Trwa ładowanie...
06-03-2008 10:33

Egzorcysta w walce z szatanem

Egzorcysta w walce z szatanemŹródło: AFP
d3g1eg4
d3g1eg4

Diabeł kojarzy się najczęściej z rogatym stworem, który wymachuje ogonem i widłami. Ten infantylny obraz szatana sprawia, iż traktowany jest on na równi z postaciami z komiksów, opowiadań fantasy czy science – fiction. Traktowanie szatana jako wytwór ludzkiej wyobraźni sprawia mu największa radość.

Uznanie się za ateistę nie chroni przed zgubnym działaniem ciemnych sił, wręcz przeciwnie, człowiek niewierzący jest bardziej podatny na działanie diabelskich mocy, gdyż nie traktuje on ich poważnie.

Przejawem aktywności szatana może być jego wejście w ciało człowieka i kierowanie jego umysłem, działanie na poziomie zdrowia fizycznego, wywoływanie uczucia wewnętrznego niepokoju i trwogi oraz przekleństw uderzających w przedmioty i miejsca.

Świadome czynienie zła to wyraz wolnej woli ludzkiej, powodowanej pokusą ofiarowanych przez szatana przyjemności. Racjonalny umysł człowieka może unikać zła poprzez świadome wypełnianie przykazań Bożych. Kiedy jednak ciało oplotą niszczycielskie szpony króla nieczystości, niezbędny może okazać się wykwalifikowany egzorcysta. Do jego zadań należy przede wszystkim rozpoznanie przypadku i postawienie diagnozy!

O opętaniu przez diabła świadczą obiektywne objawy. Ofiara mówi lub rozumie języki, których nie zna, wyjawia do tej pory skrywane sekrety, wykazuje siły nieproporcjonalne do wieku lub przekraczające naturalne możliwości człowieka, przejawia gwałtowną wrogość wobec Boga, świętych, sakramentów oraz przedmiotów sakralnych i obrzędów. Ciało może być także rzucane spazmatycznymi konwulsjami.

d3g1eg4

Przed rozpoczęciem egzorcyzmów, konieczne jest zbadanie ewentualności choroby psychicznej lub bujnej wyobraźni „pacjenta”. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż obydwa te przypadki także mogą być skutkiem działania sił nieczystych.

Obrzędy egzorcystyczne rozpoczyna się od pokropienia wodą święconą, czasem zmieszaną z solą. Odmawiane są litanie, recytowane są psalmy oraz czytane są fragmenty Ewangelii. Egzorcysta kładąc dłonie na opętanym prosi o pomoc Ducha Świętego, odmawia Ojcze Nasz i Wierzę w Boga.

Następnie opętanemu ukazany jest krzyż i wypowiadana jest formuła wyklinająca demona i nakazująca mu, w imię Chrystusa opuścić ciało udręczonego. Czynności te należy powtarzać, aż do skutku. Wypędzenie szatana zakończone jest modlitwą dziękczynną.

Ksiądz Gabriele Amorth, (na zdjęciu) który przeprowadził 50 000 egzorcyzmów przez wiele lat piastował funkcję oficjalnego egzorcysty Państwa Kościelnego. Rozróżnia on cztery przyczyny działania szatana, gdy konieczne jest przeprowadzenie egzorcyzmów.

d3g1eg4

Pierwszą z nich jest inicjatywa własna demona. Druga to kontakty z wszelkiego rodzaju magami, wróżkami, grupami satanistycznymi oraz udział w seansach spirytystycznych. Kolejną przyczyną jest wieloletnie życie w stanie grzechu ciężkiego. Jednak, jak twierdzi ksiądz Amorth, ponad 90 % przypadków opętania jest wynikiem klątw rzucanych przez magów, którzy rzeczywiście obcują z diabłem.

Największym sukcesem szatana jest zaprzeczenie jego istnieniu, a tym samym negacja zła, jako narzędzia w diabelskim ręku. Bóg mimo swej wszechmocności, pozwala człowiekowi samemu wybrać, po której stronie ontologicznej barykady zamierza stanąć.

Podstawą tej decyzji, musi być jednak wiara. Bez niej rozważania na temat Boga i szatana nie mają racji bytu. Ci którzy nie dostąpili łaski wiary, mogą w swej racjonalności rozważyć poniższą zależność:

Jeżeli Boga nie ma, każdy kto żył w zgodzie z jego prawdami, nie będzie żałował podjętych za życia decyzji, jeżeli jednak Bóg istnieje to Ci którzy w życiu doczesnym negowali jego wolę, po śmierci mogą być srodze zaskoczeni.

Ryszard Dąb - Kłodowski

d3g1eg4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3g1eg4