Trwa ładowanie...

Ecstasy może pomóc ofiarom stresu pourazowego

Share
Ecstasy może pomóc ofiarom stresu pourazowego
Źródło: Thinkstock
do699l7

Ecstasy(MDMA), nielegalny środek pobudzający, może ułatwiać leczenie osób z zespołem stresu pourazowego - informuje "Journal of Psychopharmacology".

Zespół stresu pourazowego(PTSD) jest zaburzeniem psychicznym, do którego dochodzi po przeżyciu traumatycznej sytuacji - na przykład klęski żywiołowej, wypadku, wojny czy gwałtu. Objawia się wzmożoną nerwowością, nadpobudliwością, napadami lęku i problemami ze snem.

Amerykańskie badania,zorganizowane przez organizacje MAPS (Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies) były kierowane przez doktora Michaela Mithoefera. Wykazały, że ecstasy może być bezpiecznie stosowane i poprawia skuteczność psychoterapii PTSD. Pacjenci z badanej grupy (20 osób) od lat cierpieli z powodu stresu pourazowego i nie pomagało im konwencjonalne leczenie. Z badanej grupy wykluczono osoby z psychozami oraz uzależnieniami.

do699l7

Leczenie polegało na odbyciu dwóch ośmiogodzinnych sesji psychoterapeutycznych w odstępie kilku tygodni. 12 pacjentom podawano ecstasy, pozostałym 8-placebo. Po upływie dwóch miesięcy 10 z 12 pacjentów, którym podano ecstasy pomyślnie zareagowało na leczenie. W grupie, która dostała placebo udało się poprawić stan tylko dwóch spośród ośmiu osób. Nie zaobserwowano szkodliwych efektów ubocznych, jak dotąd pacjenci nie zaczęli też sięgać po MDMA w celach "rekreacyjnych".

Zespół amerykańskich naukowców uzyskał pozwolenie, by przeprowadzić badania na szersza skalę - na grupie 40 wojskowych weteranów.

Jak się wydaje, popularny wśród entuzjastów clubbingu środek zmniejsza obawy pacjentów, co poprawia efekt sesji terapeutycznych. Zresztą zanim rozpowszechnił się wśród bywalców dyskotek, ecstasy był często używany przez psychoterapeutów.

(PAP)pmw/ yy/

do699l7

Podziel się opinią

Share
do699l7
do699l7