Trwa ładowanie...
20-07-2010 09:28

Ecstasy może pomóc ofiarom stresu pourazowego

Ecstasy może pomóc ofiarom stresu pourazowegoŹródło: Thinkstock
d2nfd41
d2nfd41

Ecstasy(MDMA), nielegalny środek pobudzający, może ułatwiać leczenie osób z zespołem stresu pourazowego - informuje "Journal of Psychopharmacology".

Zespół stresu pourazowego(PTSD) jest zaburzeniem psychicznym, do którego dochodzi po przeżyciu traumatycznej sytuacji - na przykład klęski żywiołowej, wypadku, wojny czy gwałtu. Objawia się wzmożoną nerwowością, nadpobudliwością, napadami lęku i problemami ze snem.

Amerykańskie badania,zorganizowane przez organizacje MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) były kierowane przez doktora Michaela Mithoefera. Wykazały, że ecstasy może być bezpiecznie stosowane i poprawia skuteczność psychoterapii PTSD. Pacjenci z badanej grupy (20 osób) od lat cierpieli z powodu stresu pourazowego i nie pomagało im konwencjonalne leczenie. Z badanej grupy wykluczono osoby z psychozami oraz uzależnieniami.

d2nfd41

Leczenie polegało na odbyciu dwóch ośmiogodzinnych sesji psychoterapeutycznych w odstępie kilku tygodni. 12 pacjentom podawano ecstasy, pozostałym 8-placebo. Po upływie dwóch miesięcy 10 z 12 pacjentów, którym podano ecstasy pomyślnie zareagowało na leczenie. W grupie, która dostała placebo udało się poprawić stan tylko dwóch spośród ośmiu osób. Nie zaobserwowano szkodliwych efektów ubocznych, jak dotąd pacjenci nie zaczęli też sięgać po MDMA w celach "rekreacyjnych".

Zespół amerykańskich naukowców uzyskał pozwolenie, by przeprowadzić badania na szersza skalę - na grupie 40 wojskowych weteranów.

Jak się wydaje, popularny wśród entuzjastów clubbingu środek zmniejsza obawy pacjentów, co poprawia efekt sesji terapeutycznych. Zresztą zanim rozpowszechnił się wśród bywalców dyskotek, ecstasy był często używany przez psychoterapeutów.

(PAP)pmw/ yy/

d2nfd41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nfd41