Trwa ładowanie...
04-02-2014 11:19

Elektroniczny język rozpozna gatunek piwa

Elektroniczny język rozpozna gatunek piwaŹródło: 123RF.COM
d2z170y
d2z170y

Dla przeciętnego piwosza rozróżnienie gatunków piwa po smaku może stanowić wyzwanie. Elektroniczny język zaprojektowany przez hiszpańskich naukowców jest w stanie to zrobić - czytamy w magazynie "Food Chemistry". Nie myli się w 82 proc. przypadków.

Badacze z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie zastosowali do przetestowania kilku odmian piwa nowe rozwiązanie wśród systemów analitycznych, znane jako elektroniczny język, które oparte jest o ludzki zmysł smaku.

Jak wyjaśnił główny autor badania Manel del Valle, elektroniczny język składa się z matrycy sensorów, które reagują na różne związki chemiczne i generują złożone informacje dzięki zastosowaniu zaawansowanych narzędzi. W tym przypadku urządzenie reagowało m.in. na jony amonowe i sodowe.

"Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi - uczenia nadzorowanego i liniowej analizy dyskryminacyjnej - byliśmy w stanie rozróżnić główne rodzaje badanych przez nas piw: czarne, lager, pils, alzackie i niskoalkoholowe z prawdopodobieństwem na poziomie 81,9 proc." - powiedział del Valle.

Elektroniczny język, zdaniem badaczy, może kiedyś ułatwić wyposażenie robotów w zmysł smaku. Takie roboty mogłyby być wykorzystywane w przemyśle spożywczym zamiast kiperów, a to doprowadziłoby do podniesienia jakości produktów. (PAP)

d2z170y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z170y