Eleganckie płaszcze na jesień. Styl, kolor, materiał
Płaszcz to świetny zamiennik kurtki. Towarzyszy nam od wieków i stanowi doskonałe uzupełnienie formalnych garniturów czy zestawów koordynowanych do pracy. Jaki model wybrać na jesień?
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Płaszcz na jesień – czasem lepszy niż kurtka
Płaszcz ma o wiele bardziej uniwersalny charakter niż puchowa kurtka czy nawet ramoneska, co może wydawać się zaskakujące. Kurtka, chociaż jest wygodna i ma niezobowiązujący styl, nie będzie zbyt dobrym wyborem do wieczorowego czy biznesowego garnituru. Prosty płaszcz sprawdzi się lepiej i pomoże zbudować elegancki wizerunek, doda powagi oraz profesjonalizmu. Poza tym można zestawiać go też ze zwykłymi jeansami, dresową bluzą z kapturem i trampkami, co z kolei odejmie lat i doda młodzieżowego luzu. Jaki kolor najlepiej wybrać? Najbardziej praktyczne są stonowane barwy, a więc szarość, czerń, brąz, beż lub granat, które stanowią doskonałą bazę.
Płaszcz na jesień – materiał
Przy kupnie płaszcza warto zwracać uwagę na materiał. Dobrej jakości model świetnie sprawdzą się w typowo jesienną, kapryśną pogodę, raz ciepłą, a raz chłodną. Warto szukać wśród płaszczy uszytych z wełny lub wełny z niewielkim dodatkiem materiału syntetycznego. W sklepach dostępne są także egzemplarze z domieszką kaszmiru, czyli szlachetnego, dość drogiego rodzaju wełny z kóz kaszmirskich, która charakteryzuje się niezwykłą miękkością i właściwościami termoizolacyjnymi, ale jest przy tym bardzo delikatna. Dobre będą również płaszcze bawełniane, ale takie sprawdzą się przede wszystkim w ciepłe dni, także na sezon wiosenno-letni.
Płaszcz na jesień – fasony
Przyjrzyjmy się także poszczególnym fasonom płaszczy. Niektóre są bardziej formalne, a inne bardziej codzienne, a wybór zależy głównie od indywidualnych preferencji.
Dyplomatka uchodzi za najbardziej formalny model. Ma prosty krój, jeden rząd guzików, wąskie klapy i zazwyczaj sięga kolan. Jest to płaszcz idealny na oficjalne i wieczorowe uroczystości, łącznie z ślubem czy sylwestrowym balem. Jego druga nazwa – chesterfield – pochodzi od 7. hrabiego Chesterfieldu. Wynaleziono go w połowie XIX wieku.
Drugim eleganckim modelem płaszcza jest trencz, chociaż zdecydowanie lepiej jest go zakładać do luźniejszych zestawów koordynowanych czy zwyczajnych stylizacji z klasycznymi jeansami oraz swetrem. Trencz, zwany również prochowcem, ma da rzędy guzików, szeroki kołnierz oraz pas w talii. Wywodzi się z militarnej garderoby i został zaprojektowany na początku XX w. Mniej eleganckim fasonem jest budrysówka, która ma krótki krój oraz drewniane kołki zamiast klasycznych guzików.
Czwartym godnym uwagi fasonem jest bosmanka (peacoat), czyli dwurzędowy płaszcz z otwartymi klapami, który w klasycznej wersji ma drewniane guziki. Bosmanka z powodzeniem zastąpi dyplomatkę w formalnych stylizacjach, ale ze względu na dwa rzędy guzików może optycznie pogrubiać.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.