Trwa ładowanie...
02-06-2008 14:09

Eksperymentalne zabiegi

Eksperymentalne zabiegiŹródło: Jupiterimages
d1spz7t
d1spz7t

Większość chorób opisywanych przez scenarzystów seriali takich jak "Dr House", to przypadłości rzadko spotykane. Ekipa House’a najczęściej jest w stanie im sprostać i zaproponować eksperymentalne, lecz z reguły działające rozwiązania. Postanowiliśmy więc przedstawić wam kilka prawdziwych przypadków ze świata medycyny, które, mamy nadzieję, otworzą wam nieco oczy na postęp współczesnej medycyny.

1. Przeszczep całej twarzy

30 – letni francuz Pascal Coler, przez 24 lata żył w sekretnej agonii. Powodem odczuwanego bólu była genetyczna choroba (neurofibromatoza), która sprawiała, że Coler wyglądał jak tytułowy bohater opartego na faktach filmu Davida LynchaCzłowiek słoń”. Podobnie jak w filmie Lyncha lokalne społeczeństwo nie rozumiało choroby Colera, przez co musiał zaszyć się w czterech ścianach, daleko od obelg i szyderstw.

ZOBACZ EKSPERYMENTALNE ZABIEGI
Dzięki odwadze chirurgów ze szpitala Henri-Mondor w Creteil, we Francji Pascal Coler zyskał nową szansę, stania się społecznie akceptowalnym. Rezultatem zabiegu z Marca 2008, trwającego 16 godzin, były nowe usta, policzki i uśmiech na twarzy pacienta. Operacja została okrzyknięta pierwszym na świcie przeszczepem całej twarzy, a sam Coler mówi o niej: „Operacja zrewolucjonizowała moje życie, po raz pierwszy mogę żyć jak normalny człowiek.

2. Sześcioosobowy przeszczep

Co robi lekarz mając pacjenta potrzebującego przeszczepu nerki oraz chętnego dawcę z nie pasującą tkanką? Oczywiście, podejmuje się procedury „sześcioosobowego przeszczepu”! więcej...

d1spz7t

* Seks i religia: w ciąży z wampirem Seks i religia: w ciąży z wampirem*

* Choroby dziesiątkujące mężczyzn Choroby dziesiątkujące mężczyzn*

W kwietniu 2008 roku, 9 zespołów chirurgów z amerykańskiego Johns Hopkins Hospital, przeprowadziło pierwszą na świecie operację przeszczepu nerek u 6 pacjentów na raz, jak w grze w domino. 5 z 6 pacjentów miało chętnych dawców, których rodzaje tkanek nie zgadzały się, natomiast pasowały do innych pacjentów z podobną potrzebą. Dołączono niezależnego szóstego dawcę, czyniąc z operacji słynną „sześcioosobową zamianę”. Zdecydowano się na symultaniczne wykonanie zabiegu, ze względu na niebezpieczeństwo rozmyślenia się jednego z dawców, po dowiedzeniu się, że jego bliski, już dawcę ma. Operacja zakończyła się sukcesem i stała się pierwszą w historii szpitala sześcioosobową symultaniczną operacją tego rodzaju.

d1spz7t

3. Beznacięciowa operacja usunięcia wyrostka

Zwykle po usunięciu wyrostka musimy pogodzić się z długa blizną i podobnym pobytem w szpitalu w ramach rekonwalescencji. Dzięki wprowadzeniu nowej eksperymentalnej metody, nie musimy martwić się bliznami a okres rekonwalescencji skraca się do minimum. Wyrostek beznacięciowo jest usuwany – przygotujcie się – przez waginę lub odbyt. W marcu 2008, w szpitalu w San Diego, w Kaliforni przeprowadzono pierwszą taką operację, która zakończyła się powodzeniem. Mimo wątpliwych obrazów, jakie przywołuje metoda, jest o niebo mniej bolesna niż klasycznie używana.

No dobrze... może przesadziliśmy z tą beznacięciowością... Nacięcia są robione, jednak w stosunku do tych dotychczasowych są prawie niewidoczne. Jedno wykonywane jest na ściance waginy a drugie tuż poniżej pępka, po to by wprowadzić weń kamerę rejestrującą przebieg operacji.

d1spz7t

* Seks i religia: w ciąży z wampirem Seks i religia: w ciąży z wampirem*

* Choroby dziesiątkujące mężczyzn Choroby dziesiątkujące mężczyzn*

4. Przeszczep nerwów

Kiedy jej syn Nick uległ wypadkowi i dostał paraliżu ręki, jego matka Frankie postanowiła zrobić to, co każda dobra matka zrobiłaby na jej miejscu. Frankie Anderson – Harris, poświęciła nerwy ze swoich nóg i rąk, by wypełnić luki między nerwami w ręce syna. Operacja się powiodła, choć by zmniejszyć ryzyko odrzucenia przez organizm chłopca obcej tkanki, polecono mu brać dodatkowe środki uodparniające, przez rok od przeprowadzonej w 2005 roku ioperacji.

d1spz7t

Matka chłopca została kilkoma nieczułymi punktami na stopach i łokciach, ale jak zapewniał lekarz, niedługo odzyska w nich czucie.

5. Robotyczny zabieg usunięcia guza mózgu

W maju 2008 roku, 21- letnia Paige Nickason poddała się operacji usunięcia groźnego guza mózgu. Lekarze z Foothills Medical Centre w Kanadzie, wykonali operacje, używając zdalnie sterowanych, robotycznych ramion, zwanych NeuroArm. 9-cio godzinna operacja zakończyła się sukcesem, a pełen optymizmu doktor neurochirurgii, Dr. Sutherland ogłosił, że godziny jakie nasze dzieci spędzają przy grach wideo w końcu mogą się na coś przydać, określił także młodzież jako – chirurgów przyszłości.

Zadziwiająco, zbliża się era, w której pojęcie eksperymentowania, wśród lekarzy staje się pojęciem pozytywnym. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z ilości nieudanych eksperymentów, jednak mamy nadzieję, że coraz częstsze sukcesy w tej dziedzinie wróżą coraz dłuższe, lub przynajmniej, mniej bolesne życie...

(czonsn)

* Seks i religia: w ciąży z wampirem Seks i religia: w ciąży z wampirem*

* Choroby dziesiątkujące mężczyzn Choroby dziesiątkujące mężczyzn*

d1spz7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1spz7t