Trwa ładowanie...
04-09-2015 11:16

Drugie małżeństwo może być dla mężczyzny pułapką

Drugie małżeństwo może być dla mężczyzny pułapkąŹródło: Shutterstock.com
d2284ev
d2284ev

Nieudane małżeństwo może przysporzyć wielu problemów. Wiele osób po rozstaniu poszukuje jednak nowej miłości, a potem nawet decyduje się na kolejne małżeństwo. Okazuje się jednak, że w przypadku mężczyzn decyzja o drugim ożenku może być bardzo ryzykowna.

Panowie, którzy decydują się na drugie małżeństwo, muszą się liczyć z poważnym niebezpieczeństwem, które odbić się może na ich zdrowiu psychicznym. Okazuje się, że dużo częściej narażeni są oni na wystąpienie depresji. Do wniosków takich doszli naukowcy, analizując dane dużej, liczącej 200 tysięcy grupy pochodzących ze Szwecji mężczyzn, którzy urodzili się pomiędzy 1952 a 1956 r.

Losy poszczególnych panów śledzono aż do momentu, w którym byli oni w wieku 54-58 lat. Po drodze zwracano uwagę m.in. na zmieniający się wśród nich stan cywilny. Informacje te na bieżąco porównywano z ich stanem zdrowia. W 1985 r., kiedy wszyscy badani mieli na karku ok. 30 lat, 72 246 z nich było już po rozwodzie. I tu zaczyna się najciekawsze. Eksperci podzielili rozwodników na dwie grupy - tych, którzy dalej postanowili żyć na własną rękę oraz takich, którzy zdecydowali się sformalizować swój kolejny związek. Wnioski są zaskakujące.

Szybko okazało się, że mężczyźni, którzy powtórnie się ożenili, bardziej narażeni byli na ryzyko wystąpienia depresji. Odkryto, że badani, którzy znajdowali się w tej grupie, częściej sięgali po leki antydepresyjne. Badacze ustalili, że w przypadku mężczyzn, którzy powtórnie składali małżeńską przysięgę, prawdopodobieństwo, iż będą musieli oni sięgnąć po specjalne substancje stosowane w walce z depresją, wzrastało aż o 27 procent. Najmniejsze ryzyko wystąpienia zaburzeń depresyjnych zostało odnotowane u tych mężczyzn, którzy ożenili się i trwali w swoim pierwszym małżeństwie.

d2284ev

Naukowcy z Uniwersytetu Orebro w Szwecji, Uniwersytetu Londyńskiego oraz Uniwersytetu Wschodniego Londynu, którzy brali udział w badaniach, zastanawiali się również, dlaczego powtórny ożenek naraża mężczyzn na wystąpienie zaburzeń psychicznych. Ich zdaniem, może być kilka czynników, które są za to odpowiedzialne. Jedną z prawdopodobnych przyczyn są kwestie finansowe. Uznali, że tacy mężczyźni częściej mają problemy z pieniędzmi. Bywa, że mają do utrzymania własne dzieci i sprawują też opiekę nad potomstwem swojej drugiej żony. Do tego dochodzić mogą jeszcze trudne relacje z pasierbami, które potrafią przyprawić o prawdziwy ból głowy.

Dlaczego mężczyźni w ogóle postanawiają się żenić kolejny raz? Tu specjaliści mają interesującą odpowiedź. Według nich, nie zawsze kluczowe jest uczucie. Często decydującą rolę odgrywa nostalgia. Według badaczy, panowie tęsknią po prostu do najlepszych dni, które przeminęły. Marzą o tym, by one wróciły.

- Być może ludzie wkraczając w nowe małżeństwo, myślą, że będzie tak samo, jak we wczesnych, szczęśliwych latach pierwszego i przyjmują wyzwanie - wyjaśnia profesor Scott Montgomery, który stał na czele badań. - Potem prawdopodobnie okazuje się, że wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma.

Jaka jest szansa na to, że drugie małżeństwo będzie udane? Według ekspertów, wszystko zależy wyłącznie od partnerów; przede wszystkim od tego, czy są gotowi, czy ich decyzja nie została powzięta zbyt pospiesznie. Ciągłe poszukiwanie odniesień do pierwszego, zakończonego fiaskiem związku, ale także spory zbiór doświadczeń obojga partnerów mogą stanowić poważne obciążenie i wpływać na trwałość drugiego małżeństwa.

Wyniki badań na temat podwyższonego poziomu depresji, występującej wśród mężczyzn, którzy po raz drugi wstąpili w związek małżeński, zostały opisane w czasopiśmie "Social Science and Medicine".

d2284ev
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2284ev