Dyskopatia - problem współczesnego faceta
Zdarza wam się odczuwać silny ból pleców po podniesieniu ciężkiego przedmiotu albo nagłym wstaniu z łóżka? Na takie dolegliwości skarży się niemal co trzeci polski mężczyzna. Dyskopatia dopada nawet 30-latków, ponieważ często bywa skutkiem współczesnego trybu życia: wielu godzin spędzanych w pozycji siedzącej, braku ruchu czy otyłości. Jak uniknąć tego typu problemów?
Kłopotliwe krążki
Nasz kręgosłup składa się z 33 kręgów, amortyzowanych znajdującymi się między nimi krążkami, zwanymi także dyskami. Gdy zostają one uszkodzone lub osłabione, zaczynają się przemieszczać i uciskać korzonki nerwowe. Pojawia się wówczas silny ból pleców lub ręki, często promieniujący do jednej z kończyn dolnych. Problem ustępuje w czasie spoczynku, ale powraca przy próbie wykonywania ruchów. Czasem towarzyszy mu również drętwienie i mrowienie.
Najczęstszym schorzeniem jest tzw. dyskopatia lędźwiowa (objawia się tępym bólem w okolicy lędźwiowej, promieniującym wzdłuż kończyny aż do kolana)
. Jednak siedzący tryb życia i niewłaściwa pozycja przy biurku (np. ze skręconą głową) mogą także powodować dyskopatię szyjną, wywołującą bóle karku, potylicy i górnej części pleców. Natomiast dyskopatia piersiowa objawia się dokuczliwymi bólami części piersiowej kręgosłupa. Ból promieniuje wzdłuż żeber, pojawiają się zaburzenia czucia, a w bardziej zaawansowanym stadium nawet niedowład rąk oraz osłabienie nóg.
Skąd to się bierze?
Szacuje się, że dyskopatia może dotyczyć co trzeciego mężczyzny między 30. a 50. rokiem życia. W późniejszym wieku schorzenie jest jeszcze bardziej powszechne, co można wytłumaczyć procesem starzenia organizmu. Dlaczego jednak coraz częściej atakuje młodszych facetów? Ponieważ sami prowokują problemy. Jak już wspomnieliśmy rozwojowi dyskopatii sprzyja siedzący tryb życia, długotrwałe podróże samochodem, otyłość czy stres, powodujący nadmierne napięcie mięśni. Bardzo ryzykowne jest dźwiganie ciężarów z rękami wyciągniętymi do przodu, nogami wyprostowanymi w kolanach i skręconym tułowiem. Niebezpieczeństwo zwiększa też palenie papierosów. Bólu pleców czy szyi nie można bagatelizować - tylko odpowiednio szybkie podjęcie leczenia pozwoli w miarę bezproblemowo uporać się z dyskopatią. Specjalista prawdopodobnie zaleci nam kilkudniowy odpoczynek w łóżku, a następnie stopniowy powrót do normalnej aktywności ruchowej. Terapię wspomagają leki zwalczające ból i stan zapalny. Jeśli nie skutkują, podaje się silniejsze
preparaty przeciwbólowe, a w niektórych przypadkach także medykamenty zmniejszające skurcze i napięcie mięśni.
*Gdy konieczna jest operacja... * W przypadku dyskopatii szyjnej konieczne bywa noszenie kołnierza ortopedycznego, w innych formach schorzenia - różnego rodzaju gorsetów. Gdy objawy utrzymują się - mimo leczenia i unieruchomienia - przez ponad 6 tygodni niezbędny może być zabieg chirurgiczny. Szczególnie, gdy pojawia się drętwienie kończyn i zaburzenia zwieracza.
Operacja polega na usunięciu (całkowitym lub częściowym) uszkodzonego dysku oraz części przylegającej blaszki kostnej, powodującej ucisk korzeni. Dzięki postępowi w medycynie, coraz częściej stosuje się oszczędną technikę mikrochirurgiczną, usuwającą dysk przez bardzo małe otwory. Po zabiegu pozostaje tylko niewielka blizna.
Leczenia chirurgicznego pozwala czasem uniknąć fizykoterapia, polegająca na ostrożnym stosowaniu ćwiczeń usprawniających, w powiązaniu z zabiegami pod działaniem ciepła i zimna oraz elektrostymulacją. Niekiedy sprawdzają się także metody alternatywne, np. akupunktura czy technika Alexandra (system relaksacyjny korygujący wady postawy i uczący właściwego wykonywania czynności codziennych, aby odciążyć kręgosłup). W uporaniu się z bolesnym napięciem mięśni pomoże masaż, ale w przypadku dyskopatii należy unikać "głębokich technik", takich jak shiatsu czy rolfing.
*Ruch to zdrowie! * Ryzyko dyskopatii możemy zminimalizować dzięki modyfikacji naszego trybu życia. Nie zapominajmy o aktywności fizycznej: warto jak najczęściej bywać na basenie czy jeździć rowerem. Na pewno pomogą nam ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i pleców. Starajmy się nie przeciążać kręgosłupa i zachowujmy prawidłową postawę podczas stania, siedzenia i leżenia. Śpijmy raczej na plecach niż na boku, a siedząc przed komputerem monitor ustawmy na wysokości oczu. Nie garbmy się. Na kiepsko wyprofilowanym krześle podłóżmy pod plecy (na wysokości odcinka lędźwiowego) niewielką poduszkę. Podczas pracy przy biurku, warto robić co godzinę przerwę, żeby wyprostować sylwetkę i wykonać przynajmniej kilka prostych ćwiczeń. Nigdy też nie podnośmy ciężarów (nawet niewielkich) schylając się po nie na wyprostowanych nogach. Najlepiej jest najpierw kucnąć, wyprostować plecy i dopiero wówczas powoli się podnieść.
Rafał Natorski/ PFi, facet.wp.pl
Zobacz: href="http://dot.wp.pl/redir?SN=dpp_ecommerce&url=http://diety.wp.pl/index.php/mid/7/fid/1667/odchudzanie/diety">Dieta dopasowana do stylu życia mężczyznyDieta dopasowana do stylu życia mężczyzny