Trwa ładowanie...

Dysk zewnętrzny czy pendrive? Na co się zdecydować?

Dysk w komputerze lub laptopie zwykle nam nie wystarcza. Do bezpiecznego magazynowania ważnych danych lub przenoszenia często używanych plików potrzebna jest pamięć przenośna. Najczęściej decydujemy się na zakup pendrive'a lub dysku zewnętrznego. Jakie urządzenie wybrać?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Dysk zewnętrzny czy pendrive? Na co się zdecydować?Źródło: Shutterstock.com, fot: Daniel Krason
d2kkl2a
d2kkl2a

Kiedy pendrive?

Pendrive'y mają coraz większe pojemności i coraz mniejsze rozmiary. Dlatego ich przenoszenie nie stanowi żadnego problemu. Można je przyczepić do kluczy lub schować do portfela, co pozwala na dostęp do danych praktycznie w każdej sytuacji.

Pendrive służy przede wszystkim do przenoszenia plików, dlatego lepiej sprawdzi się w sytuacjach, gdy trzeba dość często przetwarzać dane, np. wyświetlać prezentacje służbowe na różnych komputerach, odtwarzać muzykę z samochodowego radia czy drukować różne dokumenty. Czy urządzenie to może być też dobrym magazynem? Tak, gdyż możemy już dostać egzemplarze o takich samych pojemnościach co najmniejsze dyski SSD (64 i 128 GB). Takie będą dobre również do przerzucania filmów o wysokiej rozdzielczości, wielu zdjęć czy kopii systemów operacyjnych, sterowników do konkretnego modelu sprzętu czy programów użytkowych w wersji portable. By zapewnić sobie jak największą prędkość przesyłu, warto wybrać model ze złączem USB 3.0.

Kiedy dysk zewnętrzny?

Dysk zewnętrzny to urządzenie, które jest przeznaczone głównie do magazynowania danych (np. kopii zapasowych). Na rynku znajdują się zarówno modele o standardowych pojemnościach (np. 500 GB), jak i egzemplarze, których pojemność przekracza 1 TB. Niektóre dyski zewnętrzne zawierają własne oprogramowanie, które ułatwia użytkowanie, np. wykonuje kopie danych zawartych na danym dysku.

Dyski zewnętrzne są znacznie mniej poręczne niż pendrive'y i zwykle kosztują nieco więcej. Modele magnetyczne są częściej narażone na uszkodzenia mechaniczne ze względu na obecność ruchomych części. Egzemplarze 2.5-calowe zasilane są z USB, więc będą łatwe w przenoszeniu, ale egzemplarze 3.5-calowe wymagają zwykle dodatkowego źródła energii, są cięższe i mniej poręczne, więc będą dobre jako stacjonarne, sieciowe magazyny danych dla całej rodziny.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną WP.PL
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: WP.PL
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2kkl2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kkl2a