preferowany smoking, ale dopuszczalne jest zastosowanie "zamiennika" w postaci eleganckiego wieczorowego garnituru. Pamiętajcie tylko, że "prawie" robi dużą różnicę.

4 / 7

Business Casual

Obraz
© AFP

Dość częsty w przypadku imprez integracyjnych, w tym również firmowych wigilii. Jest o tyle ciężkim do sprecyzowania "dress codem", ponieważ każda firma zazwyczaj nieco inaczej definiuje to, czego oczekuje pod etykietką Business Casual.

Odwiecznym sporem jest na przykład dopuszczalność dżinsów czy konieczność założenia krawata. Podpowiemy ostrożnie: dżinsy może zostawcie na później, a ubierzcie "zwykły" garnitur (tylko nie czarny) lub marynarkę. Sportowe obuwie lub inne elementy stroju wykluczone.

5 / 7

Smart Casual

Obraz
© Jupiterimages

Czyli dyskretna elegancja. Nie przytłacza, ale jasno wskazuje na to, że impreza, na którą mamy zaproszenie to nie popijawa u Zdzisia czy imieniny cioci Halinki. Koszule noszone do garnituru (ale bez podwójnych mankietów) można łączyć ze swetrami i marynarkami, obuwie może być brązowe. Tak naprawdę musisz zdać się na siebie, bo nie ma tu szczegółowych wytycznych (oprócz tak oczywistych, jak wykluczenie t-shirtów czy białych skarpetek).

6 / 7

Informal

Obraz
© Jupiterimages

Do wyboru, do koloru. Jest tylko jedno "ale". Fraki i smokingi rzecz jasna zakazane. Garnitury dozwolone w mniej sztywnych połączeniach.

7 / 7

"Znaki ciała" zaproszeń

Obraz
© Jupiterimages

Kolejną ciekawostką, o której chcieliśmy napisać jest sam kształt wręczonego zaproszenia lub wizytówki. W myśl panujących reguł, już z tego jak ono wygląda, możemy dowiedzieć się o charakterze uroczystości, na którą zostaliśmy zaproszeni lub czego będzie dotyczył wręczony bilet. Przedstawiamy "znaki ciała" zaproszeń i wizytówek:

Prawy górny róg zagięty - zapowiedź wizyty
Lewy górny róg zagięty - pożegnanie
Prawy dolny róg zagięty - kondolencje
Lewy dolny róg zagięty - gratulacje, życzenia
Zagięte oba dolne rogi - bal, tańce
Zagięte oba górne rogi - obiad
Zagięte oba prawe rogi - pogrzeb
Zagięte oba lewe rogi - ślub
Prawa strona złożona do połowy - przeprosiny
Lewa strona złożona do połowy - prośba rekomendacja

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (217)