Trwa ładowanie...

Faceci boją się seksu, ale nie potrafią odmawiać!

Share
Faceci boją się seksu, ale nie potrafią odmawiać!Źródło: 123RF
d3phv36

Panuje opinia, że prawdziwy mężczyzna nigdy nie odmawia kobiecie. Jeśli to zrobi, zostanie nazwany mięczakiem lub gejem - zresztą homoseksualiści mają podobny problem ze swoimi partnerami. Prawda jest taka, że wielu facetów godzi się na seks, nawet wtedy, kiedy wcale nie mają na niego ochoty. Wszystkiemu winna jest olbrzymia presja otoczenia i strach.

Dlaczego nie umiemy odmawiać?

Badający to zagadnienie psycholodzy są zdania, że panujący mit, zgodnie z którym mężczyźni są nienasyconymi seksualnymi drapieżnikami, zaczyna facetom zwyczajnie ciążyć. Panowie szybciej odmówią koledze piwa niż seksu kobiecie. Będą się kochali, nawet jeśli właśnie najchętniej poszliby spać lub jeśli, z powodu złej kondycji lub problemów ze zdrowiem, pożycie nie będzie im sprawiało żadnej przyjemność, ba, a nawet będzie czymś nadzwyczaj stresującym.

Andrew Smiler, autor książki "Challenging Casanova: Beyond the stereotype of promiscuous young male sexuality", w której porusza temat dotyczącego młodych mężczyzn mitu Casanovy (stereotypowe postrzeganie mężczyzn jako m.in. osób dążących do odbywania stosunków seksualnych z wieloma kolejnymi partnerkami), twierdzi, że mężczyźni w ogóle nie zdają sobie sprawy z tego, iż mogą powiedzieć "nie".

d3phv36

- To jedna z rzeczy, które zrozumiałem, większość mężczyzn nie wie, jak odmówić seksu - powiedział Smiler, cytowany przez serwis news.com. - Kiedy pytałem o to, czy potrafią powiedzieć "nie", mówili mi, że to bardzo trudne, gdyż obawiają się, jak zareaguje na to ich partnerka. Twierdzili, że kobieta może pomyśleć, iż są mięczakami.

Badacz powiedział także, że w większości przypadków takie obawy dotyczą początkowej fazy związku. To wtedy mężczyźni starają się wypaść jak najlepiej, a jednocześnie zaprzeczają często swoim własnym odczuciom. Dlatego dr Smiler, który był niegdyś prezesem Towarzystwa Psychologicznego Badań nad Męskością, napisał poradnik "A Guy's Guide on When to Refuse Sex", w którym tłumaczy, w jaki sposób mężczyźni powinni odmawiać współżycia z nowo poznaną partnerką.

- Nasze kulturowe założenia dotyczące męskiej seksualności nie dopuszczają opcji odmowy podjęcia czynności seksualnych. Trudno sobie wyobrazić, że facet odmówi seksu w sytuacji innej niż np. wtedy, gdy będzie właśnie przechodził atak serca. Ale przecież my także możemy powiedzieć "nie teraz" lub po prostu "nie" i nasze partnerki powinny respektować tę decyzję.

Dlaczego mężczyźni mieliby odmawiać seksu?

Bo czasem są zmęczeni, chorzy, zbyt pijani. U panów w średnim wieku pojawiają się jeszcze dodatkowe przeszkody związane z otyłością, chorobami serca, problemami płucnymi, które mogą skutkować gorszym ukrwieniem, a w skutek tego problemami z erekcją. Co więcej, w tym ostatnim przypadku mężczyźni najczęściej stają się także ofiarami wielkiej presji oraz stresu. Nieleczona erekcja wynikająca ze zmian chorobowych może zmienić się w psychiczną niemoc, powodowaną strachem przed współżyciem.

d3phv36

Według badań, których wyniki jakiś czas temu przytaczało "Daily Mail" panowie unikają seksu, twierdząc, że są: zbyt zmęczeni (45 proc.), zestresowani pracą (39 proc.), cierpią na ból głowy (33 proc.), są przejedzeni (29 proc.) lub właśnie... oglądają coś bardzo ciekawego w telewizji.

