Trwa 艂adowanie...
16-02-2011 11:07

Ecstasy nie niszczy m贸zgu

Ecstasy nie niszczy m贸zgu殴r贸d艂o: Thinkstockphotos
d3w81ii
d3w81ii

Wbrew wcze艣niejszym doniesieniom nie potwierdzi艂y si臋 obawy, 偶e ecstasy, syntetyczny analog amfetaminy i meskaliny, pogarsza zdolno艣ci umys艂owe - informuje pismo "Addiction".

Wykaza艂y to badania jakie John Halpern z McLean Hospital w Massachussetts przeprowadzi艂 na grupie 52 os贸b, kt贸re za偶ywa艂y ten 艣rodek. Uczony przebada艂 ich wydolno艣膰 umys艂ow膮 oraz 59 innych os贸b, kt贸re nie stosowa艂y amfetaminy. Gdy por贸wna艂 obie grupy, nie zauwa偶y艂 偶adnej r贸偶nicy, je艣li chodzi o umiej臋tno艣ci umys艂owe.

[

]( #opinions )

d3w81ii

John Halpern zastrzega, 偶e jego badania nie oznaczaj膮, i偶 ecstasy mo偶na za偶ywa膰 bez 偶adnych obaw. "Nielegalnie wytwarzany 艣rodek jest cz臋sto zanieczyszczony r贸偶nymi szkodliwymi substancjami. Brakuje te偶 bada艅 wykazuj膮cych w jaki spos贸b mo偶na go bezpiecznie za偶ywa膰. A przedawkowanie mo偶e doprowadzi膰 nawet do zgonu" - ostrzega na 艂amach "Addiction".

Ecstasy (MDMA) dzia艂a stymuluj膮co na uk艂ad nerwowy (podobnie jak amfetamina), a jednocze艣nie wykazuje w艂a艣ciwo艣ci psychodeliczne (tak jak meskalina). Wywo艂uje uczucie euforii, powoduje przyp艂yw energii, pobudza seksualnie, zaostrza zmys艂y, a nawet zwi臋ksza zdolno艣膰 empatii. Ale powoduje te偶 wiele negatywnych skutk贸w, takich jak nadwra偶liwo艣膰, niepok贸j, kt贸ry mo偶e si臋 przerodzi膰 w napady paniki oraz utrat臋 poczucia kontroli, halucynacje, psychozy i stany depresyjne.

[

]( #opinions )

d3w81ii

Po za偶yciu ecstasy pojawiaj膮 si臋 zm臋czenie i trudno艣ci z koncentracj膮 uwagi. Do tego cz臋sto do艂膮czaj膮 si臋 objawy typowe dla kaca: zm臋czenie, md艂o艣ci i zawroty g艂owy. Mo偶e te偶 doj艣膰 do uzale偶nienia. Po zaprzestaniu jego za偶ywania pojawiaj膮 si臋 objawy tzw. zespo艂u odstawienia, takie jak niepok贸j, bezsenno艣膰 i napady agresji.

Przedawkowanie lub nadwra偶liwo艣膰 na dzia艂anie amfetaminy mo偶e wywo艂a膰 tzw. "z艂o艣liwy zesp贸艂 neuroleptyczny". Jego objawem jest spadek ci艣nienia krwi, gwa艂towny wzrost temperatury cia艂a, drgawki i gro偶膮ca 艣mierci膮 艣pi膮czka. U niekt贸rych os贸b dochodzi te偶 do gro偶膮cego zgonem migotania kom贸r.

(PAP)

d3w81ii
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d3w81ii