Trwa ładowanie...
09-09-2015 11:02

Duchowny na terenie kościoła otworzył strzelnicę

Share
Duchowny na terenie kościoła otworzył strzelnicęŹródło: Birmingam Area News
d3jazeb

Może się wydawać, że wiara, Kościół, religia to pojęcia pochodzące z zupełnie innego bieguna niż kojarzona z przemocą broń. Pewien kapłan postanowił je pogodzić, wyznając zasadę, że każdy w chwili zagrożenia ma prawo stanąć w obronie własnej i swoich najbliższych.

Kwestia dostępu do broni palnej często prowadzi do gorących dyskusji. Zwolennicy twierdzą, że każdy ma prawo do obrony własnej przy pomocy skutecznych środków, a przeciwnicy, często rozmijając się z prawdą, twierdzą, że liberalne prawo do posiadania broni oznacza wyższą przestępczość. Szczególnie zaciekła debata na ten temat toczy się w Stanach Zjednoczonych. To właśnie z amerykańskiego stanu Alabama pochodzi duchowny protestancki Phil Guin, który na terenie swojego kościoła zorganizował ośrodek szkoleniowy, w którym można nauczyć się używać broni palnej.

Phil Guin jest w Jemison kapłanem w Zjednoczonym Kościele Metodystycznym. To wspólnota chrześcijańska, która w samych tylko Stanach Zjednoczonych liczy blisko 8 milionów wyznawców. Pastor zaszokował część opinii publicznej, współtworząc na terenie swojej parafii placówkę, która nie wszystkim kojarzy się z nauką Chrystusa. Paradoksalnie centrum treningowe, w którym można nauczyć się obchodzenia z bronią - jak twierdzi Guin - wiele osób zbliżyło jednak do Jezusa.

Wszystko zaczęło się od poszukiwań pomysłu na adaptację sporego fragmentu nieużywanej ziemi, położonej na terenie kościoła. Znajdowała się tam m.in. duża dziura, do której podczas wcześniejszej rozbudowy świątyni trafiały niepotrzebne rzeczy. Najwięcej entuzjastów wśród wiernych zyskał pomysł ustanowienia na działce specjalnego ośrodka, gdzie można byłoby przejść odpowiednie szkolenie strzelnicze, a od czasu do czasu także potrenować. Jak tłumaczy pastor z niespełna trzytysięcznego miasteczka, koncepcja ta wygrała jednogłośnie. W proces oczyszczania działki, a potem jej odpowiedniej adaptacji zaangażowało się wiele osób ze wspólnoty. Ich dzieło miało jednak służyć nie tylko członkom parafii.

d3jazeb

- Pomyśleliśmy, że to będzie dobry punkt nie tylko dla wiernych naszego kościoła, którzy będą mogli się dowiedzieć więcej na temat bezpieczeństwa używania broni, ale że dobrze byłoby sięgnąć zasięgiem poza obręb wspólnoty - powiedział duchowny.

Na początku parafialny ośrodek testowany był głównie przez policjantów oraz profesjonalistów. Z czasem Klub Myśliwski i Strzelecki Rocky Mount stał się miejscem, z którego korzystać mogą zwykli mieszkańcy. Szczególnie częstymi gośćmi stały się tam panie, które są w posiadaniu broni, ale jednocześnie przyznawały, że właściwie nie wiedzą, jak się nią prawidłowo posługiwać. Tu w dobrej atmosferze, pod okiem specjalistów, mają szansę zdobyć nowe umiejętności.

(fot. WIAT News 42)

d3jazeb

Kapłan z kościoła w Jemison twierdzi, że placówka stała się też nieoczekiwanie miejscem przyciągającym wielu z tych, które wcześniej byli daleko od Boga. W ciągu roku od uruchomienia działalności strzelnica zaczęła działać jak magnes, dzięki któremu łatwiej jest z misją ewangelizacyjną dotrzeć do wielu osób.

- To dało nam sposobność docierania do ludzi w imię Jezusa Chrystusa w środowisku, które jest zupełnie wyjątkowe. A według norm niektórych ludzi nawet dziwne - zauważa Phil Guin. - Ale kto powiedział, że Kościół nie może działać na tym gruncie. Chcieliśmy wystąpić z kilkoma różnymi inicjatywami, by pomóc rozrastać się Kościołowi, i pomyśleliśmy, że to właśnie będzie ta wyjątkowa służba, jaką możemy zaoferować społeczności.

Duchowny podkreśla na każdym kroku, że klub koncentruje się przede wszystkim na nauce posługiwania się bronią oraz służy celom rekreacyjnym. Wszystko odbywa się w atmosferze pełnej chrześcijańskiej miłości i wzajemnego szacunku. Nikt tam nie przychodzi, by nauczyć się zabijać.

Już dziś pastor zastanawia się nad rozwojem tej niezwykłej inicjatywy. W przyszłości planuje zaoferować społeczeństwu publiczne zajęcia poświęcone bezpieczeństwu, a także rozbudować samą strzelnicę.

d3jazeb

Prawo do posiadania broni jest gwarantowane w Stanach Zjednoczonych przez konstytucję w ramach drugiej poprawki. Poszczególne stany różnią się pomiędzy sobą regulacjami. Alabama należy do tych, gdzie przepisy są najbardziej liberalne. Co ciekawe, trochę wbrew temu, co twierdzą przeciwnicy prawa do posiadania broni, dostęp do niej nie przekłada się na zwiększoną liczbę zabójstw z jej użyciem. Krajem, w którym występuje jeden z najwyższych współczynników, jeśli chodzi o liczbę broni na mieszkańca, jest Szwajcaria. Mimo to liczba przestępstw z jej użyciem jest tam bardzo niska i obserwuje się w tym zakresie trend spadkowy.

(RC)

d3jazeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jazeb