Trwa ładowanie...
16-08-2010 15:30

Faceci w związkach żyją dłużej!

Faceci w związkach żyją dłużej!Źródło: Jupiterimages
d4i70ly

Naukowcy dowiedli, że mężczyźni którzy mają problemy z odnalezieniem drugiej połówki są skazani na szybszą śmierć, niż ich koledzy w stałych związkach. O jakiej różnicy mowa i czy trzeba się śpieszyć?

"Reuters" podaje, że naukowcy z uniwersytetów Northwestern, Wisconsin-Madison oraz Uniwersytetu w Hong-Kongu stali się pierwszymi, którzy zbadali wpływ stosunku liczebności kobiet do mężczyzn na długość życia panów. Wcześniej udowodniono związek między tymi dwoma czynnikami w świecie zwierząt, jednak o tym, jak poziom konkurencji w walce o kobietę oddziałuje na męską długowieczność do tej pory mogliśmy się jedynie domyślać. Dopiero teraz poznajemy odpowiedź na to, jakże ważne pytanie: Kto żyje dłużej - zaobrączkowani, czy samotnicy?

Profesor Nicholas Christakis z Uniwersytetu Harvarda, który wspierał naukowców, przybliża wyniki ich wspólnych prac: "Okazuje się, że jeśli masz trudności ze znalezieniem partnerki, ma to nagatywny wpływ na twoje ciało, a przez to również na długość życia." Czy jest się czego bać?

"Materiał wsadowy" do prac naukowców, stanowiły dane zgromadzone w tzw. "Wisconsin Longitudinal Study", będącej swego rodzaju bazą danych zawierającą życiorysy 10 317 studentów, którzy w 1957 roku ukończyli licea w Wisconsin. W toku prac skalkulowano współczynniki liczebności płci w danych latach, a następnie porównano średnią długość życia mężczyzn z poszczególnych okresów. Dodatkowo, przestudiowano informacje o 7 milionach członków amerykańskiego programu medycznego dla emerytów, "Mediacare". Tu metodologia była podobna, z tym, że badano populację regionów, a nie uczniów w danej szkole.

d4i70ly

Ostateczna analiza pozwoliła oszacować, że mężczyźni w długotrwałych związkach przeżywają średnio 3 miesiące dłużej, niż ci, którzy mają trudności ze znalezieniem partnerki. Z pozoru, wydaje się to być stosunkowo niewielką różnicą, lecz jak tłumaczy profesor Christakis, 3 miesiące to dużo. "Weźmy pod uwagę typowego 65-latka. Statystycznie ma on przed sobą kolejnych 15,4 lat życia. A teraz zabierzmy z tego okresu 3 miesiące. To sporo."

Badacze nie są pewni, skąd bierze się ta różnica. Prawdopodobnie ma to związek ze stresem, jaki mężczyzna odczuwa zaliczając kolejne porażki miłosne, lub też szamocząc się w bezskutecznych poszukiwaniach partnerki. Dodatkowo, stres jest tym większy, im większa jest różnica we wskaźnikach liczebności populacji kobiet i mężczyzn. A jak wiadomo, stres wpływa m.in. na pracę układu krążenia. Tym samym, właśnie poprzez stres, nieszczęście w miłości może oddziaływać na długość życia mężczyzn.

Profesor Christakis dodaje, że nie tylko kobietom zależy na małżeństwie, jak to się powszechnie utarło. Panowie również, choć się do tego nie przyznają, gonią za stabilizacją, co odbija się na ich zdrowiu. "Możesz się ożenić, ale możesz też ożenek odroczyć w czasie. Z innych badań wiemy, że małżeństwo pozytywnie wpływa na zdrowie człowieka. Całkiem rozsądne wydaje się zatem przypuszczenie, że odwlekając małżeństwo w czasie, tracisz jego korzystny wpływ na zdrowie."

Cóż, panowie - żeńmy się! Najwyżej, jeżeli Japońscy naukowcy dojdą do całkowicie odmiennych wyników, przez Polskę przetoczy się fala rozwodów. W końcu grunt to zdrowie, czyż nie? A co Wy o tym sądzicie? Żenić się, czy się nie żenić?

d4i70ly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4i70ly