Można pomyśleć, że większość tych wymówek zdaje się mieć zdecydowanie męski charakter. Prawda jest jednak nieco inna. Prawdziwymi, a nie deklarowanymi, powodami odmowy są zazwyczaj: kompleksy dotyczące wyglądu (38 proc.), niskie libido (35 proc.), zmęczenie (31 proc.), stres związany z pracą (25 proc.) oraz telewizja (19 proc.). Odpowiedzi wydają się być podobne, a jednak łatwo zauważyć, że dwie pierwsze prawdziwe przyczyny odmowy to już nie "zmęczenie" i "stres związany z pracą", a "kompleksy" i "spadek libido".

Ankietowani przez sieć aptek ukmedix.com przedstawiciele "brzydszej płci" przyznawali się, że odrzucają inicjowany przez kobiety seks częściej niż robią to w podobnych sytuacjach ich partnerki. Dotyczy to aż jednej trzeciej mężczyzn. Kolejny sondaż ujawnił, że 42 proc. mężczyzn powyżej 55. roku życia nie odbywa już stosunków seksualnych. Aż jedna czwarta panów w średnim wieku stwierdziła, że w pewnym okresie życia pojawiły się u nich problemy z erekcją.

Oto prawdziwy winowajca - zanikający testosteron

Naukowcy twierdzą, że ma to związek ze spadkiem poziomu męskiego hormonu płciowego - testosteronu. Dr Malcolm Caruthers, założyciel Centrum Zdrowia Mężczyzn, powiedział, że deficyt testosteronu występuje już nawet u stosunkowo młodych mężczyzn.

d3phv36

- Kiedyś dotyczyło to głównie panów po 50., teraz podobne problemy mają ludzie w wieku 40., a czasem nawet 30. lat. W Ameryce poziom testosteronu u mężczyzn obniża się z każdą dekadą nawet o 10 proc. Wierzę, że podobnie dzieje się w Europie - powiedział dr Caruthers.

Jednocześnie może się zdawać, że wzrosły wymagania kobiet, które na skutek wpływów kulturowych - czasopism, książek, seriali telewizyjnych takich jak np. "Seks w wielkim mieście" - śmielej podchodzą do spraw związanych z seksem. Chociaż i one czasem zapewne czują, że presja, którą wywierają, nie ma związku z ich faktycznymi potrzebami.

"Pragnę cię, ale nienawidzę!" - partnerstwo, a problemy z seksem

Inną przyczyną odmawiania seksu, o której mówi się dość mało, a o której nie powinno się zapominać, są problemy w związku. Zdarza się wtedy, że partnerzy odmawiają współżycia, nie dlatego, że nie czują już potrzeby zbliżenia, ale dla tego, by sprawić sobie wzajemnie przykrość. Podobnie jak kobiecego "focha", tak zbywanie kobiety przez mężczyznę można wówczas zaliczyć do tzw. biernych zachowań agresywnych.

Chociaż nie powinniśmy żartować z tego tematu, to jednak ostatni z przykładów jest chyba jednak dość śmieszny. Bierna agresja i związane z nią odpychanie partnerki jest zupełnym odwróceniem większości sytuacji, w których to mężczyźni nie potrafią odmówić, jeśli nawet bardzo nie chcą właśnie w tej chwili uprawiać seksu. W tym przypadku odmawiają, chociaż czują, że są gotowi na podjęcie współżycia. Cóż, lubimy uchodzić za twardzieli. Niestety nie zawsze ma to coś wspólnego z dojrzałym partnerstwem, które powinno opierać się na szczerości i zrozumieniu - także w sprawach łóżkowych.

Ijuh, facet.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3phv36

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3phv36
d3phv36