Trwa ładowanie...
d2g7jgj
Technologie

Elektroda pozwala poczuć smak

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Elektroda pozwala poczuć smak
(Mat. pras. - nimesha.info)
d2g7jgj

Nowy symulator umożliwia odtworzenie bodźców smakowych podczas korzystania z komputera - informuje New Scientist. Urządzenie, poza zastosowaniem w rozrywce, może również wpłynąć na rozwój medycyny i opieki zdrowotnej.

Nimesha Ranasinghe z Narodowego Uniwersytetu Singapuru opracował swoje urządzenie w nadziei na to, że rozrywki takie jak oglądanie telewizji czy gry wideo będzie można uzupełnić o wrażenia smakowe. Mechanizm składa się ze srebrnej elektrody, dotykającej czubka języka, która oszukuje kubki smakowe poprzez delikatną stymulację elektryczną i cieplną. Pozwala to odtworzyć cztery podstawowe smaki: słony, słodki, kwaśny i gorzki.

- Odkryliśmy, że nieinwazyjna stymulacja elektryczna i termiczna czubka języka skutecznie wytwarza wrażenie odczuwania podstawowych smaków - powiedział naukowiec. Na razie urządzenie jest nieporęczne, ale jego przemodelowanie powinno umożliwić użytkownikowi korzystanie przy niemal zamkniętych ustach.

Badacz przewiduje, że jego wynalazek ma szereg zastosowań na rynku rozrywkowym. Podczas gry na komputerze lub w wirtualnej rzeczywistości gracze mogliby kosztować potraw i napojów pojawiających się w grach, a widzowie programów kulinarnych sprawdzić, jak smakuje prezentowana potrawa.

d2g7jgj

Potencjalnie wynalazek ma również zastosowanie zdrowotne. - Ludzie chorzy na cukrzycę mogliby używać tego syntetyzatora smaku do symulacji wrażenia słodkości bez podwyższania poziomu cukru we krwi. Chorzy na raka poddani chemioterapii, która uszkadza zmysł smaku, mogliby polepszyć jego stan lub dobrze go symulować - powiedział naukowiec.

Oczywiście, cztery podstawowe smaki to jeszcze nie cały zmysł. Istnieje także piąty smak, umami, wyodrębniony ze słonego w 2000 roku, a do tego dochodzą jeszcze zapach oraz tekstura. Wynalazca zapowiada, że jego zespół będzie starał się włączyć wszystkie te wrażenia do następnych wersji symulatora. (PAP)

stm/krf/Ijuh

Zobacz: Bądź młodszy za rok. Jak zachować zdrowie 50-latka na kolejne 30 lat i dłużej

d2g7jgj

Podziel się opinią

Share

d2g7jgj

d2g7jgj