Trwa ładowanie...
Technologie

Eurocopter X3 - to najszybszy śmigłowiec świata

Share
Eurocopter X3 - to najszybszy śmigłowiec świata
Źródło: AFP
d36cb0h

Eksperymentalny egzemplarz Eurocoptera X3 niedawno odebrał śmigłowcowi Sikorsky X2 tytuł najszybszego helikoptera świata. Wyścig o palmę pierwszeństwa jednak się nie skończył, a wręcz trzeba przyznać - nabiera zawrotnej prędkości.

Eurocopter X3 to konstrukcja hybrydowa, która łączy w sobie możliwość pionowego startu i dużą prędkość lotu na długich trasach. Maszynę tego typu będzie można wykorzystywać do bardzo wielu zadań - od patroli straży granicznej, przez transport pasażerski, aż po misje wojskowe i ratownicze oraz transport rannych.

Podczas ostatnich testów przeprowadzonych we Francji niezwykły wiropłat osiągnął prędkość 487 km/h. Taki wynik pozwolił mu wyprzedzić dotychczasowego rekordzistę prędkości - amerykański helikopter Sikorsky X2, który osiąga prędkość 460 km/h.

d36cb0h

Amerykanie już deklarują, że ich śmigłowiec zdolny jest poprawić wynik, przekraczając prędkość nawet 500 km/h. To niemal dwukrotnie więcej, niż jest w stanie osiągnąć przeciętny helikopter. Helikoptery uważane za "szybkie" osiągają 300 - 350 km/h.

Dlaczego wiropłaty trudniej rozpędzić do takich prędkości? Przy dużych prędkościach cofająca się łopata wirnika głównego (obracająca się w kierunku przeciwnym do lotu śmigłowca) ma tendencję do przeciągnięcia. Końcówki szybko obracających się łopat często osiągają prędkości naddźwiękowe powodując duży spadek sprawności łopaty. Próby zwiększenia szybkości maksymalnej helikoptera ograniczone są wytrzymałością mechaniczną wirnika na ogromne siły odśrodkowe działające na obracający się wirnik oraz wspominane przeciągnięcie cofających się łopat.

Do czego służyć ma Sikorsky X2? To konstrukcja testowa służąca badaniu technologii, które mają się przyczynić do budowy przez Sikorsky Aircraft w ramach programu Army Aerial Scout nowego lekkiego śmigłowca rozpoznawczego dla amerykańskiej armii. Konstrukcja ta oznaczona jest roboczo jako S-97 Raider i ma zastąpić używany od półwiecza "niezniszczalny" rozpoznawczy śmigłowiec United States Army - Bell OH-58 Kiowa.

(menonwaves) PFi/ PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Współczesne śmigłowce bojowe

d36cb0h

Podziel się opinią

Share
d36cb0h
d36cb0h