Trwa ładowanie...
03-09-2012 12:20

Dzięki temu mięśnie będą rosły same!

Dzięki temu mięśnie będą rosły same!Źródło: fotochannels.com
d1vswgg
d1vswgg

Ty też masz w sobie Hulka, przekonują australijscy naukowcy, dowodząc, że wystarczy zablokować działanie jednej proteiny, by mięśnie wzmocniły się... bez ćwiczeń!

To marzenie chyba każdego faceta - wyglądać jak Mark Wahlberg, ale bez wyrzeczeń w kwestii diety czy morderczych treningów na siłowni. Jednak do tej pory ci, którzy przekonywali, że to możliwe, byli albo pisarzami science fiction, albo oszustami. Teraz jednak do gry wchodzą naukowcy, którzy - o dziwo - przyznają, że mięśnie faktycznie mogą się rozrastać same z siebie. A wszystko dzięki odkryciu tzw. "białka Hulka", którego działanie polega na tym, że niejako zdejmuje "blokadę", jaką natura na nas nałożyła. W praktyce więc, przypomina to odrobinę podkręcanie mocy komputera lub zwiększanie liczby koni mechanicznych w aucie, za pomocą specjalnego chipa...

Mięśnie importowane z Australii

Sprawcą całego zamieszania jest proteina Grb10, która powoduje ograniczenia rozwoju mięśni, a której to działanie zbadali naukowcy z Garvan Institute of Medical Research w Sydney. Jeśli uda się zablokować jej pracę, mięśnie rozwijać się będą szybciej i intensywniej. Teorię potwierdzono na myszach - jedną grupę gryzoni pozostawiono w spokoju, tak jak ich natura stworzyła, natomiast u drugiej wyłączono Grb10. I faktycznie, u tych drugich zarówno siła, jak i muskulatura były wyraźnie większe. Co ciekawe, dezaktywacja proteiny przynosiła najlepsze efekty u myszy w okresie prenatalnym, kiedy to mięśnie dopiero się formowały ...

Więcej niż "sześciopak"

To z kolei niesie wyraźne implikacje zdrowotne. Badacze są zdania, że ich odkrycie pomoże ludzkości nie tylko w rzeźbieniu sześciopaków na brzuchach, ale również w leczeniu poważnych schorzeń, które atakują właśnie mięśnie, jak chociażby: dystrofii mięśniowej, cukrzycy typu II, a także stanów zapalnych w obrębie tkanki mięśniowej. "Wyniki sugerują, że w przyszłości będzie można wpływać na rozwój mięśni i przyśpieszyć proces ich gojenia, jako że proces regeneracji i naprawy mięśni jest zbliżony do procesu ich formowania", sugeruje "Daily Mail".

d1vswgg

Nim jednak uzyskamy pewność, że imponująca muskulatura to kwestia jedynie przełączenia biologicznego kontaktu, musi minąć jeszcze trochę czasu, zaś działanie Grb10 winno zostać dokładnie przetestowane na ludziach.

Również Gerard Weissmann, redaktor naczelny magazynu naukowego "The FASEB Journal", w którym ukazał się raport australijskich uczonych, doradza żeby podekscytowani powyższym odkryciem panowie nie rezygnowali z siłowni. "[W chwili obecnej], jeśli chcesz wielkich mięśni, wciąż jeszcze obowiązuje klasyczna recepta: dźwigaj ciężary, dobrze się odżywiaj i wysypiaj, a także badaj poziom hormonów. Aczkolwiek to badanie dowodzi, że gdy zrozumiemy procesy stojące za rozwojem włókien mięśniowych, będziemy w stanie podnieść brzemię - dosłownie - z mięśni pacjentów chorych na różne uporczywe dolegliwości..."

MW/PFi

d1vswgg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vswgg