Trwa ładowanie...
21-02-2011 16:09

Faceci gadają więcej niż kobiety!

Faceci gadają więcej niż kobiety!Źródło: Jupiterimages
djfutj0
djfutj0

Wbrew obiegowej opinii to wcale nie kobiety są bardziej wygadaną płcią. Okazuje się, że znacznie większymi pleciugami są faceci. Na domiar złego, ich język jest prostacki i naszpikowany wyświechtanymi frazesami. Czy to możliwe?

Brytyjscy naukowcy znowu szokują i to akurat w momencie, kiedy byliśmy przekonani, że już niczym nie są w stanie nas zaskoczyć. Tymczasem, badacze z Uniwersytetu w Manchesterze ujawnili, że przestudiowali język kobiet i mężczyzn, co doprowadziło ich do osobliwych wniosków - wedle ich zapewnień to nie kobiety, a faceci trajkoczą jak katarynki, natomiast panie ostrożnie ważą słowa i wypowiadają ich akurat tyle, ile trzeba.

[

]( #opinions )

djfutj0

Wydaje się, że te odkrycia kompletnie zaburzają nasz dotychczasowy światopogląd. Ale do rzeczy - na czym opierali się naukowcy?

Otóż, jak podaje "Daily Mail", psycholog Geoffrey Beattie pokusił się o przestudiowanie kilkudziesięciu raportów obrazujących kluczowe cechy komunikacji werbalnej w wydaniu żeńskim i męskim. Co ciekawe, 24 z tych raportów wykazały, iż to panowie wypowiadają więcej słów dziennie, niż panie. Tylko 2 prace świadczyły na korzyść kobiet w tej klasyfikacji. Tym samym, Beattie obala pierwszy z mitów odnośnie "kobiecego gadania" - większy słowotok to domena panów. A co z treścią wypowiadanych komunikatów?

Tutaj nie można było bazować na wcześniejszych dokonaniach naukowców, dlatego profesor Beattie postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie zanalizować jakość przeprowadzanych przez nas rozmów. Uczony z Manchesteru nagrał około 50 dyskusji obu płci na tematy bardzo różne. Następnie, wraz z kolegami stworzył stenogramy z rozmów, z których dodatkowo usunął co piąte słowo. Ostatnią fazą badania było wręczenie ochotnikom pourywanych zapisów wywiadów i poproszenie ich o odgadnięcie brakujących wyrazów.

Okazało się, że język mężczyzn jest prostszy, wręcz tendencyjny - panowie korzystają z mniejszego zasobu słów, powtarzają się i komunikuję się truizmami. Przykładowo, typowy męski komplement to: "Ładnie dziś wyglądasz." Kobieta w tej samej sytuacji mówi zazwyczaj "Och, wspaniała katana, gdzie ją kupiłeś?" (co na logikę zdaje się zaprzeczać stwierdzeniu, że dziewczyny wypowiadają mniejszą ilość słów). Ostatecznie, ustalono, że ochotnicy odgadli 81% słów w stenogramach męskich i "tylko" 71% w żeńskich.

djfutj0

To z kolei pozwoliło Beattiemu wysnuć hipotezę, jakoby faceci posługiwali się uboższym językiem i "częściej niż kobiety gadali tylko po to, by gadać". Profesor mówi dodatkowo, że panowie często "przesycają swoje komentarze zbędnymi banałami, które nie wnoszą żadnych nowych informacji do rozmowy."

[

]( #opinions )

A jak Wy sądzicie, czy w badaniach profesora Beattiego faktycznie kryje się ziarno prawdy i to panowie są płcią, która bezcelowo mieli słowa, czy może to kolejne trefne odkrycie, które ma przede wszystkim szokować i budzić kontrowersje? Zapraszamy do dyskusji!

Należy przy tym pamiętać, że badania zostały przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, a naukowcy zapewne nie mieli do czynienia z Polkami. Prawda?

djfutj0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djfutj0